Meta yüzlərlə işçini ixtisar etdi
Meta Platforms şirkəti çərşənbə günü bir neçə komandada yüzlərlə işçini ixtisar etdiyini bildirib. Bu məlumat məsələyə yaxın bir mənbə tərəfindən Reuters agentliyinə verilib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, bu ayın əvvəlində Reuters agentliyi Meta-nın şirkət işçi qüvvəsinin 20% və ya daha çoxunu əhatə edə biləcək genişmiqyaslı ixtisarlar planlaşdırdığını xəbər vermişdi. Həmin məlumatda top menecerlərin digər yüksək rəhbərlərə bu planları bildirdiyi və ixtisarların necə həyata keçiriləcəyi barədə planlaşdırmaya başlamaları barədə tapşırıq verdiyi qeyd olunmuşdu.
Çərşənbə günü həyata keçirilən ixtisarlar daha kiçik miqyasda olub. The Information nəşrinin əvvəlki məlumatına görə, bu kəsimlər Meta-nın Reality Labs bölməsinə, sosial media komandalarına və işə qəbul əməliyyatlarına təsir edəcək. Meta-dan verilən açıqlamada bildirilir ki, şirkətin komandaları mütəmadi olaraq məqsədlərinə nail olmaq üçün ən yaxşı vəziyyətdə olmalarını təmin etmək məqsədilə yenidən qurulur və ya dəyişikliklər həyata keçirir. Mümkün olduqda, vəzifələri təsirlənə bilən işçilər üçün digər imkanlar axtarılır.

Meta сократила сотни сотрудников
Компания Meta Platforms в среду объявила о сокращении сотен сотрудников в нескольких командах. Эта информация была предоставлена агентству Reuters источником, близким к данному вопросу.
Как сообщает издание со ссылкой на источник, в начале этого месяца агентство Reuters сообщало, что Meta планирует масштабные сокращения, которые могут затронуть 20% или более рабочей силы компании. В той информации отмечалось, что топ-менеджеры уведомили других руководителей о этих планах и дали указания начать планирование того, как будут осуществляться сокращения.
Сокращения, проведенные в среду, были менее масштабными. Согласно предыдущей информации издания The Information, эти сокращения затронут подразделение Meta Reality Labs, команды социальных сетей и операции по найму персонала. В заявлении Meta говорится, что команды компании постоянно реорганизуются или претерпевают изменения, чтобы обеспечить наилучшее положение для достижения своих целей. По возможности, для сотрудников, чьи должности могут быть затронуты, ищутся другие возможности.