İsveç Ukraynanın mülki dəstəyinə əlavə maliyyə ayıracağını bildirir
İsveç hökuməti Ukraynaya göstərilən mülki yardımın genişləndirilməsi məqsədilə 120 milyon dollar ayıracağını bəyan edib. Vəsaitin əsas hədəfi ölkənin qış mövsümündə artan ehtiyaclarını qarşılamaqdır.
Redaksiya xəbər verir ki, ayrılan maliyyə elektrik təchizatının bərpası, dağıdılmış infrastrukturun təmiri, institusional islahatların dəstəklənməsi və səhiyyə sahəsində təxirəsalınmaz ehtiyacların qarşılanmasına yönəldiləcək.
Hökumət rəsmiləri bildiriblər ki, Ukraynanın yaşayış və sosial infrastrukturunda yaranmış ciddi fəsadlar qış aylarında əlavə risklər yaradır və bu yardım paketi həmin risklərin azaldılmasına xidmət edəcək. İsveç tərəfi həmçinin uzunmüddətli sabitliyin təmin olunması üçün humanitar və inkişaf layihələrinə dəstəyin davam etdiriləcəyini vurğulayıb.

Правительство Швеции объявило о выделении 120 миллионов долларов для расширения гражданской помощи Украине. Основная цель средств – удовлетворение растущих потребностей страны в зимний период.
Редакция сообщает, что выделенные средства будут направлены на восстановление электроснабжения, ремонт разрушенной инфраструктуры, поддержку институциональных реформ и удовлетворение неотложных потребностей в сфере здравоохранения.
Представители правительства заявили, что серьезные последствия для жилой и социальной инфраструктуры Украины создают дополнительные риски в зимние месяцы, и этот пакет помощи будет способствовать снижению этих рисков. Шведская сторона также подчеркнула, что поддержка гуманитарных и развивающих проектов будет продолжена для обеспечения долгосрочной стабильности.