Putin Azərbaycan, Ukrayna, Avropa, ABŞ və NATO-dan danışdı
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Çinə səfərinin yekunlarına dair keçirdiyi mətbuat konfransında Azərbaycanla münasibətlər barədə danışıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Putin Azərbaycanın Prezidenti İlham Əliyev və xanımı ilə Çində salamlaşdığını və bir neçə kəlmə söhbət etdiyini bildirib. O, Rusiya ilə Azərbaycan arasında münasibətlərdə müəyyən məsələlərin mövcud olduğunu etiraf etsə də, fundamental əlaqələrin və qarşılıqlı marağın bu problemləri aradan qaldıracağına əminliyini ifadə edib.
Putin həmçinin vurğulayıb ki, Moskva hər zaman Ukraynanın NATO-ya üzvlüyünə qarşı çıxıb, lakin Avropa İttifaqına üzvlüyünü heç vaxt sual altına almayıb. O, Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskini dəvət edərək, əgər hazırdırsa, Moskavaya gələ biləcəyini qeyd edib.
Mətbuat konfransında çıxışı zamanı Putin Qərbi Rusiyanın təhlükəsizlik narahatlıqlarını görməməzliyə vuraraq Ukraynada faciəyə səbəb olmaqda günahlandırıb. ABŞ Prezidenti Donald Trampın açıqlamaları ilə bağlı suala cavab verən Rusiya lideri isə “hamı yaxşı bilir ki, Tramp yumor hissindən məhrum deyil” deyə bildirib.

Путин высказался об Азербайджане, Украине, Европе, США и НАТО
Президент России Владимир Путин на пресс-конференции по итогам визита в Китай рассказал об отношениях с Азербайджаном.
Редакция сообщает, что Путин заявил, что поздоровался и перекинулся парой слов с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и его супругой в Китае. Хотя он признал наличие определенных вопросов в отношениях между Россией и Азербайджаном, он выразил уверенность, что фундаментальные связи и взаимный интерес преодолеют эти проблемы.
Путин также подчеркнул, что Москва всегда выступала против членства Украины в НАТО, но никогда не ставила под сомнение ее членство в Европейском Союзе. Он пригласил президента Украины Владимира Зеленского, отметив, что тот может приехать в Москву, если готов.
Выступая на пресс-конференции, Путин обвинил Запад в игнорировании опасений России по поводу безопасности, что привело к трагедии в Украине. Отвечая на вопрос о заявлениях президента США Дональда Трампа, российский лидер сказал: «Все хорошо знают, что Трамп не лишен чувства юмора».