Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2025-ci il oktyabrın 15-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) iclası keçirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, əvvəlcə Komissiyanın 20 iyun 2025-ci il tarixli iclasının protokolu təsdiq olunub.
Sonra VII çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Ramil Sahib oğlu Həsənin deputat səlahiyyətlərinə xitam verilməsi məsələsinə baxılıb. Bildirilib ki, Milli Məclisin deputatı Ramil Həsən Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının qərarı ilə təşkilatın Baş katibi vəzifəsinə seçilib. Bununla əlaqədar onun MSK-ya ünvanladığı müraciəti və Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının müvafiq təsdiqedici sənədləri qanunvericiliyə uyğun qaydada araşdırılıb, deputat səlahiyyətlərinə xitam verilməsi üçün əsasların olduğu müəyyənləşib. Komissiya qeyd olunanları nəzərə alaraq, ölkə Konstitusiyasının və Seçki Məcəlləsinin tələblərinə əsasən R.Həsənin deputat səlahiyyətlərinə xitam verilməsi barədə qərar qəbul edib.
İclasda daha sonra bəzi seçki dairələri üzrə dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi məsələsinə baxılıb. MSK üzvlərinin müzakirəsinin ardınca 44 saylı Sumqayıt üçüncü, 60 saylı Quba – Qusar, 62 saylı Kürdəmir, 65 saylı Salyan – Biləsuvar – Neftçala, 76 saylı Lənkəran – Masallı, 100 saylı Göygöl – Daşkəsən – Kəlbəcər, 102 saylı Şəmkir şəhər, 108 saylı Ağstafa və 117 saylı Oğuz – Qəbələ – Şəki seçki dairəsi dairə seçki komissiyasının tərkibində dəyişiklik olunması qərara alınıb.

15 октября 2025 года под председательством Мазахира Панахова состоялось заседание Центральной избирательной комиссии (ЦИК).
Редакция сообщает, что сначала был утвержден протокол заседания Комиссии от 20 июня 2025 года.
Затем был рассмотрен вопрос о прекращении депутатских полномочий Рамиля Сахиб оглу Гасана, депутата Милли Меджлиса Азербайджанской Республики VII созыва. Было сообщено, что депутат Милли Меджлиса Рамиль Гасан был избран Генеральным секретарем Парламентской ассамблеи тюркских государств по решению этой организации. В связи с этим его обращение в ЦИК и соответствующие подтверждающие документы Парламентской ассамблеи тюркских государств были рассмотрены в соответствии с законодательством, и было установлено наличие оснований для прекращения его депутатских полномочий. Комиссия, принимая во внимание вышеизложенное, приняла решение о прекращении депутатских полномочий Р. Гасана в соответствии с требованиями Конституции страны и Избирательного кодекса.
На заседании далее был рассмотрен вопрос об изменении состава окружных избирательных комиссий по некоторым избирательным округам. После обсуждения членами ЦИК было принято решение об изменении состава окружных избирательных комиссий по избирательным округам № 44 Сумгайытский третий, № 60 Губа – Гусар, № 62 Кюрдамир, № 65 Сальян – Билясувар – Нефтчала, № 76 Ленкорань – Масаллы, № 100 Гёйгёль – Дашкесан – Кельбаджар, № 102 Шамкирский городской, № 108 Агстафа и № 117 Огуз – Габала – Шеки.