Meta yüzlərlə işçini ixtisar etdi
Meta Platforms şirkəti çərşənbə günü bir neçə komandada yüzlərlə işçini ixtisar etdiyini bildirib. Bu məlumat məsələyə yaxın bir mənbə tərəfindən Reuters agentliyinə verilib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, bu ayın əvvəlində Reuters agentliyi Meta-nın şirkət işçi qüvvəsinin 20% və ya daha çoxunu əhatə edə biləcək genişmiqyaslı ixtisarlar planlaşdırdığını xəbər vermişdi. Həmin məlumatda top menecerlərin digər yüksək rəhbərlərə bu planları bildirdiyi və ixtisarların necə həyata keçiriləcəyi barədə planlaşdırmaya başlamaları barədə tapşırıq verdiyi qeyd olunmuşdu.
Çərşənbə günü həyata keçirilən ixtisarlar daha kiçik miqyasda olub. The Information nəşrinin əvvəlki məlumatına görə, bu kəsimlər Meta-nın Reality Labs bölməsinə, sosial media komandalarına və işə qəbul əməliyyatlarına təsir edəcək. Meta-dan verilən açıqlamada bildirilir ki, şirkətin komandaları mütəmadi olaraq məqsədlərinə nail olmaq üçün ən yaxşı vəziyyətdə olmalarını təmin etmək məqsədilə yenidən qurulur və ya dəyişikliklər həyata keçirir. Mümkün olduqda, vəzifələri təsirlənə bilən işçilər üçün digər imkanlar axtarılır.

Meta Platforms announced on Wednesday that it has laid off hundreds of employees across several teams. This information was provided to Reuters by a source close to the matter.
The editorial team reports, citing the source, that earlier this month Reuters had reported Meta was planning large-scale layoffs that could affect 20% or more of the company's workforce. That report noted that top executives had informed other senior leaders of these plans and tasked them with beginning to plan how the layoffs would be implemented.
The layoffs carried out on Wednesday were on a smaller scale. According to earlier information from The Information, these cuts will affect Meta's Reality Labs division, social media teams, and recruitment operations. A statement from Meta said that the company's teams are regularly restructured or undergo changes to ensure they are in the best position to achieve their goals. When possible, other opportunities are sought for employees whose roles may be affected.