Polşa Müdafiə Nazirliyi Ukraynaya MiQ-29 qırıcı təyyarələrinin satışı ilə bağlı danışıqlar aparır. Bu addım, Polşanın hərbi hava qüvvələrindəki təyyarələrin istismar müddətinin başa çatması və onların daha da modernləşdirilməsinə ehtiyac olmaması ilə əlaqədardır. Bu barədə məlumatlar mətbuatda dərc olunub.
Redaksiya Unian-a istinadən xəbər verir ki, Polşa Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahı daha əvvəl "X" sosial şəbəkəsindəki səhifəsində bu barədə məlumat yayıb. Məlumata görə, bu, qırıcıların istismar müddətinin başa çatması və Polşa silahlı qüvvələrinin tərkibində onların gələcək modernizasiyası perspektivlərinin olmaması ilə əlaqədardır. Polşa təyyarələr müqabilində Ukraynadan pilotsuz sistemlər və raketlər sahəsində bəzi texnologiyalar əldə etmək istəyir.
Bundan əlavə, nəşrdə vurğulanır ki, Polşa MiQ-29-larının NATO standartlarına uyğun modernizasiyası barədə məlumatların olması, onların üzərinə Qərb raketlərinin və ya digər silahların inteqrasiya olunduğu anlamına gəlmir. Söhbət, uyğun olması lazım olan rabitə, naviqasiya və digər əlaqədar sistemlərdən gedir. Nəşr, MiQ-29-ların ötürülməsi ilə bağlı danışıqların uzun müddət əvvəl başladığını bildirir. Jurnalistlər xatırladır ki, Polşa 2023-cü ilin aprel ayında Ukraynaya ilk qırıcıları, 14 ədəd təyyarə göndərib. Ümumilikdə, Polşa hərbi hava qüvvələrinin tərkibində daha 14 təyyarə var idi, lakin onlar fərqli versiyada idi. Polşa Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahı əlavə edib ki, istismardan çıxarılan MiQ-29 təyyarələrinin vəzifələrini F-16 və FA-50 təyyarələri yerinə yetirəcək. Lakin Ukrayna tərəfi ilə Polşaya dronlar və raket sistemləri sahəsində müəyyən texnologiyaların verilməsi ilə bağlı danışıqlar aparıldığı bildirilir. Nəşr hesab edir ki, bu, həmin qırıcıların artıq Ukraynanın malik olduğu MiQ-29-larla eyni vəzifələri yerinə yetirə biləcəyini göstərir. Jurnalistlər əlavə ediblər ki, polşalıların özləri bu qırıcıları 2026-cı ilə qədər istismar etmək istəyirdilər. Nəşrdə bildirilir ki, əvvəllər Ukraynaya verilən Polşadan olan MiQ-29-lar Malborkdakı 22-ci aviabazadan idi. Onlar 1990-cı illərdə Çexiya və Almaniya tərəfindən verilib və bundan sonra əhəmiyyətli yeniləmə və modernizasiyadan keçməyiblər.
Polşada Ukrayna ilə MiQ-29 qırıcılarının mümkün satışı ilə bağlı danışıqların aparıldığı təsdiqlənib. "Defense Express" nəşri Varşavanın ölkəmizə nə qədər təyyarə sata biləcəyi, onların vəziyyəti, versiyaları və nə edə biləcəkləri barədə məlumat verib. Nəşrin məlumatına görə, söhbət gedən qırıcılar Minsk-Mazovetskidəki 23-cü aviabazada yerləşir. Bildirilir ki, bunlar 11 tək və 3 iki nəfərlik MiQ-29-dur və 2011-2014-cü illərdə yeniləmədən keçiblər. Nəşr əlavə edib ki, bu MiQ-29-lar kabinədə bort kompüteri və displeylər, yeni naviqasiya və rabitə sistemləri alıblar. Modernizasiya səviyyəsinə görə onlar 2023-cü ildə verilən Slovakiyanın MiQ-29AS-lərinə bənzəyir.

Poland Wants to Sell MiG-29 Fighters to Ukraine
Poland's Ministry of Defense is negotiating the sale of MiG-29 fighter jets to Ukraine. This step is related to the expiration of the operational life of aircraft in the Polish Air Force and the lack of need for their further modernization. Information about this has been published in the press.
Redaksiya reports, citing Unian, that the General Staff of the Polish Armed Forces previously disseminated information about this on its page on the "X" social network. According to the information, this is due to the expiration of the operational life of the fighters and the absence of prospects for their future modernization within the Polish armed forces. In exchange for the aircraft, Poland wants to acquire certain technologies from Ukraine in the field of unmanned systems and missiles.
Furthermore, the publication emphasizes that information about the modernization of Polish MiG-29s to NATO standards does not mean that Western missiles or other weapons have been integrated into them. The discussion concerns communication, navigation, and other related systems that need to be compatible. The publication states that negotiations regarding the transfer of MiG-29s began a long time ago. Journalists recall that in April 2023, Poland sent the first fighters to Ukraine, 14 aircraft. In total, there were 14 more aircraft in the Polish Air Force, but they were of a different version. The General Staff of the Polish Armed Forces added that F-16 and FA-50 aircraft will perform the duties of the decommissioned MiG-29 aircraft. However, it is reported that negotiations are underway with the Ukrainian side regarding the transfer of certain technologies in the field of drones and missile systems to Poland. The publication believes that this indicates that these fighters will be able to perform the same tasks as the MiG-29s that Ukraine already possesses. Journalists added that the Poles themselves wanted to operate these fighters until 2026. The publication states that the MiG-29s from Poland previously given to Ukraine were from the 22nd Air Base in Malbork. They were provided by the Czech Republic and Germany in the 1990s and have not undergone significant upgrades and modernization since then.
It has been confirmed that negotiations are underway in Poland regarding the possible sale of MiG-29 fighters to Ukraine. The publication "Defense Express" has provided information about how many aircraft Warsaw can sell to our country, their condition, versions, and capabilities. According to the publication, the fighters in question are located at the 23rd Air Base in Minsk-Mazowiecki. It is reported that these are 11 single-seat and 3 two-seat MiG-29s, which underwent modernization between 2011-2014. The publication added that these MiG-29s received onboard computers and displays in the cockpit, as well as new navigation and communication systems. In terms of modernization level, they are similar to the Slovak MiG-29AS handed over in 2023.