Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov Yaxın Şərqdə sülh prosesinə dair mövcud yanaşmaları tənqid edərək, beynəlxalq təşəbbüslərin ardıcıllığının pozulmasının bu gün müşahidə olunan nəticələrə gətirib çıxardığını bildirib. Onun sözlərinə görə, regionda davam edən gərginliyin əsas səbəblərindən biri ilkin razılaşmaların məzmunundan uzaqlaşılmasıdır.
Redaksiya xəbər verir ki, Lavrovun fikrincə, Ərəb Sülh Təşəbbüsündə əvvəlcə Fələstin dövlətinin yaradılması, daha sonra isə ərəb dünyası tərəfindən İsrailin tanınması nəzərdə tutulurdu. O vurğulayıb ki, bu mexanizm regionda balanslı və davamlı sülhün formalaşmasına xidmət etməli idi.
Nazir qeyd edib ki, Abraham Razılaşmaları bu ardıcıllığı dəyişdirərək, əvvəlcə İsrailin tanınmasını təmin etdi, daha sonra isə Fələstin məsələsinin taleyi “sonra baxarıq” prinsipi ilə kənara qoyuldu. Lavrovun sözlərinə görə, hazırda regionda yaşanan proseslər bu yanaşmanın mənfi nəticələrini açıq şəkildə ortaya qoyur.
Sergey Lavrov əlavə edib ki, Yaxın Şərqdə real və uzunmüddətli sabitlik yalnız beynəlxalq hüquqa əsaslanan, Fələstin xalqının legitim hüquqlarını nəzərə alan siyasi həll yolu ilə mümkündür. O, mövcud təcrübənin gələcək diplomatik təşəbbüslər üçün ciddi dərs kimi qiymətləndirilməli olduğunu bildirib.

Министр иностранных дел России Сергей Лавров раскритиковал существующие подходы к мирному процессу на Ближнем Востоке, заявив, что нарушение последовательности международных инициатив привело к наблюдаемым сегодня результатам. По его словам, одной из основных причин продолжающейся напряженности в регионе является отход от содержания первоначальных договоренностей.
Как сообщает редакция, по мнению Лаврова, Арабская мирная инициатива изначально предусматривала создание палестинского государства, а затем признание Израиля арабским миром. Он подчеркнул, что этот механизм должен был способствовать формированию сбалансированного и устойчивого мира в регионе.
Министр отметил, что Авраамовы соглашения изменили эту последовательность, сначала обеспечив признание Израиля, а затем вопрос Палестины был отложен по принципу «посмотрим потом». По словам Лаврова, текущие процессы в регионе наглядно демонстрируют негативные последствия такого подхода.
Сергей Лавров добавил, что реальная и долгосрочная стабильность на Ближнем Востоке возможна только при политическом решении, основанном на международном праве и учитывающем законные права палестинского народа. Он заявил, что существующий опыт должен быть оценен как серьезный урок для будущих дипломатических инициатив.