Nikolas Maduro, Venesuela prezidenti, ABŞ-ın onu narkotik qaçaqmalçısı kimi ittiham etməsinə etirazını bildirib və Donald Trampdan dialoqa başlamağı xahiş edib. Bu barədə Karakas tərəfindən bazar günü yayımlanan məktubda bildirilir. İki ölkə arasında gərginliyin artdığı bir vaxtda, Maduro Trampa ünvanladığı məktubu sentyabrın 6-da göndərib.
Redaksiya məlumat verir ki, məktub ABŞ-ın səkkiz hərbi gəmi yerləşdirməsindən bir neçə gün sonra göndərilib. Maduro məktubunda Trampın "hörmətli prezident" olduğunu qeyd edərək, "Venesuela xalqının ABŞ xalqı ilə dialoq və anlaşma istədiyini" bildirib. O, həmçinin ABŞ-ın Venesuela hökumətinə qarşı sanksiyalarını tənqid edərək, bu addımların "iki ölkə arasında əlaqələri daha da gərginləşdirdiyini" vurğulayıb.
Məktubda Maduro, ABŞ-ın Venesuela siyasətinə müdaxilə etməsinin "regionda sabitliyi təhdid etdiyini" də qeyd edib. O, Trampı "siyasi fərqlilikləri aradan qaldırmaq və iki ölkə arasında etimad yaratmaq" üçün dialoqa başlamağa çağırıb. Məktubun dərc olunması, ABŞ və Venesuela arasında münasibətlərin son aylarda daha da pisləşdiyi bir vaxta təsadüf edir. ABŞ, Maduro rejimini qanunsuz seçkilər keçirməkdə və insan hüquqlarını pozmaqda ittiham edir.

Николас Мадуро, президент Венесуэлы, выразил протест против обвинений США в его адрес как наркоторговца и попросил Дональда Трампа начать диалог. Об этом говорится в письме, опубликованном Каракасом в воскресенье. В условиях растущей напряженности между двумя странами Мадуро направил письмо Трампу 6 сентября.
Редакция сообщает, что письмо было отправлено через несколько дней после размещения США восьми военных кораблей. В своем письме Мадуро отметил, что Трамп является "уважаемым президентом", и заявил, что "народ Венесуэлы желает диалога и взаимопонимания с народом США". Он также раскритиковал санкции США против правительства Венесуэлы, подчеркнув, что эти шаги "еще больше обостряют отношения между двумя странами".
В письме Мадуро также отметил, что вмешательство США во внутреннюю политику Венесуэлы "угрожает стабильности в регионе". Он призвал Трампа начать диалог, чтобы "устранить политические разногласия и построить доверие между двумя странами". Публикация письма совпадает со временем, когда отношения между США и Венесуэлой в последние месяцы еще больше ухудшились. США обвиняют режим Мадуро в проведении незаконных выборов и нарушении прав человека.