Federal Rabitə Komissiyasının (FRK) sədri Brendan Karr çərşənbə günü, Texas ştatından olan Demokrat Ceyms Talariko ilə Stiven Kolbertin müsahibəsi ətrafında "fırıldaq" yaydığını iddia etdiyi media orqanlarına tənqidi çıxışlar etdi. "The Late Show" verilişinin aparıcısı bazar ertəsi günü, CBS-i, FRK-nın yayım şəbəkələri üzərində tətbiq etdiyi uzun müddətli bərabər namizəd vaxtı qaydasına qarşı çıxması ilə əlaqədar Senata namizədliyi irəli sürən Talariko ilə müsahibəsinin qarşısını almaqda ittiham etdikdən sonra gündəmə gəldi. Lakin, CBS çərşənbə axşamı günü verdiyi açıqlamada, Kolbertə müsahibəni efirə verməməsi barədə göstəriş vermədiyini və onun şousunun FRK siyasətinə əməl etmək əvəzinə, onu YouTube-da paylaşmağı seçdiyini bildirdi.
Redaksiya məlumat verir ki, FRK-nın çərşənbə günü keçirilən aylıq mətbuat konfransında Karr, baş verən hadisələrdən "çox əyləndiyini" bildirərək, onu "işimdə yaşadığım ən əyləncəli günlərdən biri" adlandırdı. Karr jurnalistlərə bildirib: "Hər hansı bir şəxs, bilirsiniz ki, Trampın Dərin Ruh Sindromundan əziyyət çəkmirsə, dünənki hekayənin tam gedişatını və necə baş verəcəyini dərhal görə bilərdi. Sizdə xəbər mediasının necə işlədiyini başa düşən bir Demokrat namizəd var idi və o, pul toplamaq və klikləri artırmaq məqsədi ilə, görünür, bütün əvvəlki fikirlərinizdən istifadə edərək fırıldaq təşkil etdi. Və xəbər mediası birbaşa buna uydu".
Karr davam etdi: "Dünənki gün, Amerika xalqının milli xəbər mediasından daha çox, yanacaqdoldurma məntəqəsindəki suşiyə inamının səbəbini mükəmməl şəkildə əks etdirirdi... Və sizlər də bunu lap rahatlıqla qəbul etdiniz. Və saxta xəbər mediasının yaydığı məlumatların faktlarla tamamilə zidd olduğu göstərildikdə, heç kim üzünü dəyişmədi və ya fakt düzəlişi etmədi. Onlar sadəcə olaraq mövzunu dəyişdirdilər və uzaqlaşdılar". FRK sədri, bu halda federal hökumət tərəfindən heç bir senzuranın olmadığını etiraf edən Texas ştatından olan nümayəndə Ceyms Kroketin şərhlərinə diqqət çəkdi. Karr əlavə etdi: "Mən düşünürəm ki, siz yalan danışıldığınız və yalanlarla hərəkət etdiyiniz üçün bir qədər utanc hissi keçirməlisiniz. Məncə, bu, media üçün utandırıcı bir epizod idi". Karr, həmçinin, agentliyin ABC-nin "The View" verilişi ilə bağlı araşdırma başlatdığına dair Fox News Digital-in məlumatını təsdiqlədi, bu isə xüsusilə Talarikonun bu ayın əvvəlindəki çıxışı ilə bağlı idi.
Bazar ertəsi gecəsi Kolbert, CBS-dəki şəbəkə hüquqşünaslarının Talariko ilə müsahibənin efirə verilməsinin qarşısını aldıqlarını iddia etdi. Kolbert tamaşaçılara dedi: "O, burada olmalı idi, lakin şəbəkəmizin hüquqşünasları tərəfindən, bizə birbaşa zəng edərək, onun verilişdə iştirak edə bilməyəcəyimizi bildirdilər". Növbəti gün, CBS sözçüsü Fox News Digital-ə bildirdi: "THE LATE SHOW-a CBS tərəfindən Ceyms Talariko ilə müsahibəni yayımlamaq qadağan edilmədi. Şouya, yayımın, nümayəndə Ceyms Kroket də daxil olmaqla, digər iki namizəd üçün FRK-nın bərabər vaxt qaydasını işə sala biləcəyi barədə hüquqi rəhbərlik verildi və digər namizədlər üçün bərabər vaxtın necə təmin edilə biləcəyi ilə bağlı variantlar təqdim edildi. THE LATE SHOW, müsahibəni, efirdə təşviqatla birlikdə, YouTube kanalında təqdim etməyə qərar verdi, nəinki bərabər vaxt variantlarını təmin etmək." Kolbert, açıqlamaya cavab olaraq tamaşaçılara, açıqlama verilməzdən əvvəl CBS tərəfindən ona müraciət edilmədiyini söylədi. Kolbert dedi: "Mən bunun nə ilə bağlı olduğunu bilmirəm. Qeyd etmək istəyirəm ki, mən hətta əsəbi də deyiləm. Mən həqiqətən də şəbəkə ilə düşmən münasibətləri qurmaq istəmirəm. Mənim heç vaxt belə bir münasibətim olmayıb. Mən sadəcə olaraq, bu nəhəng, qlobal korporasiyanın bu zorbalara qarşı çıxmamasına təəccüblənirəm".
