Meloni: Kilsədəki mələk təsviri mübahisə yaratdı, reaksiya gecikmədi
İtaliyada, Roma şəhərindəki bir kilsədəki mələk təsvirinin İtaliya Baş naziri Corciya Meloni ilə bənzərliyi mübahisələrə səbəb olub. Bu hadisə, mədəniyyət nazirliyinin araşdırma başlatmasına və Melonin özünün ironik reaksiya verməsinə səbəb olub.
Redaksiya Unian-a istinadən məlumat verir ki, hadisə ilə bağlı ətraflı məlumatlar var. Müqəddəs Lavrenti bazilikasındakı kapellada, iki mələkdən birinin üzünün yenidən bərpa edildikdən sonra Corciya Meloniya bənzəməsi yerli jurnalistlər tərəfindən qeyd edilib. Bu dəyişiklikdən əvvəl mələk, adi bir xərufə bənzəyirdi.
Kilsənin keşişi Daniele Mikeletti, ANSA xəbər agentliyinə verdiyi açıqlamada, kapellanın bəzəklərinin su zədəsindən sonra yenidən bərpa edildiyini bildirib. O, orijinal əsərlərin yalnız 2000-ci ilə aid olduğunu və bu səbəbdən irs qoruma qanununun təsiri altında olmadığını qeyd edib. Bərpa işləri, orijinal rəsmi çəkən eyni rəssam Bruno Valentetti tərəfindən aparılıb. Valentetti, jurnalistlərə verdiyi açıqlamada, təsviri dəyişdirdiyi iddialarını rədd edərək, "Mən əvvəllər orada olanı bərpa etdim... 25 il əvvəl" deyə bildirib.
İtaliya Mədəniyyət Nazirliyi, Roma şəhərinin bədii irs məsələləri üzrə baş məmuruna bərpa edilmiş rəsmi yoxlamaq və "sonrakı addımlara qərar vermək" tapşırığını verdiyini açıqlayıb. Müxalifət siyasətçiləri isə incəsənət və mədəniyyətin "təbliğat vasitəsinə çevrilməsinə" icazə verilməməsini tələb ediblər.
Xatırladaq ki, Amerika Birləşmiş Ştatlarında, Kennedi adına olan mərkəzə, ABŞ prezidenti Donald Trampın adı əlavə edilib. Lakin, bəzi ictimai xadimlər buna qarşı çıxıblar. Konqresdə isə Trampın öz adına obyektləri yenidən adlandırmasının qarşısını almaq planlaşdırılır.
Corciya Meloni də hadisəyə reaksiya verib. O, mübahisəli rəsmin fotosunu Instagram hesabında "Xeyr, mən heç də mələyə bənzəmirəm" yazısı və gülən bir emoji ilə paylaşıb. Bu hadisə, İtalyan rəssamın Melonin simasından ilham alaraq kilsə rəsmini yaratdığına işarə edir.

Мелони: Изображение ангела в церкви вызвало споры, реакция не заставила себя ждать
В Италии, в одной из церквей Рима, изображение ангела, похожее на премьер-министра Италии Джорджу Мелони, вызвало споры. Этот инцидент привел к началу расследования со стороны Министерства культуры и ироничной реакции самой Мелони.
Redaksiya сообщает со ссылкой на Unian, что есть подробности этого события. В часовне базилики Сан-Лоренцо-ин-Дамаско, после реставрации одного из двух ангелов, его лицо стало напоминать Джорджу Мелони, что было отмечено местными журналистами. До этого изменения ангел выглядел как обычный херувим.
Настоятель церкви Даниэле Микелетти заявил информационному агентству ANSA, что украшения часовни были отреставрированы после повреждения водой. Он отметил, что оригинальные произведения датируются только 2000 годом, и поэтому не подпадают под действие закона об охране наследия. Реставрационные работы проводил тот же художник, что и нарисовал оригинал, Бруно Валенетти. Валенетти, в своем заявлении журналистам, отверг обвинения в изменении изображения, заявив: «Я восстановил то, что было там раньше... 25 лет назад».
Министерство культуры Италии объявило, что поручило главному специалисту по вопросам художественного наследия Рима проверить отреставрированное изображение и «принять дальнейшие меры». Оппозиционные политики, в свою очередь, потребовали не допускать превращения искусства и культуры в «средство пропаганды».
Напомним, что в Соединенных Штатах Америки центру имени Кеннеди было присвоено имя президента США Дональда Трампа. Однако некоторые общественные деятели выступили против этого. В Конгрессе планируется принять меры для предотвращения переименования объектов в честь Трампа.
Джорджа Мелони также отреагировала на инцидент. Она опубликовала фотографию спорного изображения в своем аккаунте в Instagram с подписью «Нет, я совсем не похожа на ангела» и смеющимся эмодзи. Этот инцидент намекает на то, что итальянский художник создал изображение в церкви, вдохновившись лицом Мелони.