Nikolya Sarkoziyə qarşı məhkəmə qərarı: Cinayət ittihamı ilə hökm oxundu
Fransanın sabiq prezidenti Nikolya Sarkoziyə qarşı Parisdə keçirilən məhkəmə prosesində mühüm qərar elan edilib. 2007–2012-ci illərdə prezident postunu tutmuş 70 yaşlı Sarkozi “cinayətkar təşkilat yaratmaqda” təqsirli bilinib, lakin vəsaiti mənimsəmə, passiv korrupsiya və seçki kampaniyası maliyyə qaydalarını aşma ittihamlarından bəraət qazanıb.
Redaksiya xəbər verir ki, məhkəmə Sarkozinin Liviya mənşəli iddialar əsasında aparılan işdə “cinayətkar təşkilat yaratmaq” maddəsi üzrə günahkar olduğunu açıqlayıb. Beləliklə, o, bu cür yüksək səviyyəli ittihamdan məhkum edilən ilk sabiq Fransa prezidenti olub. Qərarın detalları və cəzanın növü hələ açıqlanmayıb. Sarkozinin qərardan apellyasiya şikayəti vermək hüququ var və bu proses yekunlaşana qədər cəza tətbiq edilməyəcək.
İttiham tərəfi Muəmmər Qəddafinin rəhbərlik etdiyi Liviya hökumətindən milyonlarla dolların 2007-ci ildə Sarkozinin seçki kampaniyasına gizli şəkildə yönləndirildiyini iddia edib. Sabiq prezident isə üç ay davam edən məhkəmə dinləmələri boyu bütün ittihamları rədd edib.
İş üzrə ümumilikdə 11 nəfər, o cümlədən sabiq nazirlər Klod Gean və Bris Hortefyo da mühakimə olunublar. Prokurorluq Gean üçün altı il, Hortefyo üçün isə üç il həbs cəzası tələb edib. Prosesin başlanğıcı 2011-ci ilin martına — Liviya xəbər agentliyinin Qəddafi hökumətinin Sarkozinin seçki kampaniyasını maliyyələşdirdiyi barədə iddiasına dayanır. Həmin il ərzində Aralıq dənizi böhranında Sarkozi Liviyaya hərbi müdaxiləni dəstəkləyən ilk Qərb liderlərindən biri olmuşdu. Qəddafi isə 2011-ci ilin oktyabrında müxalifət qüvvələri tərəfindən öldürülmüşdü.

В Париже объявлено важное решение по судебному процессу против бывшего президента Франции Николя Саркози. 70-летний Саркози, занимавший пост президента в 2007–2012 годах, был признан виновным в «создании преступной организации», но оправдан по обвинениям в растрате средств, пассивной коррупции и превышении правил финансирования избирательной кампании.
Редакция сообщает, что суд признал Саркози виновным по статье «создание преступной организации» в деле, основанном на обвинениях ливийского происхождения. Таким образом, он стал первым бывшим президентом Франции, осужденным по такому высокопоставленному обвинению. Детали решения и вид наказания пока не разглашаются. Саркози имеет право подать апелляцию на решение, и наказание не будет применено до завершения этого процесса.
Сторона обвинения утверждала, что миллионы долларов от ливийского правительства, возглавляемого Муаммаром Каддафи, были тайно направлены на избирательную кампанию Саркози в 2007 году. Бывший президент, в свою очередь, отвергал все обвинения на протяжении трехмесячных судебных слушаний.
По делу были осуждены в общей сложности 11 человек, включая бывших министров Клода Геана и Бриса Ортефё. Прокуратура запросила шесть лет тюрьмы для Геана и три года для Ортефё. Начало процесса относится к марту 2011 года — к утверждению ливийского информационного агентства о финансировании правительством Каддафи избирательной кампании Саркози. В том же году, во время средиземноморского кризиса, Саркози был одним из первых западных лидеров, поддержавших военное вмешательство в Ливии. Каддафи же был убит оппозиционными силами в октябре 2011 года.