ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin keçmiş direktoru Devid Patreus Suriyanın dövlət başçısı Əhməd Şara ilə birgə iştirak etdiyi Concordia adlı platformada diqqətçəkən açıqlamalar verib. O, çıxışı zamanı İraqdakı müharibə illərinə toxunaraq həmin dövrdə iki tərəfin qarşı cəbhələrdə olduğunu xatırladıb. Patreus bildirib ki, o vaxt əməliyyatlara rəhbərlik edən tərəf olub, Şara isə həmin dövrdə həbs olunmuşdu.
Redaksiya xəbər verir ki, Patreusun sözlərinə cavab olaraq Suriya Prezidenti Şara müharibə dövrünün artıq arxada qaldığını qeyd edib. O bildirib ki, bu gün əsas məqsəd silahlı toqquşmaların deyil, diplomatiyanın önə çəkilməsidir. Şara əlavə edib ki, hazırda beynəlxalq tədbirlərdə ölkəsini təmsil etməsi bunun bariz nümunəsidir.
Tədbirdə çıxış edən tərəflər həmçinin regionun gələcəyində dialoqun və diplomatik vasitələrin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Onların fikrincə, bölgədə sabitlik yalnız siyasi həll yolları və beynəlxalq əməkdaşlıqla mümkündür.

Бывший директор Центрального разведывательного управления США Дэвид Петреус сделал примечательные заявления на платформе Concordia, в которой он принял участие совместно с главой Сирии Ахмедом Шарой. В своем выступлении он коснулся военных лет в Ираке, напомнив, что в тот период обе стороны находились на противоположных фронтах. Петреус заявил, что тогда он руководил операциями, а Шара в то время был арестован.
Редакция сообщает, что в ответ на слова Петреуса президент Сирии Шара отметил, что период войны уже позади. Он заявил, что сегодня главная цель — это продвижение дипломатии, а не вооруженных столкновений. Шара добавил, что его нынешнее представительство своей страны на международных мероприятиях является ярким тому примером.
Выступавшие на мероприятии стороны также подчеркнули важность диалога и дипломатических средств для будущего региона. По их мнению, стабильность в регионе возможна только посредством политических решений и международного сотрудничества.