Norveç Ukraynaya dəstəyini artırır
Ukraynaya dəstək məqsədilə Norveç tərəfindən həyata keçirilən son tədbirlər, ölkənin müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə yönəlib. Bu addımlar, Norveçin Ukraynaya verdiyi davamlı dəstəyin bir hissəsi olaraq, müharibənin gedişatına təsir etmək və vətəndaşların təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, Norveç Ukraynaya hava hücumundan müdafiə sistemlərinin təminatını prioritet hesab edir. Norveç hökumətinin mətbuat xidmətinin məlumatına görə, müdafiə naziri Tore O. Sandvik, yeni təyin olunmuş Ukrayna müdafiə naziri Mixail Fedorovla ilk görüşünü keçirib və bu görüşdə hava hücumundan müdafiənin Norveçin Ukraynaya hərbi dəstəyində prioritet olduğu vurğulanıb. Bu çərçivədə, Norveç tərəfindən Ukraynaya "xeyli sayda" hava hücumundan müdafiə raketi göndərilib.
Bundan əlavə, Norveç Ukraynanın enerji sektoruna və büdcə dəstəyinə 400 milyon dollar ayırıb. Bu vəsaitin 200 milyon dolları, qaz alışına və digər təcili enerji qənaəti məsələlərinə yönəldiləcək. Bu yardımın məqsədi, "istilik və elektrik enerjisinin mümkün qədər uzun müddət təmin edilməsini" təmin etməkdir. Ukrayna xarici işlər naziri Sibiga qeyd edib ki, dekabr ayında Norveç parlamenti 2026-cı il üçün Ukraynaya dəstək məqsədilə 8,3 milyard dollar ayırıb və bu, ötən ilki yardım səviyyəsini qoruyub saxlayıb. Son iki il ərzində Norveç Ukraynaya 17 milyard dollar yardım edib. Norveç xarici işlər naziri Espen Bart Eide, Kiyevə səfəri zamanı Norveçin atəşkəs rejiminin qüvvəyə minməsindən dərhal sonra təqdim ediləcək möhkəm təhlükəsizlik zəmanətlərini qətiyyətlə dəstəklədiyini bildirib.
Norveç, ABŞ və digər ölkələrlə əməkdaşlıq edərək, kritik bir mərhələdə Ukraynaya hava hücumundan müdafiə raketlərini sürətlə təmin edib ki, NASAMS sistemi Ukrayna vətəndaşlarını ölümcül hava hücumlarından qoruya bilsin. Baş nazir bildirib ki, "Nansen" proqramı çərçivəsində 2026-cı ildə Ukraynaya mülki və hərbi dəstək üçün 85 milyard Norveç kronu ayrılıb. O əlavə edib ki, Norveç Ukraynanı apardığı mübarizədə dəstəkləməyə davam edəcək. NASAMS sisteminin Rusiya raketlərinə qarşı yüksək effektivliyi sübut edilib. Norveç, bu sistemin sahibi kimi, Ukraynaya xeyli sayda zenit raketi tədarük edib. Xarici işlər naziri Espen Bart Eide qeyd edib ki, "Ukraynalılar demək olar ki, hər gecə raket və pilotsuz təyyarə hücumlarına məruz qalırlar".

The latest measures implemented by Norway to support Ukraine are aimed at strengthening the country's defense capabilities and ensuring energy security. These steps are part of Norway's ongoing support for Ukraine, with the goal of influencing the course of the war and ensuring the safety of its citizens.
Redaksiya reports that Norway considers the provision of air defense systems to Ukraine a priority. According to the press service of the Norwegian government, Minister of Defense Tore O. Sandvik held his first meeting with the newly appointed Ukrainian Minister of Defense Mykhailo Fedorov, where it was emphasized that air defense is a priority in Norway's military support to Ukraine. Within this framework, Norway has sent "a considerable number" of air defense missiles to Ukraine.
In addition, Norway has allocated $400 million to Ukraine's energy sector and budget support. Of this amount, $200 million will be directed towards gas purchases and other urgent energy conservation issues. The purpose of this aid is to ensure "the supply of heating and electricity for as long as possible." Ukrainian Foreign Minister Kuleba noted that in December, the Norwegian parliament allocated $8.3 billion for support to Ukraine for 2026, maintaining the level of aid from the previous year. Over the past two years, Norway has provided Ukraine with $17 billion in aid. Norwegian Foreign Minister Espen Bart Eide, during his visit to Kyiv, stated that Norway strongly supports firm security guarantees to be provided immediately after a ceasefire comes into effect.
Norway, in cooperation with the US and other countries, has rapidly supplied Ukraine with air defense missiles at a critical juncture, enabling the NASAMS system to protect Ukrainian citizens from deadly aerial attacks. The Prime Minister stated that under the "Nansen" program, 85 billion Norwegian kroner have been allocated for civilian and military support to Ukraine in 2026. He added that Norway will continue to support Ukraine in its struggle. The high effectiveness of the NASAMS system against Russian missiles has been proven. Norway, as the owner of this system, has supplied a considerable number of anti-aircraft missiles to Ukraine. Foreign Minister Espen Bart Eide noted that "Ukrainians are subjected to missile and drone attacks almost every night."