Ötən ay FRK, bütün qanuni olaraq ixtisaslaşmış namizədlərin, partiyasından asılı olmayaraq, yayım şəbəkələrində bərabər efir vaxtı almasına imkan verən uzun müddətli bərabər vaxt qaydasını tətbiq etdiyini elan etdi. Siyasətə əsasən, Talarikonun Demokratik partiyasından olan rəqibləri - Kroket və az tanınan namizəd Əhməd Həsən - onun göründüyü şəbəkələrdə eyni miqdarda efir vaxtı tələb edəcəklər. Kolbert, Kroketlə etdiyi iki müsahibəyə diqqət çəkərək özünü müdafiə etməyə çalışdı, lakin hər ikisi onun dekabr ayında Senata namizədliyini irəli sürməsindən əvvəl edilmişdi. Talarikonun Kolbertlə müsahibəsi çərşənbə günü günortadan sonra YouTube-da təxminən 6 milyon baxışa çatdı və onun kampaniyası, mübahisənin başlanmasından sonra 24 saat ərzində 2,5 milyon dollar topladığını elan etdi. Liberal tənqidçilər CBS-i senzura cəhdində ittiham edərkən, mühafizəkar tənqidçilər Kolberti Talarikoya kömək etməkdə və kampaniyanın son mərhələsində Kroketin təşviqatından yayınmaq üçün FRK qaydalarından yan keçməkdə ittiham etdilər. İlkin seçkilər martın 3-də, diqqətlə izlənən yarışda keçiriləcək.

Председатель Федеральной комиссии по связи (FCC) Брендан Карр в среду выступил с критикой в адрес СМИ, которые, по его словам, распространяли "мошенничество" вокруг интервью демократа из Техаса Джеймса Таларико со Стивеном Кольбером. Повод для этого возник в понедельник, когда ведущий "The Late Show" обвинил CBS в препятствовании проведению интервью с Таларико, который баллотируется в Сенат, в связи с тем, что FCC применила правило о равном времени для кандидатов в эфирных сетях. Однако CBS в своем заявлении во вторник сообщила, что не давала Кольберу указаний не выпускать интервью в эфир, и что его шоу решило опубликовать его на YouTube, а не следовать политике FCC.
Как сообщает Redaksiya, на ежемесячной пресс-конференции FCC в среду Карр заявил, что "получил большое удовольствие" от произошедших событий, назвав это "одним из самых забавных дней в моей работе". Карр сказал журналистам: "Любой человек, который, знаете ли, не страдает от синдрома глубокой души Трампа, мог бы сразу увидеть весь ход вчерашней истории и то, как она развернется. У вас был кандидат от демократов, который понимает, как работают новостные СМИ, и он организовал мошенничество, используя, по-видимому, все ваши предыдущие представления о том, как собирать деньги и увеличивать количество кликов. И новостные СМИ просто поддались этому".
Карр продолжил: "Вчерашний день прекрасно отразил, почему американский народ больше доверяет суши на заправке, чем национальным новостным СМИ... И вы все это спокойно приняли. И когда было показано, что информация, распространяемая фейковыми новостными СМИ, полностью противоречит фактам, никто не изменил своего лица и не внес исправления в факты. Они просто сменили тему и ушли". Председатель FCC обратил внимание на комментарии представителя Техаса Джеймса Крокетта, который признал, что в данном случае не было никакой цензуры со стороны федерального правительства. Карр добавил: "Я думаю, вам должно быть немного стыдно, что вас обманули и вы действовали на основании лжи. Я думаю, это был позорный эпизод для СМИ". Карр также подтвердил сообщение Fox News Digital о том, что агентство начало расследование в отношении шоу ABC "The View", которое было связано, в частности, с выступлением Таларико ранее в этом месяце.
В понедельник вечером Кольбер заявил, что юристы CBS препятствовали выходу в эфир интервью с Таларико. Кольбер сказал зрителям: "Он должен был быть здесь, но юристы нашей сети позвонили нам напрямую и сообщили, что он не сможет участвовать в шоу". На следующий день представитель CBS сообщил Fox News Digital: "THE LATE SHOW не было запрещено CBS транслировать интервью с Джеймсом Таларико. Шоу получило юридические рекомендации о том, что трансляция может вызвать применение правила FCC о равном времени для двух других кандидатов, включая представителя Джеймса Крокетта, и были предложены варианты обеспечения равного времени для других кандидатов. THE LATE SHOW решил представить интервью на своем YouTube-канале вместе с предвыборной кампанией в эфире, а не обеспечивать варианты равного времени". В ответ на заявление Кольбер сказал зрителям, что CBS не обращалась к нему до публикации заявления. Кольбер сказал: "Я не знаю, что это такое. Я хочу отметить, что я даже не расстроен. Я действительно не хочу строить враждебные отношения с сетью. У меня никогда не было таких отношений. Я просто удивлен, что эта гигантская, глобальная корпорация не выступает против этих хулиганов".
В прошлом месяце FCC объявила о применении давнего правила о равном времени, которое позволяет всем юридически квалифицированным кандидатам, независимо от их партии, получать равное эфирное время в эфирных сетях. Согласно политике, соперники Таларико от Демократической партии - Крокетт и малоизвестный кандидат Ахмед Хасан - будут требовать такое же количество эфирного времени в сетях, где появляется он. Кольбер попытался защититься, указав на два своих интервью с Крокеттом, но оба были проведены до того, как тот выдвинул свою кандидатуру в Сенат в декабре. Интервью Таларико с Кольбером к среде после обеда набрало около 6 миллионов просмотров на YouTube, а его предвыборный штаб объявил, что собрал 2,5 миллиона долларов за 24 часа после начала спора. В то время как либеральные критики обвинили CBS в попытке цензуры, консервативные критики обвинили Кольбера в помощи Таларико и уклонении от предвыборной кампании Крокетта на заключительном этапе кампании, чтобы обойти правила FCC. Первичные выборы состоятся 3 марта в условиях пристального внимания.