Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 31-də Çinin Tiencin şəhərində Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinlə görüş keçirib.
Redaksiya Prezident.az-a istinadla xəbər verir ki, dövlət başçıları birgə foto çəkdiriblər. Si Cinpin Prezident İlham Əliyevi “əziz dostum” deyə salamlayaraq, onun Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Plus Zirvəsinə, həmçinin Çin xalqının xarici hərbi təcavüz və faşizm üzərində qələbəsinin 80 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər və hərbi paradlarda iştirak dəvətini qəbul etdiyinə görə təşəkkürünü bildirib.
Si Cinpin Azərbaycan-Çin münasibətlərinin 30 ildən artıq müddətdə uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb, bu əlaqələrin hazırda hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu qeyd edib. Çin lideri iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artmasını, enerji, o cümlədən bərpaolunan enerji və rəqəmsal iqtisadiyyat sahələrində əməkdaşlığın genişlənməsini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsü çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndiyini, Çin mallarının Azərbaycan üzərindən, xüsusən Transxəzər marşrutu ilə daşınmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Çin Prezidenti Azərbaycanın Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı ilə əlaqələrinin genişlənməsini dəstəklədiyini, Azərbaycanla Ermənistan arasında davamlı sülhün təmin olunmasında birbaşa dialoqun vacibliyini qeyd edib. Si Cinpin, həmçinin, Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmadan inkişaf modelinə dəstək verdiklərini bəyan edib.
Prezident İlham Əliyev dəvət üçün təşəkkürünü bildirib və Çin xalqını qələbənin 80 illiyi münasibətilə təbrik edib. Dövlət başçısı öz növbəsində Çin Xalq Respublikasına etdiyi dövlət səfərini məmnunluqla xatırladığını və həmin görüşlərin hərtərəfli əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb. O, hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq haqqında imzalanmış sənədin xüsusi əhəmiyyətini qeyd edib.
Prezident İlham Əliyev Çinlə əlaqələrin inkişafının Azərbaycanın xarici siyasətində prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu bildirib. Dövlət başçısı Azərbaycanın Tayvan, Honq Konq və Sincan Uyğur Muxtar Rayonu məsələlərində Çinin mövqeyini dəstəklədiyini və Tayvanda keçirilən seçkiləri pisləyən ilk ölkələrdən olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidenti iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin ciddi artdığını, “Orta Dəhliz” vasitəsilə Çinə aid yüklərin Azərbaycan ərazisindən daşınmasının marşrutun səmərəliliyinin göstəricisi olduğunu qeyd edib. İlham Əliyev həmçinin Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində ikitərəfli əsasda sülh gündəliyinin irəlilədiyini, bölgədə artıq sülhün bərqərar olduğunu bəyan edib.
Görüşdə Azərbaycan və Çinin beynəlxalq təşkilatlarda bir-birini dəstəkləməsi, vizasız gediş-gəliş sazişinin qüvvəyə minməsindən sonra turizm sahəsində əlaqələrin inkişafı vurğulanıb. Tərəflər əməkdaşlığın perspektivləri ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıblar.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 31 августа в городе Тяньцзинь, Китай, провел встречу с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
Redaksiya со ссылкой на President.az сообщает, что главы государств сделали совместное фото. Си Цзиньпин поприветствовал Президента Ильхама Алиева словами «мой дорогой друг» и выразил ему благодарность за принятие приглашения принять участие в Саммите Шанхайской организации сотрудничества в формате «плюс», а также в мероприятиях и военном параде, посвященных 80-летию победы китайского народа над внешней военной агрессией и фашизмом.
Си Цзиньпин подчеркнул успешное развитие азербайджано-китайских отношений на протяжении более 30 лет, отметив, что эти связи в настоящее время находятся на уровне всестороннего стратегического партнерства. Китайский лидер обратил внимание на рост товарооборота между двумя странами, расширение сотрудничества в сферах энергетики, включая возобновляемые источники энергии, и цифровой экономики. Он также подчеркнул укрепление сотрудничества в рамках инициативы «Один пояс, один путь» и важность транспортировки китайских товаров через Азербайджан, в частности по Транскаспийскому маршруту.
Председатель КНР отметил, что Китай поддерживает расширение связей Азербайджана с Шанхайской организацией сотрудничества, а также важность прямого диалога для обеспечения прочного мира между Азербайджаном и Арменией. Си Цзиньпин также заявил, что они поддерживают модель развития Азербайджана, не вмешиваясь во внутренние дела страны.
Президент Ильхам Алиев выразил благодарность за приглашение и поздравил китайский народ с 80-летием победы. Глава государства, в свою очередь, с удовлетворением вспомнил свой государственный визит в Китайскую Народную Республику и подчеркнул, что те встречи внесли важный вклад в развитие всестороннего сотрудничества. Он отметил особое значение подписанного документа о всестороннем стратегическом партнерстве.
Президент Ильхам Алиев заявил, что развитие связей с Китаем является одним из приоритетных направлений внешней политики Азербайджана. Глава государства подчеркнул, что Азербайджан поддерживает позицию Китая по вопросам Тайваня, Гонконга и Синьцзян-Уйгурского автономного района и был одной из первых стран, осудивших выборы, проведенные на Тайване.
Президент Азербайджана отметил значительный рост торговых связей между двумя странами, а также то, что транспортировка китайских грузов через территорию Азербайджана по «Среднему коридору» является показателем эффективности маршрута. Ильхам Алиев также заявил, что мирная повестка дня продвигается на двусторонней основе в направлении нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, и мир в регионе уже установлен.
На встрече было подчеркнуто взаимное поддержание Азербайджана и Китая в международных организациях, а также развитие связей в сфере туризма после вступления в силу соглашения о безвизовом режиме. Стороны провели широкий обмен мнениями о перспективах сотрудничества.