Nikolya Sarkoziyə qarşı məhkəmə qərarı: Cinayət ittihamı ilə hökm oxundu
Fransanın sabiq prezidenti Nikolya Sarkoziyə qarşı Parisdə keçirilən məhkəmə prosesində mühüm qərar elan edilib. 2007–2012-ci illərdə prezident postunu tutmuş 70 yaşlı Sarkozi “cinayətkar təşkilat yaratmaqda” təqsirli bilinib, lakin vəsaiti mənimsəmə, passiv korrupsiya və seçki kampaniyası maliyyə qaydalarını aşma ittihamlarından bəraət qazanıb.
Redaksiya xəbər verir ki, məhkəmə Sarkozinin Liviya mənşəli iddialar əsasında aparılan işdə “cinayətkar təşkilat yaratmaq” maddəsi üzrə günahkar olduğunu açıqlayıb. Beləliklə, o, bu cür yüksək səviyyəli ittihamdan məhkum edilən ilk sabiq Fransa prezidenti olub. Qərarın detalları və cəzanın növü hələ açıqlanmayıb. Sarkozinin qərardan apellyasiya şikayəti vermək hüququ var və bu proses yekunlaşana qədər cəza tətbiq edilməyəcək.
İttiham tərəfi Muəmmər Qəddafinin rəhbərlik etdiyi Liviya hökumətindən milyonlarla dolların 2007-ci ildə Sarkozinin seçki kampaniyasına gizli şəkildə yönləndirildiyini iddia edib. Sabiq prezident isə üç ay davam edən məhkəmə dinləmələri boyu bütün ittihamları rədd edib.
İş üzrə ümumilikdə 11 nəfər, o cümlədən sabiq nazirlər Klod Gean və Bris Hortefyo da mühakimə olunublar. Prokurorluq Gean üçün altı il, Hortefyo üçün isə üç il həbs cəzası tələb edib. Prosesin başlanğıcı 2011-ci ilin martına — Liviya xəbər agentliyinin Qəddafi hökumətinin Sarkozinin seçki kampaniyasını maliyyələşdirdiyi barədə iddiasına dayanır. Həmin il ərzində Aralıq dənizi böhranında Sarkozi Liviyaya hərbi müdaxiləni dəstəkləyən ilk Qərb liderlərindən biri olmuşdu. Qəddafi isə 2011-ci ilin oktyabrında müxalifət qüvvələri tərəfindən öldürülmüşdü.

A significant decision has been announced in the trial held in Paris against France's former president, Nicolas Sarkozy. Sarkozy, 70, who held the presidential post from 2007 to 2012, was found guilty of “forming a criminal organization” but acquitted of charges of embezzlement, passive corruption, and exceeding election campaign finance rules.
The editorial office reports that the court declared Sarkozy guilty of “forming a criminal organization” in the case based on claims of Libyan origin. Thus, he became the first former French president to be convicted of such a high-level charge. The details of the decision and the type of punishment have not yet been disclosed. Sarkozy has the right to appeal the decision, and the sentence will not be applied until this process is finalized.
The prosecution claimed that millions of dollars from the Libyan government led by Muammar Gaddafi were secretly channeled into Sarkozy's 2007 election campaign. The former president, however, denied all charges throughout the three-month court hearings.
A total of 11 people, including former ministers Claude Guéant and Brice Hortefeux, were also tried in the case. The prosecution requested six years in prison for Guéant and three years for Hortefeux. The process began in March 2011, based on a claim by a Libyan news agency that the Gaddafi government had financed Sarkozy's election campaign. During that year, amidst the Mediterranean crisis, Sarkozy was one of the first Western leaders to support military intervention in Libya. Gaddafi was killed by opposition forces in October 2011.