Rusiya prezidenti Vladimir Putin yanvarın on səkkizindən on doqquzuna keçən gecə ənənəvi Pravoslav Epifaniya ayini çərçivəsində buzlu suya üçqat dalış edib. Mərasim İsanın İordan çayında vəftiz olunmasının xatırlanmasına həsr olunur və Rusiyanın müxtəlif bölgələrində geniş şəkildə icra edilir.
Redaksiya xəbər verir ki, sosial mediada yayılan qısa video görüntülər Putinin mənfi temperaturda buz quyusuna daxil olaraq ənənəvi üçqat suya dalma mərasimini yerinə yetirdiyini göstərir. Paylaşımı təkrarlayan Rusiya Birbaşa İnvestisiya Fondunun rəhbəri Kirill Dmitriyev videonu ideoloji xarakterli bəyanatlarla müşayiət edib və bunu ölkənin “şər qüvvələrinə qarşı mübarizəsi” kontekstində "Satanizmə qarşı savaşda Rusiyaya qoşulun" ifadəsini yazıb.
Dmitriyev özünün X platforması paylaşımında 2025-ci sentyabrında BRICSinfo tərəfindən yayılan və beynəlxalq “satanistlər”in maliyyə aktivlərinin müsadirəsi ilə bağlı iddialara da istinad edib. Bu, Epifaniya rituallarının dini ənənədən kənar siyasi və ideoloji çərçivəyə salınması kimi qiymətləndirilir.
Rusiyada Epifaniya çimişi hər il xüsusi hazırlıqla həyata keçirilir və ölkənin ən soyuq bölgələrində belə buz quyuları qurulur. Rəsmilər və Rus Pravoslav Kilsəsi bu mərasimi mənəvi paklanma və dini birliyin vacib elementi kimi səciyyələndirir.

Kirill Dmitriyev: Join Russia in the Fight Against Satanism
Russian President Vladimir Putin plunged three times into icy water during the traditional Orthodox Epiphany service on the night of January eighteenth to nineteenth. The ceremony commemorates the baptism of Jesus in the Jordan River and is widely practiced in various regions of Russia.
As reported by the editorial staff, short video clips circulating on social media show Putin entering an ice hole at sub-zero temperatures to perform the traditional triple immersion. Kirill Dmitriyev, head of the Russian Direct Investment Fund, who reposted the footage, accompanied the video with ideological statements, writing "Join Russia in the fight against Satanism" in the context of the country's "struggle against evil forces."
In his X platform post, Dmitriyev also referenced claims published by BRICSinfo in September 2025 regarding the confiscation of financial assets of international "Satanists." This is seen as framing the Epiphany rituals within a political and ideological framework beyond their religious tradition.
In Russia, Epiphany bathing is carried out with special preparations each year, with ice holes being set up even in the coldest regions of the country. Officials and the Russian Orthodox Church characterize this ceremony as an important element of spiritual purification and religious unity.