Kanada müdafiə naziri Devid Makqinti ölkəsinin 88 ədəd F-35 qırıcı təyyarəsi almaq planını hələ də nəzərdən keçirdiyini açıqlayıb. Bu qərar ölkənin müdafiə strategiyasında mühüm bir məqamı əks etdirir.
Redaksiya Reuters-ə istinadla xəbər verir ki, 2023-cü ildə elan edilmiş 19 milyard Kanada dolları dəyərindəki bu sövdələşmə hazırda yenidən qiymətləndirilir. Baş nazir Karney tərəfindən ABŞ müdafiə sənayesinə bağlılıqla bağlı narahatlıqların qaldırılması bu nəzərdən keçirmənin əsas səbəbidir.
Bu yenidən qiymətləndirmə Kanada hökumətinin milli təhlükəsizlik və müdafiə potensialının təmin edilməsi istiqamətində atdığı addımların bir hissəsidir. Ölkənin müdafiə imkanları və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri bu prosesin nəticələrindən asılı olacaq.

Канада пересматривает план закупки истребителей F-35
Министр обороны Канады Дэвид МакГинти заявил, что его страна все еще пересматривает план закупки 88 истребителей F-35. Это решение отражает важный момент в оборонной стратегии страны.
Редакция со ссылкой на Reuters сообщает, что эта сделка стоимостью 19 миллиардов канадских долларов, объявленная в 2023 году, в настоящее время переоценивается. Основной причиной этого пересмотра является обеспокоенность, высказанная премьер-министром Карни по поводу зависимости от оборонной промышленности США.
Эта переоценка является частью шагов, предпринимаемых правительством Канады для обеспечения национальной безопасности и оборонного потенциала. Оборонные возможности страны и связи международного сотрудничества будут зависеть от результатов этого процесса.