Nvidia səhmləri düşdü, analitiklər narahatdır
Nvidia şirkətinin səhmləri, rekord mənfəət və gəlir bildirdiyi son rüb hesabatına baxmayaraq, beş faiz düşdü. Analitiklər bu vəziyyəti süni intellekt balonu ilə bağlı narahatlıqların davam etməsinin işarəsi kimi şərh etdilər və investorların daha çox şey istədiklərini bildirdilər.
Redaksiya məlumat verir ki, dünyanın ən böyük şirkəti olan Nvidia-nın səhmləri, son rübdə rekord mənfəət və gəlir açıqlamasına baxmayaraq, cümə axşamı günü gerilədi. Bu vəziyyət, çip istehsalçısının müsbət nəticələrinə baxmayaraq, süni intellekt balonu ilə bağlı narahatlıqların davam etməsinə dair narahatlıq doğuran bir işarə kimi qiymətləndirildi.
Qeyd olunanlar:
• Nvidia səhmləri fevralın 26-da, cümə axşamı günü, 5,4 faiz düşərək təxminən 184,89 dollara gerilədi və bu, səhmin bu ilki ən böyük gündəlik düşüşü oldu.
• Nvidia çərşənbə günü rüblük 68,1 milyard dollar gəlir və səhm başına 1,62 dollar mənfəət açıqladı. FactSet-ə görə, bu rəqəmlər müvafiq olaraq 66,1 milyard dollar və 1,54 dollar olan analitik gözləntilərini üstələdi. Məlumat mərkəzi gəlirləri illik olaraq 75 faiz artaraq rekord səviyyə olan 62,5 milyard dollara çatdı.
• Şirkət, həmçinin, daxil olduğu maliyyə rübü üçün 78 milyard dollar gəlir proqnozlaşdırdı. Bu da analitiklərin 72,6 milyard dollarlıq təxminindən xeyli yüksəkdir.
• Nvidia-nın balans hesabatından sonra səhmlərin düşməsi iqtisadçılar üçün sürpriz oldu. Morgan Stanley analitikləri bir qeyddə Nvidia-nın hesabatını "Sektorunun tarixindəki ən böyük və ən dəqiq gözlənti aşımı və yuxarıya doğru reviziya" kimi qiymətləndirərkən, HSBC şirkətin güclü nəticələrinə baxmayaraq, investorlar üçün "yeni hekayələrin çatışmazlığı" yaşamış ola biləcəyini bildirdi.
• JPMorgan analitikləri isə "Səhmin reaksiyası, investorların daha çox şey istədiyini göstərir" ifadələrini istifadə edərək, düşüşün Nvidia-nın məlumat mərkəzi biznesinin böyüməsinə dair "davam edən qeyri-müəyyənliklə" əlaqəli ola biləcəyini əlavə etdi.
Forbes qiymətləndirməsi: Nvidia baş direktoru Censen Huanq, şirkətdə təxminən 3 faiz paya malikdir. Cümə axşamı günkü səhm qiymətinə görə Huanq-ın xalis sərvəti 9 milyard dollar azalaraq 160,5 milyard dollara gerilədi. Forbes-un Real Vaxt Milyarderlər siyahısına görə Huanq, 149,2 milyard dollarlıq sərvəti ilə Amansio Orteqanın dərhal önündə və 173,2 milyard dollarlıq sərvəti ilə Bernard Arno-nun arxasında, dünyanın ən zəngin səkkizinci şəxsi mövqeyindədir.
Arxa plan: Səhmlərin real dəyərinin üzərinə çıxmasına səbəb ola biləcək həddindən artıq xərclərdən qaynaqlana biləcək potensial bir süni intellekt balonu ilə bağlı investor və analitik narahatlıqları son bir ildir davam edir. Bank of America tərəfindən bu həftənin əvvəlində yayımlanan kredit investorları anketində iştirakçıların 23 faizi süni intellekt balonunu ən böyük narahatlıqları kimi gördüklərini bildirdi. Bu nisbət dekabr ayında 9 faiz idi. Bu ayın əvvəllərində aparılan ayrı bir Bank of America fond menecerləri anketində isə təxminən 30 faiz, süni intellektə yönəlik artan xərclərin bir kredit böhranına yol aça biləcəyini düşündüklərini ifadə etdi. Alphabet, Amazon, Meta və Microsoft il üçün ümumilikdə 610 milyard dollarlıq birləşmiş xərc proqnozlaşdırdı. Möhtəşəm yeddi kimi tanınan böyük texnologiya şirkətlərinin hər biri süni intellekt məhsullarına yönəlik artan tələbə diqqət çəkdi.
