Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Yaxın Şərqdə artan gərginliklə bağlı mövqeyini açıqlayıb. O, Al-Arabia mətbuatına verdiyi müsahibədə Türkiyə ilə İsrail arasındakı münasibətlərin hazırda ən gərgin dövrlərdən birini yaşadığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, dövlət başçısı “Əgər bizim iştirakımız arzu olunarsa, biz də qoşularıq. Ortaq zəmin tapmaq üçün diplomatik səylər göstərməyə çalışarıq” deyə bəyan edib.
Prezidentin sözlərinə görə, Azərbaycanın məqsədi bölgədə sabitliyi gücləndirmək və tərəflər arasında dialoqa töhfə verməkdir.

Президент Ильхам Алиев: «Отношения между Турцией и Израилем напряжены как никогда»
Президент Азербайджана Ильхам Алиев озвучил свою позицию относительно растущей напряженности на Ближнем Востоке. В интервью изданию Al-Arabia он заявил, что отношения между Турцией и Израилем переживают один из самых напряженных периодов.
Редакция сообщает, что глава государства заявил: «Если наше участие будет желательным, мы присоединимся. Мы постараемся предпринять дипломатические усилия для нахождения общей почвы».
По словам президента, цель Азербайджана – укрепление стабильности в регионе и содействие диалогу между сторонами.