ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqton və Nyu-Yorkun məşhur Tayms meydanında prezident Donald Trampa qarşı kütləvi etiraz aksiyaları keçirilib. Minlərlə insan “Tramp indi getməlidir!” şüarları ilə küçələrə axışıb.
Redaksiya xəbər verir ki, aksiya iştirakçıları arasında Berkli Universitetinin professoru və keçmiş Əmək Partiyası naziri Robert Rayks da çıxış edib. O, mitinq zamanı “Biz monarxiya deyilik! Dünya bu gün aydın eşitsin: Amerika heç vaxt kralı olan bir ölkə olmayacaq” sözlərini səsləndirib.
Etirazlar eyni zamanda Vaşinqtonda da davam edib. Paytaxtdakı nümayişlərdə iştirakçılar Fələstin bayraqları qaldıraraq həm Yaxın Şərqdəki münaqişələrə, həm də Trampın siyasətinə etiraz ediblər. Nümayişçilər ABŞ-da demokratiya və hüquq bərabərliyi tələblərini səsləndiriblər.

В Нью-Йорке проходят акции протеста против Трампа
В столице США Вашингтоне и на знаменитой Таймс-сквер в Нью-Йорке прошли массовые акции протеста против президента Дональда Трампа. Тысячи людей вышли на улицы с лозунгами «Трамп должен уйти сейчас!»
Редакция сообщает, что среди участников акции выступил также профессор Калифорнийского университета в Беркли и бывший министр Лейбористской партии Роберт Райх. Во время митинга он произнес слова: «Мы не монархия! Пусть мир сегодня ясно услышит: Америка никогда не будет страной с королем».
Протесты также продолжились в Вашингтоне. На демонстрациях в столице участники, подняв палестинские флаги, выразили протест как против конфликтов на Ближнем Востоке, так и против политики Трампа. Демонстранты озвучили требования демократии и равенства прав в США.