Nəqliyyat Nazirliyi: Tədqiqat siyasəti yenilənir
Nəqliyyat Nazirliyinin 2026-cı il üzrə Performans Proqramından əldə edilən məlumatlara əsasən, tədqiqat və inkişaf siyasətləri 12-ci İnkişaf Planının "Yaşıl və Rəqabətli İstehsalatla Rəqabət" məqsəd və siyasətlərinə və Nazirliyin 2024-2028-ci illər üzrə Strateji Planının "Tədqiqat və inkişaf imkanlarımızı inkişaf etdirmək" başlıqlı məqsədinə uyğun olaraq həyata keçirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, nəqliyyat, dənizçilik və elektron rabitə texnologiyalarının milli resurslarla istehsalının təşviq edilməsi və genişləndirilməsinin təmin edilməsi üçün İnformasiya və Rabitə Sahəsində Tədqiqat və İnkişaf Alt Proqramı tətbiq olunur.
Bu istiqamətdə, ilk növbədə D8, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (KEİ), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) üzvü olan ölkələr olmaqla, Türk respublikaları, Afrika, Uzaq Şərq, Körfəz və Balkan ölkələri ilə, eləcə də digər inkişaf etmiş ölkələrin (ABŞ, Aİ ölkələri) tədqiqat və inkişaf mərkəzləri, tədqiqat laboratoriyaları, xarici və beynəlxalq universitetlərlə əməkdaşlıq və birgə təhsil imkanları inkişaf etdirilir. Az inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələrlə təhsil, texniki yardım və əməkdaşlıq proqramları həyata keçirilir.
Elektron rabitə, dənizçilik, aviasiya və kosmik texnologiyalar sahəsində, ilk növbədə Nazirliyin ehtiyac duyduğu texnoloji məhsulların, daha sonra isə sektora aid ehtiyacların tədqiqat və inkişaf fəaliyyətləri ilə inkişaf etdirilməsi və istehsalı nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə, müvafiq dövlət qurumları və bəzi hüquqi şəxslərin dəstəklənməsi hədəflənir.
Dəstək proqramının sonunda yerli və milli məhsulların istehsalı ilə bu sahədə idxalın azaldılması, cari kəsirin bağlanmasına dəstək verilməsi nəzərdə tutulur.
Bu çərçivədə, nazirlik tərəfindən ötən il 50 tədqiqat və inkişaf layihəsi dəstəklənmiş, bu sayın ilin sonuna qədər 60-a çatdırılması planlaşdırılır. Dəstəklənəcək layihələrin sayının gələn il 65, 2028-ci ildə isə 70 olması nəzərdə tutulur.

На основе данных из Программы эффективности Министерства транспорта на 2026 год, политика исследований и разработок осуществляется в соответствии с целями и политикой "Зеленое и конкурентоспособное производство" 12-го Плана развития, а также с целью "Развитие наших возможностей в области исследований и разработок" Стратегического плана Министерства на 2024-2028 годы.
Redaksiya сообщает, что применяется Подпрограмма исследований и разработок в сфере информационных и коммуникационных технологий для обеспечения стимулирования и расширения производства технологий транспорта, мореплавания и электронной связи с использованием национальных ресурсов.
В этом направлении, в первую очередь, развиваются возможности сотрудничества и совместного обучения с научно-исследовательскими центрами, исследовательскими лабораториями, зарубежными и международными университетами стран-членов D8, Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС), Организации исламского сотрудничества (ОИС), тюркских республик, стран Африки, Дальнего Востока, Персидского залива и Балкан, а также других развитых стран (США, страны ЕС). Реализуются программы образования, технической помощи и сотрудничества с наименее развитыми и развивающимися странами.
В области электронной связи, мореплавания, авиации и космических технологий предусматривается развитие и производство технологической продукции, в первую очередь необходимой Министерству, а затем и других потребностей сектора посредством деятельности в области исследований и разработок. С этой целью нацелена поддержка соответствующих государственных органов и некоторых юридических лиц.
По итогам программы поддержки предусматривается сокращение импорта в этой области за счет производства отечественной и национальной продукции, а также поддержка в закрытии текущего дефицита.
В рамках этого, в прошлом году министерством было поддержано 50 проектов в области исследований и разработок, и планируется довести это число до 60 к концу года. Предполагается, что количество поддерживаемых проектов составит 65 в следующем году и 70 в 2028 году.