Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin olunması ilə əlaqədar komissiya yaradılıb.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) və Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) birgə məlumat yayb.
Bildirilib ki, müvafiq normativ hüquqi aktların tələblərinə uyğun olaraq, dövlət qurumları tərəfindən kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinə dair ümumi və xüsusi qaydalara riayət olunması vəziyyətinin yoxlanılmasının sistemli, vaxtında və fasiləsiz təşkili üzrə DTX və XRİTDX-nin aidiyyəti əməkdaşlarından ibarət birgə komissiya yaradılıb.
Məlumata görə, Komissiyanın aşkarlayacağı çatışmazlıqların doğura biləcəyi dövlət və ictimai təhlükəsizlik təhdidləri nəzərə alınaraq, onların aradan qaldırılması üçün kritik informasiya infrastrukturu subyektlərinin görəcəyi tədbirlərin qiymətləndirilməsi aparılacaq.
Komissiya həmçinin görülən işlərin nəticələri ilə bağlı dövri hesabat və məlumatlar hazırlayacaq, kritik informasiya infrastrukturu obyektlərinin təhlükəsizliyinin pozulmasına səbəb ola bilən hallar müəyyən edildikdə, təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi barədə məsələ qaldırılacaq.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Prezidentinin 17 aprel 2021-ci il tarixli 1315 nömrəli Fərmanına əsasən, kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, o cümlədən kibertəhdidlərə qarşı mübarizə sahəsində səlahiyyətli orqanın funksiyalarını DTX, dövlət orqanlarına, dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslərə, dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərə münasibətdə isə DTX həmin funksiyaları XRİTDX ilə birgə həyata keçirir.

Создана комиссия по обеспечению безопасности критической информационной инфраструктуры.
Редакция сообщает, что об этом совместно объявили Служба государственной безопасности (DTX) и Государственная служба специальной связи и информационной безопасности (XRİTDX).
Сообщается, что в соответствии с требованиями соответствующих нормативно-правовых актов, для системной, своевременной и бесперебойной организации проверки соблюдения государственными органами общих и специальных правил безопасности критической информационной инфраструктуры, создана совместная комиссия из соответствующих сотрудников DTX и XRİTDX.
Согласно информации, с учетом угроз государственной и общественной безопасности, которые могут возникнуть из-за выявленных Комиссией недостатков, будет проведена оценка мер, которые будут предприняты субъектами критической информационной инфраструктуры для их устранения.
Комиссия также будет готовить периодические отчеты и информацию о результатах проделанной работы, а в случае выявления обстоятельств, которые могут привести к нарушению безопасности объектов критической информационной инфраструктуры, будет подниматься вопрос о принятии неотложных мер.
Напомним, что согласно Указу Президента Азербайджана № 1315 от 17 апреля 2021 года, функции уполномоченного органа в области обеспечения безопасности критической информационной инфраструктуры, включая борьбу с киберугрозами, осуществляет DTX, а в отношении государственных органов, публичных юридических лиц, созданных от имени государства, и юридических лиц, принадлежащих государству, DTX осуществляет эти функции совместно с XRİTDX.