Paris və Berlin arasında Rusiya aktivləri ilə bağlı fikir ayrılığı dərinləşir
Avropa İttifaqı daxilində Fransa və Almaniya arasında etimad böhranı yaşanıb. Məlumata görə, Fransa açıq şəkildə səssiz qalmasına baxmayaraq, pərdəarxası proseslərdə Almaniyanın mövqeyini zəiflədərək mühüm qərarın qarşısını alıb.
Redaksiya FT-ə istinadla xəbər verir ki, Paris son anda digər skeptik mövqedə olan ölkələrlə birləşərək Almaniya kansleri Fridrix Merzin Ukrayna üçün dondurulmuş Rusiya aktivlərindən istifadə planını bloklayıb. Bu addım kanslerin sammitdə siyasi uğur qazanmaq imkanını da aradan qaldırıb.
Qərar Berlin üçün gözlənilməz olub və Fransa-Almaniya tandemi daxilində ciddi etimad qırılmasını üzə çıxarıb. Diplomatik dairələrdə bu hadisə iki ölkə arasında münasibətlərin kəskin şəkildə soyuması kimi qiymətləndirilir.
Avropa İttifaqının yüksək rütbəli diplomatlarından biri vəziyyəti şərh edərək bildirib ki, Fransa prezidenti Emmanuel Makronun bu addımı Almaniya rəhbərliyi tərəfindən xəyanət kimi qəbul olunur və bunun siyasi nəticələri olacaq.

Внутри Европейского Союза возник кризис доверия между Францией и Германией. По имеющимся данным, Франция, несмотря на явное молчание, за кулисами ослабила позицию Германии и заблокировала важное решение.
Редакция сообщает со ссылкой на FT, что Париж в последний момент объединился с другими скептически настроенными странами и заблокировал план канцлера Германии Фридриха Мерца по использованию замороженных российских активов для Украины. Этот шаг также лишил канцлера возможности добиться политического успеха на саммите.
Решение стало неожиданностью для Берлина и выявило серьезный разрыв доверия в рамках франко-германского тандема. Дипломатические круги расценивают это событие как резкое охлаждение отношений между двумя странами.
Один из высокопоставленных дипломатов ЕС, комментируя ситуацию, заявил, что этот шаг президента Франции Эммануэля Макрона воспринимается немецким руководством как предательство и будет иметь политические последствия.