Fransa prezidenti Emmanuel Makron, Parisdə mətbuat nümayəndələrinə açıqlamasında ABŞ Ali Məhkəməsinin tarif qərarını dəyərləndirdi. O, digər ölkələrdə baş verənləri şərh etməyin adət olmadığını bildirdi və ali məhkəmələrin, dolayısı ilə hüquq dövlətinə sahib olmağın vacibliyini vurğuladı.
Redaksiya məlumat verir ki, Makron, "Bir ali məhkəmə Konstitusiyaya baxdı və 'Bu (tariflər) Konstitusiyaya uyğun deyil' dedi. Hər kəs bunun möhtəşəm olduğunu söyləyir. Demokratiyalarda güc və qarşı güclərin olması yaxşıdır" qiymətləndirməsini etdi.
ABŞ Ali Məhkəməsinin tarif qərarının nəticələri ilə bağlı tələsməmək barədə xəbərdarlıq edən Makron, ABŞ prezidenti Donald Trampın bir neçə saat əvvəl yeni qlobal tarif qərarı aldığını açıqladığını xatırlatdı. Makron, bunun nəticələrinə baxacaqlarını, nələr edə biləcəklərini düşünəcəklərini və daha sonra bu vəziyyətə uyğun hərəkət edəcəklərini bildirdi.
Ədalətli qaydalar çərçivəsində ixrac etməyə davam etmək istədiklərini vurğulayan Makron, birtərəfli qərarlara məruz qalmaq istəmədiklərini qeyd etdi. Makron, beynəlxalq arenada gərginliyi azaltmaq məntiqi ilə hərəkət etmək lazım olduğunu vurğuladı.
ABŞ Ali Məhkəməsi, dünən Tramp tərəfindən qüvvəyə minən tariflərin əsaslandığı Beynəlxalq Fövqəladə İqtisadi Qüvvələr Qanununun (IEEPA) prezidentə tarif tətbiq etmək səlahiyyəti vermədiyinə qərar vermişdi. Tramp, "Truth Social" hesabında etdiyi paylaşımda bütün ölkələrə qarşı 10 faiz qlobal gömrük vergisi tətbiq edilməsi ilə bağlı qərarı imzaladığını bildirdi.

French President Emmanuel Macron commented on the US Supreme Court's tariff decision in a statement to the press in Paris. He stated that it is not customary to comment on events in other countries and emphasized the importance of supreme courts, and by extension, the rule of law.
Redaksiya reports that Macron assessed, "A supreme court looked at the Constitution and said, 'These (tariffs) are not in line with the Constitution.' Everyone says this is magnificent. It is good to have checks and balances in democracies."
Warning against rushing to conclusions regarding the consequences of the US Supreme Court's tariff decision, Macron recalled that US President Donald Trump had announced a new global tariff decision a few hours earlier. Macron stated that they would examine the consequences, consider what they can do, and then act accordingly in this situation.
Macron emphasized that they want to continue exporting within the framework of fair rules, noting that they do not want to be subjected to unilateral decisions. Macron stressed the need to act with the logic of reducing tension in the international arena.
The US Supreme Court had decided yesterday that the International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), on which tariffs imposed by Trump were based, did not grant the president the authority to impose tariffs. Trump announced on his "Truth Social" account that he had signed a decision to impose a 10 percent global customs duty on all countries.