Kiyevdəki etirazlar: Zelenskiyə qarşı korrupsiya ittihamları səsləndi
Ukraynanın paytaxtı Kiyevdə, Müstəqillik Meydanında (Maydan) keçirilən etiraz aksiyası, ölkənin siyasi arenasında baş verən gərginliyin bariz nümunəsi oldu. Bu aksiyalar, hakimiyyətə qarşı yönəlmiş narazılıqların və korrupsiya ittihamlarının fonunda baş verir.
Redaksiya məlumat verir ki, noyabrın 15-də, şənbə günü, Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenski və onun ətrafındakı şəxslərin korrupsiyasına qarşı keçirildiyi elan edilən mitinq baş tutdu. Ukraynanın "Strana" nəşrinin verdiyi məlumata görə, tədbir çoxsaylı olmamış, ümumilikdə təxminən 100 nəfər toplaşmışdı. Nümayişçilər "Zelenski cinayətkar", "prezident istefa versin", "korrupsiyaya yox" şüarları yazılmış plakatlar tutmuşdular.
Jurnalistlərlə söhbətlərində mitinq iştirakçıları Zelenskinin 2019-cu il seçki kampaniyasında səsləndirdiyi sözləri xatırlayırdılar. O zaman Zelenski, əgər "öz Svinarçukuna" (seçkilər ərəfəsində korrupsiya qalmaqalı ilə üzləşən Petro Poroşenko-nun əməkdaşı) sahib olsaydı, dərhal istefa verəcəyini bildirmişdi. Etiraz aksiyasının təşkilatçıları arasında Mixail Saakaşvilinin keçmiş əməkdaşı Mariya Barabaş da var idi. O, bütün tələbləri tam yerinə yetirilənə qədər hər şənbə günü Maydana gələcəyini bildirdi. Bu tələblər arasında "Zelenski cüzdanı" kimi tanınan Timur Mindixin İsraildən Ukraynaya ekstradisiyası və Prezident Ofisinin rəhbəri Andrey Yermakın istefası da yer alırdı. Barabaş Yermaki "korrupsiya sxemlərinin lideri" adlandırmışdı.
Xatırladaq ki, noyabrın 10-da NABU detektivləri Timur Mindix və keçmiş energetika naziri German Qaluşenko-nun evlərində axtarış aparmışdı. Qısa müddət sonra Qaluşenko ədliyyə naziri vəzifəsindən uzaqlaşdırıldı. Mindix isə Ukraynanı tərk edərək İsrailə getməyə nail olmuşdu. Daha əvvəl "EADaily" nəşri xəbər vermişdi ki, Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenski, dostu və "Kvartal-95" studiyasının həmtəsisçisi Timur Mindix və onun maliyyəçisi Aleksandr Zukermana qarşı sanksiyalar imzalayıb.

Протесты в Киеве: Прозвучали обвинения в коррупции против Зеленского
Акция протеста, прошедшая в столице Украины Киеве, на Площади Независимости (Майдан), стала ярким примером напряженности, происходящей на политической арене страны. Эти акции проходят на фоне недовольства, направленного против власти, и обвинений в коррупции.
Редакция сообщает, что в субботу, 15 ноября, состоялся митинг, объявленный как акция против коррупции главы киевского режима Владимира Зеленского и его окружения. По данным украинского издания "Страна", мероприятие не было многочисленным, в общей сложности собралось около 100 человек. Демонстранты держали плакаты с лозунгами "Зеленский – преступник", "Президент, уходи в отставку", "Нет коррупции".
В беседах с журналистами участники митинга вспоминали слова Зеленского, сказанные им во время предвыборной кампании 2019 года. Тогда Зеленский заявлял, что если бы у него был "свой Свинарчук" (сотрудник Петра Порошенко, столкнувшийся с коррупционным скандалом накануне выборов), он немедленно подал бы в отставку. Среди организаторов акции протеста была и бывшая сотрудница Михаила Саакашвили Мария Барабаш. Она заявила, что будет приходить на Майдан каждую субботу, пока все требования не будут полностью выполнены. Среди этих требований были экстрадиция из Израиля в Украину Тимура Миндиха, известного как "кошелек Зеленского", и отставка главы Офиса Президента Андрея Ермака. Барабаш назвала Ермака "лидером коррупционных схем".
Напомним, что 10 ноября детективы НАБУ провели обыски в домах Тимура Миндиха и бывшего министра энергетики Германа Галущенко. Вскоре после этого Галущенко был отстранен от должности министра юстиции. Миндих же успел покинуть Украину и уехать в Израиль. Ранее издание "EADaily" сообщало, что глава киевского режима Владимир Зеленский подписал санкции против своего друга и соучредителя студии "Квартал-95" Тимура Миндиха и его финансиста Александра Цукермана.