ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin keçmiş direktoru Devid Patreus Suriyanın dövlət başçısı Əhməd Şara ilə birgə iştirak etdiyi Concordia adlı platformada diqqətçəkən açıqlamalar verib. O, çıxışı zamanı İraqdakı müharibə illərinə toxunaraq həmin dövrdə iki tərəfin qarşı cəbhələrdə olduğunu xatırladıb. Patreus bildirib ki, o vaxt əməliyyatlara rəhbərlik edən tərəf olub, Şara isə həmin dövrdə həbs olunmuşdu.
Redaksiya xəbər verir ki, Patreusun sözlərinə cavab olaraq Suriya Prezidenti Şara müharibə dövrünün artıq arxada qaldığını qeyd edib. O bildirib ki, bu gün əsas məqsəd silahlı toqquşmaların deyil, diplomatiyanın önə çəkilməsidir. Şara əlavə edib ki, hazırda beynəlxalq tədbirlərdə ölkəsini təmsil etməsi bunun bariz nümunəsidir.
Tədbirdə çıxış edən tərəflər həmçinin regionun gələcəyində dialoqun və diplomatik vasitələrin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Onların fikrincə, bölgədə sabitlik yalnız siyasi həll yolları və beynəlxalq əməkdaşlıqla mümkündür.

Former CIA director to Syrian President: We fought with you in Iraq
Former Director of the US Central Intelligence Agency, David Petraeus, made notable statements on the Concordia platform, where he participated alongside Syrian head of state Ahmed Shara. During his speech, he touched upon the war years in Iraq, recalling that the two sides were on opposing fronts during that period. Petraeus stated that he was the one leading operations at that time, while Shara was imprisoned during the same period.
The editorial office reports that, in response to Petraeus's words, Syrian President Shara noted that the era of war is now behind them. He stated that today, the main goal is to prioritize diplomacy, not armed conflicts. Shara added that his current representation of his country at international events is a clear example of this.
The parties speaking at the event also emphasized the importance of dialogue and diplomatic means for the future of the region. According to them, stability in the region is only possible through political solutions and international cooperation.