Prezident NATO nümayəndə heyətini qəbul etdi
Nümayəndə heyətinə Türkiyə, Yunanıstan, Macarıstan, Monteneqro, Niderland, Şimali Makedoniya, Norveç, Slovakiya, Sloveniya, İsveç, Çex, Portuqaliya, İspaniyanın NATO-dakı daimi nümayəndələri, həmçinin ABŞ və Fransanın NATO-dakı daimi nümayəndələrinin müavinləri daxildir.
NATO nümayəndə heyətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunmasının əhəmiyyətini vurğulayan Türkiyənin alyansdakı daimi nümayəndəsi Basat Öztürk dövlət başçısının NATO mənzil-qərargahına səfərlərini məmnunluqla xatırlayıb.
O, Azərbaycanın hazırkı inkişafının təməlinin Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu deyərək, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin bütün sahələrdə daha da gücləndiyini vurğulayıb.
Qonaqlar Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində Vaşinqtonda əldə edilmiş nailiyyətlər münasibəti ilə Prezident İlham Əliyevə təbriklərini çatdırıblar.
Təbriklərə görə təşəkkürünü bildirən dövlət başçısı bu məsələdə ABŞ Prezidenti Donald Trampın xüsusi rolunu qeyd edib və əldə olunmuş razılaşmaların regionun inkişafı üçün geniş imkanlar açdığını deyib.
Prezident İlham Əliyev də öz növbəsində NATO mənzil-qərargahına səfərlərini xatırladaraq qeyd edib ki, Əfqanıstandakı əməliyyatlara dəstək Azərbaycan-NATO əməkdaşlığının vacib hissəsi olsa da, ölkəmizlə alyans arasında regional inkişaf, enerji təhlükəsizliyi və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq da gündəmdədir.
Dövlət başçısı Azərbaycan Ordusunun NATO standartlarına uyğunlaşdırıldığını və bu çərçivədə Türkiyə ordusu ilə sıx əməkdaşlığı vurğulayıb. Bu xüsusda ölkəmizlə alyans arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin roluna toxunub.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın ötən əsrin əvvəllərində müstəqilliyini qazandıqdan bəri əsas məqsədimizə çatdığımızı - torpaqlarımızın işğaldan azad olunduğunu vurğulayaraq qeyd edib ki, ordumuzun müasiriləşdirilməsi prosesi bundan sonra da davam edəcək.
Dövlət başçısı NATO nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərinin uğurlu olacağına ümidvarlığını bildirib.
Söhbət zamanı Azərbaycanın NATO-nun dəyərli tərəfdaşı olduğu vurğulanıb, Silahlı Qüvvələrimizin Əfqanıstanda “Qətiyyətli dəstək” əməliyyatlarındakı xidmətləri, bu xüsusda ölkəmizin regional nəqliyyat və logistika mərkəzi kimi töhfələri yüksək qiymətləndirilib, sülhməramlılarımızın Əfqanıstanı sonuncu tərk edən hərbi qulluqçular olduğu qeyd edilib.
Azərbaycanın alyans üzvləri ilə sıx dostluq və strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinə toxunulub, NATO-nun “Sülh naminə tərəfdaşlıq” Proqramı çərçivəsində ölkəmizin 1994-cü ildən alyansın proqramlarında fəal iştirak etdiyi bildirilib.
Görüşdə Azərbaycan-NATO əməkdaşlığının perspektivləri müzakirə olunub, regional və qlobal məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

The delegation included the permanent representatives of Turkey, Greece, Hungary, Montenegro, Netherlands, North Macedonia, Norway, Slovakia, Slovenia, Sweden, Czech Republic, Portugal, and Spain to NATO, as well as the deputy permanent representatives of the USA and France to NATO.
Emphasizing the importance of the NATO delegation's reception by President Ilham Aliyev, Turkey's Permanent Representative to the Alliance, Basat Öztürk, fondly recalled the head of state's visits to NATO headquarters.
He stated that the foundation of Azerbaijan's current development was laid by National Leader Heydar Aliyev, and emphasized that under the leadership of President Ilham Aliyev, our country has further strengthened in all areas.
The guests conveyed their congratulations to President Ilham Aliyev on the achievements made in Washington towards advancing the peace agenda between Azerbaijan and Armenia.
Expressing his gratitude for the congratulations, the head of state noted the special role of US President Donald Trump in this matter and said that the agreements reached open up broad opportunities for the development of the region.
President Ilham Aliyev, in turn, recalled his visits to NATO headquarters and noted that while support for operations in Afghanistan was an important part of Azerbaijan-NATO cooperation, cooperation between our country and the alliance on regional development, energy security, and other areas is also on the agenda.
The head of state emphasized that the Azerbaijani Army is being adapted to NATO standards and highlighted close cooperation with the Turkish army within this framework. In this regard, he touched upon the role of expanding ties between our country and the alliance.
President Ilham Aliyev emphasized that since Azerbaijan gained independence at the beginning of the last century, we have achieved our main goal – the liberation of our lands from occupation – and noted that the process of modernizing our army will continue.
The head of state expressed his hope that the NATO delegation's visit to our country would be successful.
During the conversation, it was emphasized that Azerbaijan is a valuable partner of NATO, and the services of our Armed Forces in the “Resolute Support” operations in Afghanistan, particularly our country's contributions as a regional transport and logistics hub, were highly appreciated. It was noted that our peacekeepers were among the last military personnel to leave Afghanistan.
The close friendship and strategic partnership between Azerbaijan and alliance members were touched upon, and it was stated that our country has actively participated in the alliance's programs since 1994 within the framework of NATO's “Partnership for Peace” Program.
During the meeting, prospects for Azerbaijan-NATO cooperation were discussed, and views were exchanged on regional and global issues.