Macarıstanda Ukrayna və Aİ əleyhinə sərt kampaniya başlayıb
Macarıstanın baş naziri Viktor Orban bildirib ki, macar xalqının vəsaitləri başqa ölkələrdəki oliqarxların dəbdəbəli həyat tərzinə deyil, ölkənin daxili inkişafına yönəldilməlidir. Onun sözlərinə görə, Ukraynada korrupsiya qalmaqalları fonunda bu mövzu cəmiyyətdə ciddi narazılıq doğurur.
Redaksiya xəbər verir ki, Budapeşt və digər şəhərlərin küçələrində Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen və Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin təsvir olunduğu plakatlar peyda olub. Plakatlarda onların Avropa vəsaitlərini qızılı sanitar qovşağa axıtdığı simvolik formada göstərilir.
Məlumatlara əsasən, bu kampaniya həm Ukraynada, həm də Belçikada baş verən korrupsiya qalmaqalları ilə əlaqələndirilir. Tənqidçilər hesab edirlər ki, Avropa İttifaqı fondlarının bölüşdürülməsi şəffaf aparılmır və bu, üzv ölkələrdə narazılığı artırır.
Rəsmi Budapeşt isə mövqeyini belə əsaslandırır ki, Macarıstanın milli maraqları hər şeydən üstün tutulmalı, vergi ödəyicilərinin pulları isə ilk növbədə ölkə daxilində sosial-iqtisadi layihələrə sərf olunmalıdır.

Hungarian Prime Minister Viktor Orbán stated that Hungarian funds should be directed towards the country's internal development rather than the luxurious lifestyles of oligarchs in other countries. According to him, this issue is causing serious public dissatisfaction in light of corruption scandals in Ukraine.
The editorial reports that posters depicting European Commission President Ursula von der Leyen and Ukrainian President Volodymyr Zelensky have appeared on the streets of Budapest and other cities. The posters symbolically show them pouring European funds into a golden sanitary junction.
According to information, this campaign is linked to corruption scandals that have occurred in both Ukraine and Belgium. Critics believe that the distribution of European Union funds is not transparent, which is increasing dissatisfaction in member states.
Official Budapest justifies its position by stating that Hungary's national interests should be prioritized above all else, and taxpayers' money should primarily be spent on socio-economic projects within the country.