Meta şirkəti (LLAMA-5) "Muse Spark" adlı ilk süni intellekt modelini istifadəyə verib. Bu model, mühəndisləri və tədqiqatçıları milyard dollarlıq təkliflərlə cəlb edilmiş "MSL" adlı ulduz komandası tərəfindən hazırlanıb.
Redaksiya məlumat verir ki, modelin müqayisəli sınaq nəticələri və əsas funksionallıqları müxtəlif göstəricilərdə əks olunub. Bunlara "Contemplating" adlı çoxagentli rejim, ilkin təlimin effektivliyi və agentlərin sayı ilə istifadəçi gecikməsindən asılı olaraq "HLE" keyfiyyəti daxildir. "Contemplating" rejimi "Deep Think" və ya "GPT Pro" kimi modellərin iş prinsiplərinə bənzər funksionallıq təqdim edir.
Modelin tam buraxılışı və onun çəkilərinin açıq şəkildə yayımlanması haqqında hələlik heç bir məlumat verilməyib. Bununla belə, "LLAMA-5 Muse Spark" seçilmiş şirkətlər üçün qapalı API vasitəsilə əlçatan olacaq və artıq şirkətin süni intellekt xidmətlərində mövcuddur. İstifadəçilər model ilə Meta AI ünvanında ünsiyyət qura bilərlər.
Meta şirkətinin süni intellekt üzrə baş direktoru Aleksandr Vanq gələcək planlar barədə açıqlama verib. O, daha böyük modellərin artıq təlim edildiyini və tezliklə istifadəyə veriləcəyini bildirib.

Meta представила модель искусственного интеллекта под названием Muse Spark, а не LLAMA-5
Компания Meta выпустила свою первую модель искусственного интеллекта под названием "Muse Spark" (LLAMA-5). Эта модель была разработана звездной командой под названием "MSL", которая привлекла инженеров и исследователей предложениями на миллиарды долларов.
Редакция сообщает, что результаты сравнительных испытаний модели и ее основные функциональные возможности отражены в различных показателях. К ним относятся многоагентный режим под названием "Contemplating", эффективность предварительного обучения и качество "HLE" в зависимости от количества агентов и задержки пользователя. Режим "Contemplating" предлагает функциональность, аналогичную принципам работы таких моделей, как "Deep Think" или "GPT Pro".
Полный выпуск модели и публичная публикация ее весов пока не анонсированы. Тем не менее, "LLAMA-5 Muse Spark" будет доступна через закрытый API для избранных компаний и уже присутствует в сервисах искусственного интеллекта компании. Пользователи могут взаимодействовать с моделью по адресу Meta AI.
Генеральный директор Meta по искусственному интеллекту Александр Ванг сделал заявление о будущих планах. Он сообщил, что более крупные модели уже обучены и скоро будут выпущены.