Pentaqon rəhbəri: ABŞ xarici siyasətində ‘utopik idealizm’ dövrü başa çatır
Pentaqon rəhbəri Pit Hetseq Politico nəşrinə istinadən Amerikanın əvvəlki administrasiyalarının siyasətini kəskin tənqid edərək “utopik idealizmin” dövrünün başa çatdığını bəyan edib. O, Reyqan adına müdafiə forumunda çıxışı zamanı ABŞ-in xarici siyasətdə yeni mərhələyə keçdiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Hetseq çıxışında Vaşinqtonun demokratiya quruculuğu, izahı çətin müharibələr və iqlim məsələləri ətrafında deyil, birbaşa ABŞ maraqlarının qorunmasına diqqət yetirməli olduğunu vurğulayıb. O, Avropanın öz təhlükəsizliyinə daha çox məsuliyyət götürməsinin vacibliyini qeyd edərək müdafiə xərclərinin artırılmasını zəruri sayıb.
Hetseq həmçinin ABŞ-in Çinlə açıq qarşıdurmadan yayınmasının və Pekinin gücünü nəzərə alaraq daha realist siyasi xətt yürütməsinin vacibliyini ifadə edib. O, Almaniya, Polşa və Cənubi Koreya kimi müttəfiqlərin müdafiə xərclərini artırmasını müsbət addım kimi dəyərləndirib.
Məlumata görə, bundan əvvəl Vaşinqton Avropa İttifaqına xəbərdarlıq edərək bildirmişdi ki, Avropa ölkələri 2027-ci ilə qədər kəşfiyyatdan raket imkanlarına qədər bir sıra müdafiə öhdəliklərini daha çox üzərlərinə götürməsələr, ABŞ NATO-nun bir sıra koordinasiya proqramlarından geri çəkilə bilər.

Pentagon Chief: Era of 'Utopian Idealism' in US Foreign Policy is Over
Pentagon chief Pat Shanahan, citing the publication Politico, has sharply criticized the foreign policy of previous American administrations, declaring that the era of ‘utopian idealism’ is over. He stated during his speech at the Reagan National Defense Forum that the US is entering a new phase in its foreign policy.
The editorial board reports that in his speech, Shanahan emphasized that Washington should focus directly on protecting US interests, rather than on nation-building, difficult-to-explain wars, and climate issues. He noted the importance of Europe taking more responsibility for its own security and deemed increasing defense spending necessary.
Shanahan also expressed the importance of the US avoiding open confrontation with China and pursuing a more realistic political line, taking into account Beijing's power. He positively assessed the increase in defense spending by allies such as Germany, Poland, and South Korea.
According to the information, Washington had previously warned the European Union that if European countries do not take on more defense commitments, ranging from intelligence to missile capabilities, by 2027, the US could withdraw from several NATO coordination programs.