OpenAI: Kodlama və korporativ həllərə fokuslanacaq
Süni intellekt şirkəti OpenAI, artan rəqabət və məhsullarını maliyyə gəlirinə çevirməkdə qarşılaşdığı çətinliklər fonunda strategiyasını yenidən formalaşdırır. Şirkət diqqət mərkəzini proqramlaşdırma (coding) və korporativ həllər üzərinə yönəltməyə hazırlaşır. Bu yeni yanaşma, şirkətin mövcud lider mövqeyini qoruması və maliyyə baxımından uğur qazanması üçün kritik əhəmiyyət daşıyır.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, şirkətin yeni strategiyası CEO və tədqiqat rəhbərliyi tərəfindən üzərində işlənən planın bir hissəsidir. Bu plan, xüsusilə proqram təminatının hazırlanması və korporativ istifadəçilər ətrafında mövqelənməyi hədəfləyir. Bu çərçivədə reklamçılıq, səhiyyə yönümlü süni intellekt agentləri, alış-veriş funksiyaları və “Pulse” adlı şəxsi köməkçi kimi yan layihələrin arxa plana keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu strateji dəyişiklik, rəhbərliyin 2025-ci ilin dekabrında yaydığı və əməkdaşlardan yan layihələri dayandıraraq resursları birbaşa əsas məhsulun inkişafına yönəltmələrini istədiyi “qırmızı siqnal” xəbərdarlığının davamı kimi qiymətləndirilir. Şirkətin tətbiqlərə cavabdeh rəhbərliyi bu prosesi resurslardan daha səmərəli istifadəni təmin edəcək prioritetləşdirmə addımı kimi xarakterizə etmişdi. Yeni strategiya isə bu yanaşmanı daha da irəli apararaq əsas fəaliyyət sahəsini daha aydın şəkildə müəyyənləşdirir.
Şirkətin bu yeni istiqamətə yönəlməsi texniki gücdən çox, həmin gücün real dünyada necə istifadə olunmasına diqqətin artdığını göstərir. Maliyyə rəhbərliyi 2026-cı il üçün prioritetlərin “praktik tətbiq” və süni intellektin yaratdığı imkanlarla gündəlik istifadə arasındakı boşluğu aradan qaldırmaq olduğunu bildirib. Bu isə şirkətin yalnız daha güclü modellər yaratmaqla kifayətlənməyib, eyni zamanda bu modellərin müəssisələr tərəfindən necə inteqrasiya edildiyinə daha çox önəm verəcəyini ortaya qoyur.
Süni intellekt yarışında təkcə ən güclü modeli yaradanın deyil, həm də bu texnologiyanı ən effektiv şəkildə məhsula və gəlirə çevirə bilənin qalib gələcəyi bir dövrdə, proqramlaşdırma və korporativ həllər istiqamətində atılacaq addımların sektorun gələcək inkişaf istiqamətinə ciddi təsir göstərə biləcəyi qeyd olunur.

Компания, занимающаяся искусственным интеллектом, OpenAI пересматривает свою стратегию на фоне растущей конкуренции и трудностей с монетизацией своих продуктов. Компания готовится сосредоточить свое внимание на программировании (coding) и корпоративных решениях. Этот новый подход имеет решающее значение для сохранения текущего лидирующего положения компании и достижения финансового успеха.
Как сообщает редакция со ссылкой на источник, новая стратегия компании является частью плана, над которым работают генеральный директор и руководство отдела исследований. Этот план нацелен, в частности, на позиционирование в области разработки программного обеспечения и для корпоративных пользователей. В рамках этого предполагается отодвинуть на второй план побочные проекты, такие как реклама, агенты искусственного интеллекта для здравоохранения, функции покупок и личный помощник под названием "Pulse".
Это стратегическое изменение оценивается как продолжение "красного сигнала" предупреждения, разосланного руководством в декабре 2025 года, в котором сотрудникам предлагалось остановить побочные проекты и направить ресурсы непосредственно на разработку основного продукта. Руководство, ответственное за приложения, охарактеризовало этот процесс как шаг по приоритизации, который обеспечит более эффективное использование ресурсов. Новая стратегия идет дальше этого подхода, более четко определяя основную сферу деятельности.
Переход компании в этом новом направлении указывает на возросшее внимание к тому, как техническая мощь используется в реальном мире, а не только к самой технической мощи. Финансовое руководство заявило, что приоритетами на 2026 год являются "практическое применение" и устранение разрыва между возможностями, созданными искусственным интеллектом, и повседневным использованием. Это показывает, что компания будет уделять больше внимания не только созданию более мощных моделей, но и тому, как эти модели интегрируются предприятиями.
Отмечается, что в эпоху, когда в гонке искусственного интеллекта победит не только тот, кто создаст самую мощную модель, но и тот, кто сможет наиболее эффективно монетизировать эту технологию в продукты и доходы, шаги, предпринятые в направлении программирования и корпоративных решений, могут оказать серьезное влияние на будущее развитие сектора.