Parlamentdə gələn ilin büdcə zərfinin müzakirəsi davam edir
Milli Məclisdə 2026-cı ilin dövlət büdcəsi zərfinə daxil olan layihələrin birinci oxunuşda müzakirəsi davam edir.
Redaksiya xəbər verir ki, parlamentin bugünkü plenar iclasının da gündəliyinə 8 müvafiq qanun və qərar layihəsi daxil edilib.
Xatırladaq ki, gələn il büdcə gəlirlərinin 38 milyard 609 milyon manat (2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozuna nisbətən 0,7 % çox), xərclərinin isə 41 milyard 703,6 milyon manat (+0,7 %) olacağı gözlənilir.
Son nəticədə dövlət büdcəsində 3 milyard 94,6 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 1,4 % çoxdur.
2026-cı ildə Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirlərinin isə 44 milyard 969,4 milyon manat, xərclərinin isə 48 milyard 839,3 milyon manat olacağı gözlənilir.
Bunlar, 2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozlarına nisbətən müvafiq olaraq 2,3 % və 2,5 % çoxdur.
Son nəticədə icmal büdcədə 3 milyard 869,3 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 5,2 % çoxdur.

The discussion of projects included in the 2026 state budget package continues in the Milli Majlis (National Assembly) in the first reading.
The editorial office reports that 8 relevant draft laws and resolutions were also included in the agenda of today's plenary session of the parliament.
It should be noted that next year's budget revenues are expected to be 38 billion 609 million manats (0.7% more than the approved forecast for 2025), and expenditures are expected to be 41 billion 703.6 million manats (+0.7%).
As a result, a deficit of 3 billion 94.6 million manats should arise in the state budget. This is 1.4% more compared to the annual figure.
In 2026, Azerbaijan's consolidated budget revenues are expected to be 44 billion 969.4 million manats, and expenditures are expected to be 48 billion 839.3 million manats.
These figures are 2.3% and 2.5% higher, respectively, compared to the approved forecasts for 2025.
Ultimately, a deficit of 3 billion 869.3 million manats should arise in the consolidated budget. This is 5.2% more compared to the annual figure.