Parlamentdə gələn ilin büdcə zərfinin müzakirəsi davam edir
Milli Məclisdə 2026-cı ilin dövlət büdcəsi zərfinə daxil olan layihələrin birinci oxunuşda müzakirəsi davam edir.
Redaksiya xəbər verir ki, parlamentin bugünkü plenar iclasının da gündəliyinə 8 müvafiq qanun və qərar layihəsi daxil edilib.
Xatırladaq ki, gələn il büdcə gəlirlərinin 38 milyard 609 milyon manat (2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozuna nisbətən 0,7 % çox), xərclərinin isə 41 milyard 703,6 milyon manat (+0,7 %) olacağı gözlənilir.
Son nəticədə dövlət büdcəsində 3 milyard 94,6 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 1,4 % çoxdur.
2026-cı ildə Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirlərinin isə 44 milyard 969,4 milyon manat, xərclərinin isə 48 milyard 839,3 milyon manat olacağı gözlənilir.
Bunlar, 2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozlarına nisbətən müvafiq olaraq 2,3 % və 2,5 % çoxdur.
Son nəticədə icmal büdcədə 3 milyard 869,3 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 5,2 % çoxdur.

В Милли Меджлисе продолжается обсуждение проектов, входящих в пакет государственного бюджета на 2026 год, в первом чтении.
Как сообщает редакция, в повестку сегодняшнего пленарного заседания парламента также включено 8 соответствующих законопроектов и проектов решений.
Напомним, что в следующем году доходы бюджета, как ожидается, составят 38 миллиардов 609 миллионов манатов (на 0,7 % больше по сравнению с утвержденным прогнозом на 2025 год), а расходы – 41 миллиард 703,6 миллиона манатов (+0,7 %).
В конечном итоге дефицит государственного бюджета должен составить 3 миллиарда 94,6 миллиона манатов. Это на 1,4 % больше в годовом исчислении.
В 2026 году доходы сводного бюджета Азербайджана, как ожидается, составят 44 миллиарда 969,4 миллиона манатов, а расходы – 48 миллиардов 839,3 миллиона манатов.
Это, соответственно, на 2,3 % и 2,5 % больше по сравнению с утвержденными прогнозами на 2025 год.
В конечном итоге дефицит сводного бюджета должен составить 3 миллиарда 869,3 миллиона манатов. Это на 5,2 % больше в годовом исчислении.