Gecə saatlarında Rusiyanın Polşa istiqamətində buraxdığı pilotsuz uçuş aparatı vurulub. Hadisə bölgədə təhlükəsizliklə bağlı narahatlıqları yenidən gündəmə gətirib.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ-ın nümayəndəsi Co Uilson Rusiyanın NATO müttəfiqi Polşaya İran istehsalı olan “Şahed” PUA-ları ilə hücum etdiyini bildirib. O, bunun açıq şəkildə “müharibə hərəkəti” olduğunu vurğulayıb və NATO müttəfiqlərinin sürətli reaksiyasına minnətdarlığını ifadə edib.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp isə Polşaya və Ukraynaya dəstəyin davam etdiriləcəyini bildirib. Tramp qeyd edib ki, Vaşinqton Rusiyanın “hərbi maşınını iflasa sürükləyəcək” yeni sanksiyalar tətbiq etməli və Ukraynanı Rusiyanı vura biləcək silahlarla təchiz etməlidir.
Hadisə ilə bağlı əlavə məlumatda Rusiyaya məxsus bir PUA-nın NATO üzvü Polşanın sərhədində yerləşən bir binanı vurduğu qeyd olunur.

Атака российского БПЛА на Польшу еще больше усилила напряженность
В ночное время был сбит беспилотный летательный аппарат, запущенный Россией в направлении Польши. Инцидент вновь актуализировал опасения по поводу безопасности в регионе.
Редакция сообщает, что представитель США Джо Уилсон заявил, что Россия атаковала союзника по НАТО Польшу беспилотниками "Шахед" иранского производства. Он подчеркнул, что это является явным "актом войны", и выразил благодарность за быструю реакцию союзников по НАТО.
Президент США Дональд Трамп, в свою очередь, заявил, что поддержка Польши и Украины будет продолжена. Трамп отметил, что Вашингтон должен ввести новые санкции, которые "приведут к краху военную машину" России, и оснастить Украину оружием, способным поражать Россию.
В дополнительной информации об инциденте отмечается, что принадлежащий России БПЛА поразил здание, расположенное на границе члена НАТО Польши.