Avropa İttifaqı və bəzi Avropa paytaxtlarından gələn addımlar Rusiyaya qarşı gərginliyi artırır. Kreml sözçüsü Dmitri Peskov bildirib ki, onlar Rusiyanı "şər qüvvə" kimi göstərməyə çalışır və bunun üçün öz vergiödəyicilərinin cibinə əl ataraq xərclərini artırmaq istəyirlər.
Redaksiya xəbər verir ki, Peskov Rusiyanın Avropaya heç bir təhdid yaratmadığını, əksinə, bu konfrantasiyanın Avropa dövlətlərinin öz problemi olduğunu deyib. Onun sözlərinə görə, Rusiya öz maraqlarına zərər vurmaq niyyətində deyil və təxribatlara cavab vermək gücündədir.
Peskov Fransa prezidenti Emmanuel Makronun neft daşımalarının yavaşladılması ilə bağlı açıqlamasına da toxunub. O bildirib ki, sözügedən tanker daşımaları kommersiya xarakteri daşıyır və Rusiyaya aidiyyatı yoxdur. Kremlin sözçüsü əlavə edib ki, əslində beynəlxalq enerji daşımacılığına problemləri yaradan tərəf Fransa hökumətidir.

Песков сравнил власти Франции с британскими пиратами
Действия Европейского союза и некоторых европейских столиц усиливают напряженность в отношении России. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков заявил, что они пытаются представить Россию как «силу зла» и для этого хотят увеличить свои расходы, залезая в карманы своих налогоплательщиков.
Редакция сообщает, что Песков заявил, что Россия не представляет никакой угрозы для Европы, напротив, эта конфронтация является проблемой самих европейских государств. По его словам, Россия не намерена вредить своим интересам и способна отвечать на провокации.
Песков также коснулся заявления президента Франции Эмманюэля Макрона о замедлении поставок нефти. Он заявил, что упомянутые танкерные перевозки носят коммерческий характер и не имеют отношения к России. Пресс-секретарь Кремля добавил, что на самом деле проблемы в международной энергетической транспортировке создает правительство Франции.