Kaliforniya qubernatoru 2028-ci ildə ABŞ prezidentliyinə namizədliyini irəli sürəcək?
Kaliforniya qubernatoru Qevin Nyusom bazar günü bildirib ki, gələn il keçiriləcək ara seçkilərdən sonra prezidentliyə namizədliyini irəli sürməyi nəzərdən keçirəcək. Bu açıqlama, keçmiş vitse-prezident Kamala Harrisin yenidən namizədliyini irəli sürməyi nəzərdən keçirəcəyini bildirməsindən bir gün sonra səsləndirilib.
Redaksiya məlumat verir ki, CBS-in "Sunday Morning" proqramında Robert Kostanın sualına cavab olaraq, Nyusom 2028-ci ildə Ağ Evə namizədliyini verib-verməyəcəyi barədə əvvəlcə tərəddüd edib. "SAT imtahanından 960 bal toplayan, hələ də ssenariləri oxumaqda çətinlik çəkən, həmişə sinfin arxa sıralarında oturan bir adamın... bu fikri irəli sürməsi belə qeyri-adi bir haldır. Kim bilir? Mən 2028-ci ildə kimin özünü təqdim edəcəyini və o anla necə qarşılaşacağını görməyi səbirsizliklə gözləyirəm", - deyə 58 yaşlı Nyusom bildirib.
Nyusom, ABŞ-ın ən sıx məskunlaşmış Demokratik ştatının qubernatoru kimi, gələcək Demokratik praymerizlərində ehtimal ki, ön sıralarda olacaq. O, ikinci müddəti ərzində Donald Trampa qarşı müqavimətin əsas Demokratik fiquru kimi çıxış edib, prezidentlə Milli Qvardiya qoşunlarının yerləşdirilməsi, rayonlaşdırma səyləri və onun rəqiblərinə qarşı getdikcə avtoritar təzyiqlər kimi qiymətləndirdiyi məsələlər üzrə mübarizə aparıb. Nyusom, həmçinin sosial mediada Trampla bağlı trollerlik etməsi ilə də diqqət çəkib. Onun X hesabı tez-tez Trampın böyük hərflərlə yazma tərzini və süni intellektin istifadəsini parodiya etmək üçün istifadə olunur. Eyni zamanda, Nyusom, yüksək vəzifəli demokratlar arasında mühafizəkarlarla əlaqə yaratmağa hazır olması ilə fərqlənir. O, əvvəllər oğlu məsləhət gördükdən sonra, sağçı təsirə malik olan Çarli Kirkü öz podkastında qonaq qismində qəbul etmişdi. Keçən ay dərc olunan bir sorğu, Nyusomu 2028-ci ildə Demokratlar arasında ən çox istənilən namizəd kimi göstərib, Demokrat və Demokratlara meylli seçicilərin 21%-i onu seçib. Keçmiş vitse-prezident Kamala Harris 19% ilə Yahoo/YouGov sorğusunda ikinci, Nyu-York nümayəndəsi Aleksandriya Okasio-Kortes isə 12% ilə üçüncü olub.

Губернатор Калифорнии выдвинет свою кандидатуру на пост президента США в 2028 году?
Губернатор Калифорнии Гэвин Ньюсом заявил в воскресенье, что рассмотрит возможность выдвижения своей кандидатуры на пост президента после промежуточных выборов в следующем году. Это заявление прозвучало на следующий день после того, как бывший вице-президент Камала Харрис сообщила, что также рассмотрит возможность повторного выдвижения.
Redaksiya сообщает, что, отвечая на вопрос Роберта Косты в программе CBS "Sunday Morning", Ньюсом сначала колебался, будет ли он баллотироваться в Белый дом в 2028 году. "Для человека, который набрал 960 баллов на экзамене SAT, до сих пор с трудом читает сценарии, всегда сидел на задних партах... даже выдвигать эту идею необычно. Кто знает? Я с нетерпением жду, кто представит себя в 2028 году и как он встретит этот момент", - сказал 58-летний Ньюсом.
Ньюсом, как губернатор самого густонаселенного демократического штата США, вероятно, будет в числе лидеров на будущих демократических праймериз. Во время своего второго срока он выступал в качестве ключевой демократической фигуры сопротивления Дональду Трампу, борясь с президентом по таким вопросам, как размещение войск Национальной гвардии, усилия по зонированию и то, что он расценивал как все более авторитарное давление на его оппонентов. Ньюсом также привлек внимание своим троллингом Трампа в социальных сетях. Его аккаунт в X часто используется для пародирования манеры Трампа писать заглавными буквами и использовать искусственный интеллект. В то же время Ньюсом отличается среди высокопоставленных демократов готовностью налаживать связи с консерваторами. Ранее он принимал в качестве гостя в своем подкасте Чарли Кирка, имеющего правое влияние, после того как его сын посоветовал это. Опрос, опубликованный в прошлом месяце, показал, что Ньюсом является наиболее желаемым кандидатом среди демократов в 2028 году: 21% демократов и избирателей, склонных к демократам, выбрали его. Бывший вице-президент Камала Харрис заняла второе место в опросе Yahoo/YouGov с 19%, а представитель Нью-Йорка Александрия Окасио-Кортес стала третьей с 12%.