Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban bildirib ki, Ukrayna kəşfiyyatının fəaliyyəti ölkəsinin daxili siyasətinə qədər nüfuz edib. Onun sözlərinə görə, Ukrayna xüsusi xidmət orqanları “Tisa” adlı proukraind siyasi partiya vasitəsilə Macarıstanın ictimai və siyasi həyatına təsir göstərməyə çalışır.
Redaksiya xəbər verir ki, Orban bu məsələni hökumət toplantısında gündəmə gətirərək, Ukrayna kəşfiyyatının “texnoloji dəstək və manipulyasiya üsulları ilə” seçkilərdə təsir yaratmaq cəhdlərini tənqid edib. “Bir vaxtlar deyirdik: ruslar artıq mətbəximizdədir; indi isə deməliyik ki, ukraynalılar artıq cib telefonlarınızda,” — deyə o vurğulayıb.
Baş nazir əlavə edib ki, hökumət bu cür müdaxilələrə qarşı ciddi tədbirlər görəcək və ölkənin siyasi müstəqilliyini qorumaq üçün bütün qanuni addımları atacaq.

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что деятельность украинской разведки проникла во внутреннюю политику его страны. По его словам, украинские спецслужбы пытаются влиять на общественную и политическую жизнь Венгрии через проукраинскую политическую партию под названием «Тиса».
Редакция сообщает, что Орбан поднял этот вопрос на заседании правительства, критикуя попытки украинской разведки повлиять на выборы «с помощью технологической поддержки и методов манипуляции». «Когда-то мы говорили: русские уже на нашей кухне; теперь же мы должны сказать, что украинцы уже в ваших мобильных телефонах», — подчеркнул он.
Премьер-министр добавил, что правительство примет серьёзные меры против подобных вмешательств и предпримет все законные шаги для защиты политической независимости страны.