Meksika açıqlarında minlərlə köpəkbalığı qeyri-adi şəkildə toplaşdı
Meksika sahillərində aparılan neft kəşfiyyatı zamanı minlərlə köpəkbalığının eyni anda bir araya gəlməsi və kütləvi şəkildə köç etməsi müşahidə edilib. Hadisə xüsusi təyinatlı təyyarədən kameralar vasitəsilə qeydə alınıb.
Redaksiya məlumat verir ki, dəniz bioloqları bu görüntüləri “nadir və izahı çətin təbii hadisə” kimi qiymətləndiriblər. Mütəxəssislər bildiriblər ki, bu cür böyük yığılmalar adətən qidalanma və ya çoxalma mövsümü ilə əlaqədar olsa da, bu dəfə səbəb tam aydın deyil.
Hazırda hadisə ilə bağlı ekoloji və elmi araşdırmalar davam edir. Araşdırma qrupları həm də neft axtarış işlərinin dəniz ekosisteminə təsirini qiymətləndirir.

Тысячи акул необычным образом собрались у берегов Мексики
Во время нефтеразведки у побережья Мексики было замечено, как тысячи акул одновременно собрались вместе и массово мигрировали. Событие было зафиксировано камерами со специального самолета.
Редакция сообщает, что морские биологи оценили эти кадры как «редкое и труднообъяснимое природное явление». Специалисты отметили, что хотя такие крупные скопления обычно связаны с сезоном кормления или размножения, на этот раз причина не совсем ясна.
В настоящее время продолжаются экологические и научные исследования, связанные с этим событием. Исследовательские группы также оценивают влияние работ по поиску нефти на морскую экосистему.