Fransa prezidenti Emmanuel Makronun Davosda etdiyi çıxışdan bir həftə sonra da gün eynəyi taxması beynəlxalq mediada və siyasi dairələrdə müzakirə mövzusuna çevrilib. Bu detal xüsusilə ABŞ-da siyasi ritorikada diqqət çəkən epizod kimi gündəmə gəlib.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Ayova ştatında tərəfdarları qarşısında çıxışı zamanı Makronun gün eynəyi taxmasına münasibət bildirib. Tramp bu mövzuya toxunaraq, Fransa prezidentinin eynəyi ilə bağlı “Bu nə idi axı?” ifadəsini işlədib.
Məsələ ilə bağlı Fransa tərəfi rəsmi açıqlama verməyib. Müşahidəçilər isə Makronun Davosdan sonra da eynək taxmasının şəxsi üslub, sağlamlıq səbəbi və ya siyasi simvolika ilə bağlı ola biləcəyi ehtimallarını irəli sürürlər. Hadisə Fransa–ABŞ liderləri arasında ritorik fərqlərin növbəti nümunəsi kimi dəyərləndirilir.

Через неделю после выступления президента Франции Эммануэля Макрона в Давосе, его появление в солнцезащитных очках стало предметом обсуждения в международных СМИ и политических кругах. Эта деталь особенно привлекла внимание в политической риторике США.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп, выступая перед сторонниками в штате Айова, прокомментировал ношение Макроном солнцезащитных очков. Трамп, коснувшись этой темы, произнес фразу: «Что это было?» относительно очков французского президента.
Французская сторона не дала официальных комментариев по этому вопросу. Наблюдатели выдвигают предположения, что Макрон мог носить очки и после Давоса по причине личного стиля, состояния здоровья или политической символики. Этот инцидент также рассматривается как очередной пример риторических различий между лидерами Франции и США.