Macarıstan hakimiyyəti Ukrayna rəhbərliyinin eyni addımlarına cavab olaraq 12 Ukrayna xəbər resursunun bloklanması qərarını açıqladı və bunu "əsassız hücum" adlandırdı. Bu barədə Macarıstanın Baş naziri Viktor Orbanın ofisinin rəhbəri məlumat verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Macarıstan tərəfi Ukrayna tərəfindən atılan addımlara cavab olaraq bu qərarı qəbul edib. Məlumata görə, Macarıstan hökuməti Ukraynanın 12 xəbər resursunu bloklamaq qərarına gəlib. Bu addım, Ukrayna tərəfinin Macarıstan media resurslarına qarşı eyni tədbirlər görməsinə cavab olaraq atılıb.
Macarıstan tərəfi Ukraynanın bu addımlarını "əsassız hücum" kimi qiymətləndirib və öz media resurslarını qorumaq məqsədi daşıdığını bildirib. Hər iki tərəf arasında media sahəsindəki gərginlik, siyasi münasibətlərdəki problemlərin bir hissəsi kimi görünür. Bu hadisə, ölkələr arasında informasiya mübadiləsinə və media azadlığına təsir edə biləcək gələcək addımların da göstəricisi ola bilər.

Венгрия ответила Украине: заблокированы 12 ресурсов
Власти Венгрии объявили о решении заблокировать 12 украинских новостных ресурсов в ответ на аналогичные действия руководства Украины, назвав это "необоснованной атакой". Об этом сообщил руководитель офиса премьер-министра Венгрии Виктора Орбана.
Редакция сообщает, что венгерская сторона приняла это решение в ответ на шаги, предпринятые Украиной. Согласно информации, правительство Венгрии решило заблокировать 12 украинских новостных ресурсов. Этот шаг был предпринят в ответ на аналогичные меры украинской стороны в отношении венгерских медиаресурсов.
Венгерская сторона оценила эти действия Украины как "необоснованную атаку" и заявила, что они направлены на защиту собственных медиаресурсов. Напряженность в медиасфере между двумя сторонами, по-видимому, является частью проблем в политических отношениях. Это событие также может быть показателем будущих шагов, которые могут повлиять на обмен информацией и свободу СМИ между странами.