Putin Azərbaycan, Ukrayna, Avropa, ABŞ və NATO-dan danışdı
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Çinə səfərinin yekunlarına dair keçirdiyi mətbuat konfransında Azərbaycanla münasibətlər barədə danışıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Putin Azərbaycanın Prezidenti İlham Əliyev və xanımı ilə Çində salamlaşdığını və bir neçə kəlmə söhbət etdiyini bildirib. O, Rusiya ilə Azərbaycan arasında münasibətlərdə müəyyən məsələlərin mövcud olduğunu etiraf etsə də, fundamental əlaqələrin və qarşılıqlı marağın bu problemləri aradan qaldıracağına əminliyini ifadə edib.
Putin həmçinin vurğulayıb ki, Moskva hər zaman Ukraynanın NATO-ya üzvlüyünə qarşı çıxıb, lakin Avropa İttifaqına üzvlüyünü heç vaxt sual altına almayıb. O, Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskini dəvət edərək, əgər hazırdırsa, Moskavaya gələ biləcəyini qeyd edib.
Mətbuat konfransında çıxışı zamanı Putin Qərbi Rusiyanın təhlükəsizlik narahatlıqlarını görməməzliyə vuraraq Ukraynada faciəyə səbəb olmaqda günahlandırıb. ABŞ Prezidenti Donald Trampın açıqlamaları ilə bağlı suala cavab verən Rusiya lideri isə “hamı yaxşı bilir ki, Tramp yumor hissindən məhrum deyil” deyə bildirib.

Putin spoke about Azerbaijan, Ukraine, Europe, the US, and NATO
Russian President Vladimir Putin spoke about relations with Azerbaijan at a press conference following his visit to China.
The editorial office reports that Putin stated he greeted Azerbaijani President Ilham Aliyev and his wife in China and had a brief conversation. Although he admitted that certain issues exist in relations between Russia and Azerbaijan, he expressed confidence that fundamental ties and mutual interest would overcome these problems.
Putin also emphasized that Moscow has always opposed Ukraine's NATO membership but has never questioned its European Union membership. He invited Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, noting that he could come to Moscow if he is ready.
During his speech at the press conference, Putin accused the West of ignoring Russia's security concerns, thereby causing a tragedy in Ukraine. Answering a question about US President Donald Trump's statements, the Russian leader said, “everyone knows well that Trump is not devoid of a sense of humor.”