Rusiya prezidenti Vladimir Putin yanvarın on səkkizindən on doqquzuna keçən gecə ənənəvi Pravoslav Epifaniya ayini çərçivəsində buzlu suya üçqat dalış edib. Mərasim İsanın İordan çayında vəftiz olunmasının xatırlanmasına həsr olunur və Rusiyanın müxtəlif bölgələrində geniş şəkildə icra edilir.
Redaksiya xəbər verir ki, sosial mediada yayılan qısa video görüntülər Putinin mənfi temperaturda buz quyusuna daxil olaraq ənənəvi üçqat suya dalma mərasimini yerinə yetirdiyini göstərir. Paylaşımı təkrarlayan Rusiya Birbaşa İnvestisiya Fondunun rəhbəri Kirill Dmitriyev videonu ideoloji xarakterli bəyanatlarla müşayiət edib və bunu ölkənin “şər qüvvələrinə qarşı mübarizəsi” kontekstində "Satanizmə qarşı savaşda Rusiyaya qoşulun" ifadəsini yazıb.
Dmitriyev özünün X platforması paylaşımında 2025-ci sentyabrında BRICSinfo tərəfindən yayılan və beynəlxalq “satanistlər”in maliyyə aktivlərinin müsadirəsi ilə bağlı iddialara da istinad edib. Bu, Epifaniya rituallarının dini ənənədən kənar siyasi və ideoloji çərçivəyə salınması kimi qiymətləndirilir.
Rusiyada Epifaniya çimişi hər il xüsusi hazırlıqla həyata keçirilir və ölkənin ən soyuq bölgələrində belə buz quyuları qurulur. Rəsmilər və Rus Pravoslav Kilsəsi bu mərasimi mənəvi paklanma və dini birliyin vacib elementi kimi səciyyələndirir.

Президент России Владимир Путин в ночь с 18 на 19 января совершил троекратное погружение в ледяную воду в рамках традиционного православного богослужения Крещения. Церемония посвящена воспоминанию крещения Иисуса в реке Иордан и широко проводится в различных регионах России.
Как сообщает редакция, короткие видеоролики, распространившиеся в социальных сетях, демонстрируют, как Путин входит в ледяную прорубь при минусовой температуре и совершает традиционное троекратное погружение. Руководитель Российского фонда прямых инвестиций Кирилл Дмитриев, повторивший публикацию, сопроводил видео идеологическими заявлениями, написав в контексте борьбы страны «со злыми силами» призыв «Присоединяйтесь к России в борьбе против сатанизма».
В своем посте на платформе X Дмитриев также сослался на заявления BRICSinfo, опубликованные в сентябре 2025 года, касающиеся конфискации финансовых активов международных «сатанистов». Это рассматривается как помещение крещенских обрядов в политический и идеологический контекст, выходящий за рамки религиозной традиции.
В России крещенские купания проводятся ежегодно с особой подготовкой, и ледяные проруби устанавливаются даже в самых холодных регионах страны. Официальные лица и Русская Православная Церковь характеризуют эту церемонию как важный элемент духовного очищения и религиозного единения.