Pentaqon rəhbəri: ABŞ xarici siyasətində ‘utopik idealizm’ dövrü başa çatır
Pentaqon rəhbəri Pit Hetseq Politico nəşrinə istinadən Amerikanın əvvəlki administrasiyalarının siyasətini kəskin tənqid edərək “utopik idealizmin” dövrünün başa çatdığını bəyan edib. O, Reyqan adına müdafiə forumunda çıxışı zamanı ABŞ-in xarici siyasətdə yeni mərhələyə keçdiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Hetseq çıxışında Vaşinqtonun demokratiya quruculuğu, izahı çətin müharibələr və iqlim məsələləri ətrafında deyil, birbaşa ABŞ maraqlarının qorunmasına diqqət yetirməli olduğunu vurğulayıb. O, Avropanın öz təhlükəsizliyinə daha çox məsuliyyət götürməsinin vacibliyini qeyd edərək müdafiə xərclərinin artırılmasını zəruri sayıb.
Hetseq həmçinin ABŞ-in Çinlə açıq qarşıdurmadan yayınmasının və Pekinin gücünü nəzərə alaraq daha realist siyasi xətt yürütməsinin vacibliyini ifadə edib. O, Almaniya, Polşa və Cənubi Koreya kimi müttəfiqlərin müdafiə xərclərini artırmasını müsbət addım kimi dəyərləndirib.
Məlumata görə, bundan əvvəl Vaşinqton Avropa İttifaqına xəbərdarlıq edərək bildirmişdi ki, Avropa ölkələri 2027-ci ilə qədər kəşfiyyatdan raket imkanlarına qədər bir sıra müdafiə öhdəliklərini daha çox üzərlərinə götürməsələr, ABŞ NATO-nun bir sıra koordinasiya proqramlarından geri çəkilə bilər.

Глава Пентагона Пит Хейс, ссылаясь на издание Politico, резко раскритиковал политику предыдущих американских администраций, заявив, что эпоха «утопического идеализма» подошла к концу. Выступая на оборонном форуме имени Рейгана, он сообщил, что США переходят к новому этапу внешней политики.
Редакция сообщает, что Хейс в своем выступлении подчеркнул необходимость того, чтобы Вашингтон сосредоточился на защите прямых интересов США, а не на построении демократии, труднообъяснимых войнах и климатических проблемах. Он отметил важность того, чтобы Европа взяла на себя большую ответственность за свою безопасность, назвав увеличение оборонных расходов необходимым.
Хейс также выразил важность того, чтобы США избегали открытого противостояния с Китаем и проводили более реалистичную политику, учитывая мощь Пекина. Он положительно оценил увеличение оборонных расходов такими союзниками, как Германия, Польша и Южная Корея.
Согласно информации, ранее Вашингтон предупредил Европейский союз, что США могут выйти из ряда координационных программ НАТО, если европейские страны не возьмут на себя больше оборонных обязательств, от разведки до ракетных возможностей, к 2027 году.