Wedbush Securities analitikləri bu həftə kapital xərcləri təxminlərinin gözləntiləri aşdığını yazarkən, Cantor Fitzgerald isə Nvidia-nın təmin etdiyi hesablama gücünə yönəlik "doymaq bilməz" tələbə baxmayaraq, investorların süni intellekt xərclərinə dair narahatlıqlarının davam etdiyini bildirdi.

Акции компании Nvidia упали на пять процентов, несмотря на последний квартальный отчет, в котором были зафиксированы рекордная прибыль и выручка. Аналитики интерпретировали эту ситуацию как признак сохраняющихся опасений по поводу пузыря искусственного интеллекта и заявили, что инвесторы хотят большего.
Redaksiya сообщает, что акции Nvidia, крупнейшей в мире компании, упали в четверг, несмотря на объявление рекордной прибыли и выручки за последний квартал. Эта ситуация была расценена как тревожный признак сохраняющихся опасений по поводу пузыря искусственного интеллекта, несмотря на положительные результаты производителя чипов.
Отмечено:
Акции Nvidia упали на 5,4% в четверг, 26 февраля, до примерно 184,89 доллара, что стало самым большим дневным падением акций в этом году.
В среду Nvidia сообщила о квартальной выручке в размере 68,1 миллиарда долларов и прибыли в размере 1,62 доллара на акцию. По данным FactSet, эти цифры превзошли ожидания аналитиков в 66,1 миллиарда долларов и 1,54 доллара соответственно. Выручка от центров обработки данных выросла на 75% в годовом исчислении, достигнув рекордных 62,5 миллиарда долларов.
Компания также спрогнозировала выручку в размере 78 миллиардов долларов за текущий финансовый квартал. Это значительно выше прогноза аналитиков в 72,6 миллиарда долларов.
Падение акций после публикации баланса Nvidia стало сюрпризом для экономистов. Аналитики Morgan Stanley в своей заметке оценили отчет Nvidia как «самый большой и самый точный пересмотр ожиданий и восходящий пересмотр в истории сектора», в то время как HSBC заявил, что, несмотря на сильные результаты компании, инвесторы могли столкнуться с «недостатком новых историй».
Аналитики JPMorgan заявили: «Реакция акций показывает, что инвесторы хотят большего», добавив, что падение может быть связано с «продолжающейся неопределенностью» в отношении роста бизнеса Nvidia в области центров обработки данных.
Оценка Forbes: Генеральный директор Nvidia Дженсен Хуанг владеет примерно 3% акций компании. По цене акций в четверг его чистое состояние сократилось на 9 миллиардов долларов до 160,5 миллиарда долларов. Согласно списку миллиардеров Forbes в реальном времени, Хуанг занимает восьмое место в мире по богатству, находясь непосредственно перед Амансио Ортегой с состоянием в 149,2 миллиарда долларов и позади Бернара Арно с состоянием в 173,2 миллиарда долларов.
Предыстория: Опасения инвесторов и аналитиков по поводу потенциального пузыря искусственного интеллекта, который может возникнуть из-за чрезмерных расходов, которые могут привести к переоценке акций, сохраняются в течение последнего года. В опросе кредитных инвесторов, проведенном Bank of America ранее на этой неделе, 23% респондентов назвали пузырь искусственного интеллекта своей главной заботой. В декабре этот показатель составлял 9%. В отдельном опросе управляющих фондами Bank of America, проведенном ранее в этом месяце, около 30% выразили мнение, что растущие расходы на ИИ могут привести к кредитному кризису. Alphabet, Amazon, Meta и Microsoft прогнозируют совокупные расходы в размере 610 миллиардов долларов на год. Каждая из крупных технологических компаний, известных как «Великолепная семерка», отметила растущий спрос на продукты искусственного интеллекта.
Аналитики Wedbush Securities написали на этой неделе, что капитальные затраты превысили ожидания, в то время как Cantor Fitzgerald заявила, что, несмотря на «ненасытный» спрос на вычислительную мощность, предоставляемую Nvidia, опасения инвесторов по поводу расходов на ИИ сохраняются.