Kallas ABŞ-ni Qrenlandiya səbəbilə Ukraynadan yayınmamağa çağırdı
Avropa siyasətçisi Kallas sosial şəbəkə X üzərindən ABŞ-yə müraciət edərək Qrenlandiya ətrafında yaranan mübahisələrin Ukrayna məsələsindən diqqəti yayındırmamasının vacibliyini vurğulayıb. O bildirib ki, müttəfiqlər arasında fikir ayrılıqları yalnız Rusiya və Çinin maraqlarına xidmət edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Kallasın sözlərinə görə, əgər Qrenlandiyanın təhlükəsizliyi ilə bağlı risklər mövcuddursa, bu məsələ NATO çərçivəsində müzakirə edilə və həll oluna bilər. O, alyans daxilində dialoqun daha effektiv və məqsədəuyğun yol olduğunu qeyd edib.
Kallas həmçinin mümkün ticarət tariflərinin Avropa və ABŞ üçün iqtisadi baxımdan mənfi nəticələr doğuracağını, ümumi rifahı zəiflədəcəyini bildirib. Onun fikrincə, əsas prioritet Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsinin dayandırılmasına yönəlmiş səylərin davam etdirilməsi olmalıdır və mövcud mübahisələr bu məqsədə mane olmamalıdır.

Каллас призвала США не отвлекаться от Украины из-за Гренландии
Европейский политик Каллас обратилась к США через социальную сеть X, подчеркнув важность того, чтобы споры вокруг Гренландии не отвлекали внимание от украинского вопроса. Она заявила, что разногласия между союзниками служат только интересам России и Китая.
Редакция сообщает, что, по словам Каллас, если существуют риски для безопасности Гренландии, этот вопрос может быть обсужден и решен в рамках НАТО. Она отметила, что диалог внутри альянса является более эффективным и целесообразным путем.
Каллас также заявила, что возможные торговые тарифы приведут к негативным экономическим последствиям для Европы и США, ослабляя общее благосостояние. По ее мнению, основным приоритетом должны оставаться усилия, направленные на прекращение войны России против Украины, и существующие споры не должны препятствовать этой цели.