Makron Kral Çarlzın Trampa zarafatını dəstəklədi
Böyük Britaniya Kralı III Çarlz ABŞ Prezidenti Donald Trampın Avropa ölkələrinə ünvanladığı “biz olmasaq, almanca danışardınız” sözlərinə tarixi göndərmə ilə cavab vermişdi.
Redaksiya xəbər verir ki, Kral III Çarlz Ağ Evdəki çıxışında ABŞ-ın müstəqillik tarixinə və İngiltərə-Fransa rəqabətinə işarə edərək “biz olmasaydıq, siz də fransızca danışırdınız” ifadəsini işlətmişdi.
Tramp daha əvvəl Avropa ölkələrinin təhlükəsizliyini ABŞ-a borclu olduğunu vurğulamaq üçün “biz olmasaq, almanca danışardınız” ifadəsindən istifadə etmişdi. Bu sözlər Vaşinqtonun NATO müttəfiqlərinə qarşı sərt ritorikasının nümunələrindən biri kimi qiymətləndirilirdi.
Kral III Çarlz isə eyni məntiqi ABŞ tarixinin özünə yönəldib. Onun sözləri Amerika müstəqilliyi dövründə Britaniya və Fransa arasındakı mübarizəyə, həmçinin Fransanın ABŞ-ın müstəqillik prosesində oynadığı rola dolayı işarə kimi qəbul edilib.
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron da müzakirəyə qoşulub. O, Kral III Çarlzın həmin çıxışını sosial media hesabında paylaşaraq “çox şıq olardı” qeydini yazıb.
Makronun paylaşımı Trampın sərt və birbaşa üslubuna qarşı Avropa liderlərinin daha yumoristik və diplomatik cavabı kimi şərh edilib. Fransa liderinin reaksiyası həm də ABŞ-Britaniya-Fransa tarixi münasibətləri üzərindən verilən incə siyasi mesaj kimi diqqət çəkib.
Liderlər arasında bu dil polemikası transatlantik münasibətlərdəki gərginliyin daha yumşaq formada ifadəsi kimi qiymətləndirilir. Tramp administrasiyası Avropadan daha çox müdafiə xərci və siyasi dəstək tələb edir, Avropa liderləri isə Vaşinqtonun müttəfiqlərlə davranış üslubundan narazılıqlarını müxtəlif yollarla göstərirlər.
Kral III Çarlzın sözləri rəsmi siyasi hücum kimi yox, tarixi ironiya ilə qurulmuş diplomatik cavab kimi təqdim olunur. Buna baxmayaraq, Makronun həmin çıxışı paylaşması mesajın yalnız zarafatdan ibarət olmadığını göstərir.

Король Великобритании Карл III ответил исторической отсылкой на слова президента США Дональда Трампа, адресованные европейским странам: «если бы не мы, вы бы говорили по-немецки».
Редакция сообщает, что король Карл III в своем выступлении в Белом доме, намекая на историю независимости США и англо-французское соперничество, использовал фразу «если бы не мы, вы бы тоже говорили по-французски».
Трамп ранее использовал фразу «если бы не мы, вы бы говорили по-немецки», чтобы подчеркнуть, что европейские страны обязаны своей безопасностью США. Эти слова расценивались как один из примеров жесткой риторики Вашингтона в отношении союзников по НАТО.
Король Карл III, в свою очередь, применил ту же логику к истории самих США. Его слова были восприняты как косвенный намек на борьбу между Великобританией и Францией в период американской независимости, а также на роль Франции в процессе обретения независимости США.
Президент Франции Эмманюэль Макрон также присоединился к обсуждению. Он поделился этим выступлением короля Карла III в своем аккаунте в социальных сетях, написав: «было бы очень элегантно».
Публикация Макрона была истолкована как более юмористический и дипломатичный ответ европейских лидеров на жесткий и прямой стиль Трампа. Реакция французского лидера также привлекла внимание как тонкое политическое послание, переданное через призму исторических отношений США-Великобритания-Франция.
Эта словесная полемика между лидерами расценивается как более мягкое выражение напряженности в трансатлантических отношениях. Администрация Трампа требует от Европы больших оборонных расходов и политической поддержки, в то время как европейские лидеры различными способами выражают свое недовольство стилем поведения Вашингтона с союзниками.
Слова короля Карла III представлены не как официальное политическое нападение, а как дипломатический ответ, построенный на исторической иронии. Тем не менее, то, что Макрон поделился этим выступлением, указывает на то, что послание не ограничивается одной лишь шуткой.