Kaliforniya qubernatoru 2028-ci ildə ABŞ prezidentliyinə namizədliyini irəli sürəcək?
Kaliforniya qubernatoru Qevin Nyusom bazar günü bildirib ki, gələn il keçiriləcək ara seçkilərdən sonra prezidentliyə namizədliyini irəli sürməyi nəzərdən keçirəcək. Bu açıqlama, keçmiş vitse-prezident Kamala Harrisin yenidən namizədliyini irəli sürməyi nəzərdən keçirəcəyini bildirməsindən bir gün sonra səsləndirilib.
Redaksiya məlumat verir ki, CBS-in "Sunday Morning" proqramında Robert Kostanın sualına cavab olaraq, Nyusom 2028-ci ildə Ağ Evə namizədliyini verib-verməyəcəyi barədə əvvəlcə tərəddüd edib. "SAT imtahanından 960 bal toplayan, hələ də ssenariləri oxumaqda çətinlik çəkən, həmişə sinfin arxa sıralarında oturan bir adamın... bu fikri irəli sürməsi belə qeyri-adi bir haldır. Kim bilir? Mən 2028-ci ildə kimin özünü təqdim edəcəyini və o anla necə qarşılaşacağını görməyi səbirsizliklə gözləyirəm", - deyə 58 yaşlı Nyusom bildirib.
Nyusom, ABŞ-ın ən sıx məskunlaşmış Demokratik ştatının qubernatoru kimi, gələcək Demokratik praymerizlərində ehtimal ki, ön sıralarda olacaq. O, ikinci müddəti ərzində Donald Trampa qarşı müqavimətin əsas Demokratik fiquru kimi çıxış edib, prezidentlə Milli Qvardiya qoşunlarının yerləşdirilməsi, rayonlaşdırma səyləri və onun rəqiblərinə qarşı getdikcə avtoritar təzyiqlər kimi qiymətləndirdiyi məsələlər üzrə mübarizə aparıb. Nyusom, həmçinin sosial mediada Trampla bağlı trollerlik etməsi ilə də diqqət çəkib. Onun X hesabı tez-tez Trampın böyük hərflərlə yazma tərzini və süni intellektin istifadəsini parodiya etmək üçün istifadə olunur. Eyni zamanda, Nyusom, yüksək vəzifəli demokratlar arasında mühafizəkarlarla əlaqə yaratmağa hazır olması ilə fərqlənir. O, əvvəllər oğlu məsləhət gördükdən sonra, sağçı təsirə malik olan Çarli Kirkü öz podkastında qonaq qismində qəbul etmişdi. Keçən ay dərc olunan bir sorğu, Nyusomu 2028-ci ildə Demokratlar arasında ən çox istənilən namizəd kimi göstərib, Demokrat və Demokratlara meylli seçicilərin 21%-i onu seçib. Keçmiş vitse-prezident Kamala Harris 19% ilə Yahoo/YouGov sorğusunda ikinci, Nyu-York nümayəndəsi Aleksandriya Okasio-Kortes isə 12% ilə üçüncü olub.

Will California Governor Run for US President in 2028?
Redaksiya reports that in response to a question from Robert Costa on CBS's "Sunday Morning" program, Newsom initially hesitated about whether he would run for the White House in 2028. "For a guy who got a 960 on his SAT, still struggles to read scripts, always sat in the back of the class... it's extraordinary to even suggest that idea. Who knows? I look forward to seeing who presents themselves in 2028 and how they meet that moment," said Newsom, 58.
As the governor of the most populous Democratic state in the US, Newsom will likely be at the forefront of future Democratic primaries. During his second term, he has emerged as a key Democratic figure of resistance against Donald Trump, battling the president on issues such as the deployment of National Guard troops, zoning efforts, and what he described as increasingly authoritarian pressures against his opponents. Newsom has also garnered attention for trolling Trump on social media. His X account is often used to parody Trump's all-caps writing style and use of artificial intelligence. At the same time, Newsom stands out among high-ranking Democrats for his willingness to engage with conservatives. He previously hosted Charlie Kirk, who has right-wing influence, on his podcast after his son recommended it. A poll published last month showed Newsom as the most desired candidate among Democrats in 2028, with 21% of Democratic and Democratic-leaning voters choosing him. Former Vice President Kamala Harris came in second with 19% in the Yahoo/YouGov poll, and New York Representative Alexandria Ocasio-Cortez was third with 12%.