Kiyevdəki etirazlar: Zelenskiyə qarşı korrupsiya ittihamları səsləndi
Ukraynanın paytaxtı Kiyevdə, Müstəqillik Meydanında (Maydan) keçirilən etiraz aksiyası, ölkənin siyasi arenasında baş verən gərginliyin bariz nümunəsi oldu. Bu aksiyalar, hakimiyyətə qarşı yönəlmiş narazılıqların və korrupsiya ittihamlarının fonunda baş verir.
Redaksiya məlumat verir ki, noyabrın 15-də, şənbə günü, Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenski və onun ətrafındakı şəxslərin korrupsiyasına qarşı keçirildiyi elan edilən mitinq baş tutdu. Ukraynanın "Strana" nəşrinin verdiyi məlumata görə, tədbir çoxsaylı olmamış, ümumilikdə təxminən 100 nəfər toplaşmışdı. Nümayişçilər "Zelenski cinayətkar", "prezident istefa versin", "korrupsiyaya yox" şüarları yazılmış plakatlar tutmuşdular.
Jurnalistlərlə söhbətlərində mitinq iştirakçıları Zelenskinin 2019-cu il seçki kampaniyasında səsləndirdiyi sözləri xatırlayırdılar. O zaman Zelenski, əgər "öz Svinarçukuna" (seçkilər ərəfəsində korrupsiya qalmaqalı ilə üzləşən Petro Poroşenko-nun əməkdaşı) sahib olsaydı, dərhal istefa verəcəyini bildirmişdi. Etiraz aksiyasının təşkilatçıları arasında Mixail Saakaşvilinin keçmiş əməkdaşı Mariya Barabaş da var idi. O, bütün tələbləri tam yerinə yetirilənə qədər hər şənbə günü Maydana gələcəyini bildirdi. Bu tələblər arasında "Zelenski cüzdanı" kimi tanınan Timur Mindixin İsraildən Ukraynaya ekstradisiyası və Prezident Ofisinin rəhbəri Andrey Yermakın istefası da yer alırdı. Barabaş Yermaki "korrupsiya sxemlərinin lideri" adlandırmışdı.
Xatırladaq ki, noyabrın 10-da NABU detektivləri Timur Mindix və keçmiş energetika naziri German Qaluşenko-nun evlərində axtarış aparmışdı. Qısa müddət sonra Qaluşenko ədliyyə naziri vəzifəsindən uzaqlaşdırıldı. Mindix isə Ukraynanı tərk edərək İsrailə getməyə nail olmuşdu. Daha əvvəl "EADaily" nəşri xəbər vermişdi ki, Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenski, dostu və "Kvartal-95" studiyasının həmtəsisçisi Timur Mindix və onun maliyyəçisi Aleksandr Zukermana qarşı sanksiyalar imzalayıb.

The protest held in Kyiv, the capital of Ukraine, at Independence Square (Maidan), became a clear example of the tension in the country's political arena. These protests are taking place against a backdrop of dissatisfaction and corruption accusations directed at the authorities.
Redaksiya reports that on Saturday, November 15, a rally announced to be against the corruption of Vladimir Zelensky, head of the Kyiv regime, and those around him, took place. According to the Ukrainian publication "Strana," the event was not large, with approximately 100 people gathered in total. Demonstrators held placards with slogans such as "Zelensky is a criminal," "President resign," and "No to corruption."
In conversations with journalists, rally participants recalled Zelensky's words during his 2019 election campaign. At that time, Zelensky had stated that if he had "his own Svynarchuk" (an associate of Petro Poroshenko who faced a corruption scandal on the eve of the elections), he would immediately resign. Among the organizers of the protest was Mariya Barabash, a former associate of Mikheil Saakashvili. She announced that she would come to Maidan every Saturday until all demands were fully met. These demands included the extradition of Timur Mindikh, known as "Zelensky's wallet," from Israel to Ukraine, and the resignation of Andriy Yermak, head of the Presidential Office. Barabash had called Yermak the "leader of corruption schemes."
It should be recalled that on November 10, NABU detectives searched the homes of Timur Mindikh and former energy minister German Galushchenko. Shortly thereafter, Galushchenko was removed from his position as justice minister. Mindikh, however, managed to leave Ukraine and go to Israel. Earlier, the "EADaily" publication had reported that Vladimir Zelensky, head of the Kyiv regime, had signed sanctions against his friend and co-founder of "Kvartal-95" studio, Timur Mindikh, and his financier, Alexander Zukerman.