Paris və Berlin arasında Rusiya aktivləri ilə bağlı fikir ayrılığı dərinləşir
Avropa İttifaqı daxilində Fransa və Almaniya arasında etimad böhranı yaşanıb. Məlumata görə, Fransa açıq şəkildə səssiz qalmasına baxmayaraq, pərdəarxası proseslərdə Almaniyanın mövqeyini zəiflədərək mühüm qərarın qarşısını alıb.
Redaksiya FT-ə istinadla xəbər verir ki, Paris son anda digər skeptik mövqedə olan ölkələrlə birləşərək Almaniya kansleri Fridrix Merzin Ukrayna üçün dondurulmuş Rusiya aktivlərindən istifadə planını bloklayıb. Bu addım kanslerin sammitdə siyasi uğur qazanmaq imkanını da aradan qaldırıb.
Qərar Berlin üçün gözlənilməz olub və Fransa-Almaniya tandemi daxilində ciddi etimad qırılmasını üzə çıxarıb. Diplomatik dairələrdə bu hadisə iki ölkə arasında münasibətlərin kəskin şəkildə soyuması kimi qiymətləndirilir.
Avropa İttifaqının yüksək rütbəli diplomatlarından biri vəziyyəti şərh edərək bildirib ki, Fransa prezidenti Emmanuel Makronun bu addımı Almaniya rəhbərliyi tərəfindən xəyanət kimi qəbul olunur və bunun siyasi nəticələri olacaq.

A crisis of confidence has emerged between France and Germany within the European Union. According to information, France, despite remaining openly silent, has behind-the-scenes processes to weaken Germany's position and prevent an important decision.
The editorial reports, citing the FT, that Paris, joining other skeptical countries at the last minute, blocked German Chancellor Friedrich Merz's plan to use frozen Russian assets for Ukraine. This move also eliminated the Chancellor's chance of achieving political success at the summit.
The decision was unexpected for Berlin and has exposed a serious breach of trust within the Franco-German tandem. Diplomatic circles assess this event as a sharp cooling of relations between the two countries.
A high-ranking EU diplomat commented on the situation, stating that this move by French President Emmanuel Macron is perceived as a betrayal by the German leadership and will have political consequences.