Norveç Ukraynaya dəstəyini artırır
Ukraynaya dəstək məqsədilə Norveç tərəfindən həyata keçirilən son tədbirlər, ölkənin müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə yönəlib. Bu addımlar, Norveçin Ukraynaya verdiyi davamlı dəstəyin bir hissəsi olaraq, müharibənin gedişatına təsir etmək və vətəndaşların təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, Norveç Ukraynaya hava hücumundan müdafiə sistemlərinin təminatını prioritet hesab edir. Norveç hökumətinin mətbuat xidmətinin məlumatına görə, müdafiə naziri Tore O. Sandvik, yeni təyin olunmuş Ukrayna müdafiə naziri Mixail Fedorovla ilk görüşünü keçirib və bu görüşdə hava hücumundan müdafiənin Norveçin Ukraynaya hərbi dəstəyində prioritet olduğu vurğulanıb. Bu çərçivədə, Norveç tərəfindən Ukraynaya "xeyli sayda" hava hücumundan müdafiə raketi göndərilib.
Bundan əlavə, Norveç Ukraynanın enerji sektoruna və büdcə dəstəyinə 400 milyon dollar ayırıb. Bu vəsaitin 200 milyon dolları, qaz alışına və digər təcili enerji qənaəti məsələlərinə yönəldiləcək. Bu yardımın məqsədi, "istilik və elektrik enerjisinin mümkün qədər uzun müddət təmin edilməsini" təmin etməkdir. Ukrayna xarici işlər naziri Sibiga qeyd edib ki, dekabr ayında Norveç parlamenti 2026-cı il üçün Ukraynaya dəstək məqsədilə 8,3 milyard dollar ayırıb və bu, ötən ilki yardım səviyyəsini qoruyub saxlayıb. Son iki il ərzində Norveç Ukraynaya 17 milyard dollar yardım edib. Norveç xarici işlər naziri Espen Bart Eide, Kiyevə səfəri zamanı Norveçin atəşkəs rejiminin qüvvəyə minməsindən dərhal sonra təqdim ediləcək möhkəm təhlükəsizlik zəmanətlərini qətiyyətlə dəstəklədiyini bildirib.
Norveç, ABŞ və digər ölkələrlə əməkdaşlıq edərək, kritik bir mərhələdə Ukraynaya hava hücumundan müdafiə raketlərini sürətlə təmin edib ki, NASAMS sistemi Ukrayna vətəndaşlarını ölümcül hava hücumlarından qoruya bilsin. Baş nazir bildirib ki, "Nansen" proqramı çərçivəsində 2026-cı ildə Ukraynaya mülki və hərbi dəstək üçün 85 milyard Norveç kronu ayrılıb. O əlavə edib ki, Norveç Ukraynanı apardığı mübarizədə dəstəkləməyə davam edəcək. NASAMS sisteminin Rusiya raketlərinə qarşı yüksək effektivliyi sübut edilib. Norveç, bu sistemin sahibi kimi, Ukraynaya xeyli sayda zenit raketi tədarük edib. Xarici işlər naziri Espen Bart Eide qeyd edib ki, "Ukraynalılar demək olar ki, hər gecə raket və pilotsuz təyyarə hücumlarına məruz qalırlar".

Последние меры, предпринятые Норвегией с целью поддержки Украины, направлены на укрепление оборонного потенциала страны и обеспечение энергетической безопасности. Эти шаги, являясь частью постоянной поддержки Украины со стороны Норвегии, направлены на влияние на ход войны и обеспечение безопасности граждан.
Redaksiya сообщает, что Норвегия считает приоритетом поставку систем противовоздушной обороны Украине. Согласно информации пресс-службы правительства Норвегии, министр обороны Туре О. Сандвик провел свою первую встречу с новоназначенным министром обороны Украины Михаилом Федоровым, на которой было подчеркнуто, что противовоздушная оборона является приоритетом в военной поддержке Украины со стороны Норвегии. В рамках этого Норвегия поставила Украине «значительное количество» ракет противовоздушной обороны.
Кроме того, Норвегия выделила 400 миллионов долларов на энергетический сектор Украины и бюджетную поддержку. 200 миллионов долларов из этой суммы будут направлены на закупку газа и другие неотложные вопросы энергосбережения. Цель этой помощи – «обеспечить максимально длительное снабжение теплом и электроэнергией». Министр иностранных дел Украины Сибига отметил, что в декабре парламент Норвегии выделил 8,3 миллиарда долларов на поддержку Украины до 2026 года, сохранив уровень помощи прошлого года. За последние два года Норвегия оказала Украине помощь на сумму 17 миллиардов долларов. Министр иностранных дел Норвегии Эспен Барт Эйде во время визита в Киев заявил, что Норвегия решительно поддерживает надежные гарантии безопасности, которые будут предоставлены Украине сразу после вступления в силу режима прекращения огня.
Норвегия, сотрудничая с США и другими странами, в критический момент оперативно поставила Украине ракеты противовоздушной обороны, чтобы система NASAMS могла защитить украинских граждан от смертоносных воздушных атак. Премьер-министр заявил, что в рамках программы «Нансен» на 2026 год выделено 85 миллиардов норвежских крон на гражданскую и военную поддержку Украины. Он добавил, что Норвегия продолжит поддерживать Украину в ее борьбе. Высокая эффективность системы NASAMS против российских ракет была доказана. Норвегия, будучи владельцем этой системы, поставила Украине значительное количество зенитных ракет. Министр иностранных дел Эспен Барт Эйде отметил, что «украинцы подвергаются ракетным и беспилотным атакам почти каждую ночь».