Nikolas Maduro, Venesuela prezidenti, ABŞ-ın onu narkotik qaçaqmalçısı kimi ittiham etməsinə etirazını bildirib və Donald Trampdan dialoqa başlamağı xahiş edib. Bu barədə Karakas tərəfindən bazar günü yayımlanan məktubda bildirilir. İki ölkə arasında gərginliyin artdığı bir vaxtda, Maduro Trampa ünvanladığı məktubu sentyabrın 6-da göndərib.
Redaksiya məlumat verir ki, məktub ABŞ-ın səkkiz hərbi gəmi yerləşdirməsindən bir neçə gün sonra göndərilib. Maduro məktubunda Trampın "hörmətli prezident" olduğunu qeyd edərək, "Venesuela xalqının ABŞ xalqı ilə dialoq və anlaşma istədiyini" bildirib. O, həmçinin ABŞ-ın Venesuela hökumətinə qarşı sanksiyalarını tənqid edərək, bu addımların "iki ölkə arasında əlaqələri daha da gərginləşdirdiyini" vurğulayıb.
Məktubda Maduro, ABŞ-ın Venesuela siyasətinə müdaxilə etməsinin "regionda sabitliyi təhdid etdiyini" də qeyd edib. O, Trampı "siyasi fərqlilikləri aradan qaldırmaq və iki ölkə arasında etimad yaratmaq" üçün dialoqa başlamağa çağırıb. Məktubun dərc olunması, ABŞ və Venesuela arasında münasibətlərin son aylarda daha da pisləşdiyi bir vaxta təsadüf edir. ABŞ, Maduro rejimini qanunsuz seçkilər keçirməkdə və insan hüquqlarını pozmaqda ittiham edir.

Nicolas Maduro, President of Venezuela, expressed his protest against the US accusing him of being a drug trafficker and asked Donald Trump to start a dialogue. This was stated in a letter published by Caracas on Sunday. At a time of increasing tension between the two countries, Maduro sent the letter addressed to Trump on September 6.
Redaksiya reports that the letter was sent a few days after the US deployed eight warships. In his letter, Maduro noted that Trump is a "respected president" and stated that "the Venezuelan people want dialogue and understanding with the American people." He also criticized US sanctions against the Venezuelan government, emphasizing that these steps "further strained relations between the two countries."
In the letter, Maduro also noted that US interference in Venezuela's politics "threatens stability in the region." He called on Trump to initiate dialogue "to overcome political differences and build trust between the two countries." The publication of the letter coincides with a time when relations between the US and Venezuela have further deteriorated in recent months. The US accuses the Maduro regime of holding illegal elections and violating human rights.