ABŞ Adliyyə Nazirliyi Jeffrey Epstein işi ilə bağlı yeni sənədləri ictimaiyyətə açıqlayıb və bu materiallar geniş müzakirələrə səbəb olub. Açıqlanan dosyalar arasında prokuror yazışmaları, rəsmi qeydlər, uçuş siyahıları və Epsteinin həbsxanada ölümü ilə bağlı sənədlər yer alır.
Redaksiya The New York Times-a istinadla xəbər verir ki, qəzetin dərc etdiyi təhlildə sənədlərdə ABŞ prezidenti Donald Trampın adı ilə bağlı yüzlərlə istinada rast gəlindiyi bildirilir. Təhlilə əsasən, bu istinadların bir hissəsi media materialları olsa da, bəzi qeydlər birbaşa Epsteinə məxsus “Lolita Ekspres” adlı xüsusi təyyarə ilə həyata keçirilmiş uçuşlara dair məlumatları əhatə edir.
Məlumatlara görə, 1993–1996-cı illər arasında ABŞ prezidenti Donald Tramp Epsteinə məxsus Boeing 727-100 tipli təyyarədə səkkiz dəfə sərnişin kimi uçub. Sənədlərdə göstərilir ki, həmin uçuşların bəzilərində sonradan insan alveri ittihamı ilə məhkum edilmiş Ghislaine Maxwell də yer alıb və bəzi səfərlərdə mümkün şahidlər təyyarədə olub.
Qəzetin təhlilində vurğulanır ki, sənədlərin böyük hissəsi ABŞ-nin rəsmi qurumları tərəfindən təsdiqlənsə də, indiyədək ABŞ prezidenti Donald Tramp və digər nüfuzlu şəxslər barədə hər hansı cinayət ittihamı irəli sürülməyib. Buna baxmayaraq, açıqlanan materiallar ABŞ daxilində və beynəlxalq müstəvidə siyasi və hüquqi mübahisələrin davam etməsinə səbəb olur.

The U.S. Department of Justice has released new documents related to the Jeffrey Epstein case, sparking widespread discussion. The released files include prosecutor correspondence, official records, flight logs, and documents concerning Epstein's death in prison.
The editorial, citing The New York Times, reports that an analysis published by the newspaper indicates hundreds of references to U.S. President Donald Trump's name in the documents. According to the analysis, while some of these references are from media materials, certain records directly pertain to flights conducted on Epstein's private plane, named “Lolita Express.”
According to the information, U.S. President Donald Trump flew as a passenger on Epstein's Boeing 727-100 aircraft eight times between 1993 and 1996. The documents show that Ghislaine Maxwell, who was later convicted of sex trafficking, was also on some of these flights, and possible witnesses were on board some of the trips.
The newspaper's analysis emphasizes that although a large portion of the documents have been verified by U.S. official bodies, no criminal charges have been brought against U.S. President Donald Trump or other influential individuals to date. Despite this, the released materials continue to cause political and legal disputes both within the U.S. and internationally.