Macarıstanda Ukrayna və Aİ əleyhinə sərt kampaniya başlayıb
Macarıstanın baş naziri Viktor Orban bildirib ki, macar xalqının vəsaitləri başqa ölkələrdəki oliqarxların dəbdəbəli həyat tərzinə deyil, ölkənin daxili inkişafına yönəldilməlidir. Onun sözlərinə görə, Ukraynada korrupsiya qalmaqalları fonunda bu mövzu cəmiyyətdə ciddi narazılıq doğurur.
Redaksiya xəbər verir ki, Budapeşt və digər şəhərlərin küçələrində Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen və Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin təsvir olunduğu plakatlar peyda olub. Plakatlarda onların Avropa vəsaitlərini qızılı sanitar qovşağa axıtdığı simvolik formada göstərilir.
Məlumatlara əsasən, bu kampaniya həm Ukraynada, həm də Belçikada baş verən korrupsiya qalmaqalları ilə əlaqələndirilir. Tənqidçilər hesab edirlər ki, Avropa İttifaqı fondlarının bölüşdürülməsi şəffaf aparılmır və bu, üzv ölkələrdə narazılığı artırır.
Rəsmi Budapeşt isə mövqeyini belə əsaslandırır ki, Macarıstanın milli maraqları hər şeydən üstün tutulmalı, vergi ödəyicilərinin pulları isə ilk növbədə ölkə daxilində sosial-iqtisadi layihələrə sərf olunmalıdır.

В Венгрии началась жесткая кампания против Украины и ЕС
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что средства венгерского народа должны быть направлены на внутреннее развитие страны, а не на роскошный образ жизни олигархов в других странах. По его словам, на фоне коррупционных скандалов в Украине эта тема вызывает серьезное недовольство в обществе.
Редакция сообщает, что на улицах Будапешта и других городов появились плакаты с изображениями председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен и президента Украины Владимира Зеленского. На плакатах они символически изображены сливающими европейские средства в золотой унитаз.
По имеющимся данным, эта кампания связана с коррупционными скандалами, произошедшими как в Украине, так и в Бельгии. Критики считают, что распределение фондов Европейского союза не проводится прозрачно, что усиливает недовольство в странах-членах.
Официальный Будапешт обосновывает свою позицию тем, что национальные интересы Венгрии должны быть превыше всего, а деньги налогоплательщиков должны в первую очередь расходоваться на социально-экономические проекты внутри страны.