Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi Nazirliyi yanında İşsizlikdən Sığorta Fondunun adı dəyişdirilərək Məşğulluq və İşsizlikdən Sığorta Fondu adlandırılmalıdır.
Bunu Milli Məclisinin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vüqar Bayramov təmsil etdiyi qurumun parlamentin Əmək və sosial siyasətin komitəsi ilə birgə iclasında bildirib.
"Gələn il Fondun xərclərinin 266,4 milyon manat olacağı gözlənilir ki, bunun da 77 milyon manatı, yəni 30 %-ə yaxını özünüməşğulluq tədbirlərinin təşkilinə sərf ediləcək. İşsizliyə görə sığorta ödənişləri isə 28 milyon manat olacaq ki, bu da ümumi xərclərin 10,5 %-i deməkdir. Göründüyü kimi, Fondun vəsaitlərin əhəmiyyətli hissəsi işsizliyə görə sığorta ödənişlərindən kənar istiqamətlərə yönəldiləcək. Aktiv sosial proqramlara daha çox vəsait yönəldildiyini nəzərə alaraq fondun adının dəyişdirilməsi onun fəaliyyət istiqamətlərinə və fəlsəfəsinə daha uyğun olardı", - deyə o qeyd edib.
Deputat əlavə edib ki, gələn il ehtiyac meyarının 300 manata çatdırlması ünvanlı dövlət sosial yardımının artmasına səbəb olacaq: "Yeni ehtiyac meyarı müəyyənləşdirilməsi ünvanlı yardım üçün müraciətlərin sayının artması baxımından vacibdir. Ehtiyac meyarı artırıldığı üçün daha çox ailə ünvanlı sosial yardıma müraciət edə biləcək. Hazırda 80 min 300 aztəminatlı ailənin 353 min 300 üzvü yardım alır. Bu isə o deməkdir ki, artımlardan faydalanan ailələrin sayı kifayət qədər çox olacaq".
Bundan başqa, onun sözlərinə görə, gələn il nazirlik yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun gəlirlərinin 8 milyard 323 milyon manat olması, bunun 1,7 milyard manatının dövlət büdcəsindən ayrılması nəzərdə tutulub: "Yəni, Fondun gəlirlərinin 20 %-dən çoxu büdcə hesabına təmin ediləcək və bu göstərici 2025-ci il üçün fondun təsdiq olunmuş büdcəsi ilə demək olar, eynidir.
Fondun xərclərinin 8 milyard 146 milyon manatı əhaliyə ödənişlər, o cümlədən 7 milyard 882 milyon manatı əmək pensiyalarının ödənilməsi xərcidir. Bu o deməkdir ki, Fondun xərclərinin 94 %-dən çoxu məhz pensiyaçılara ödənilən vəsaitdir. 2025-ci il ilə müqayisədə gələn il pensiyalara ayrılacaq vəsait 10 % artırılacaq. Bu isə pensiyaçıların sosial təminatının gücləndirilməsinin gələn ildə də diqqət mərkəzində olacağı deməkdir.
Qanunvericiliyə əsasən, gələn ildə də pensiyaların indeksləşdirilməsi və artırılması həyata keçiriləcək. Bununla, 2026-cı ilin yanvar ayından etibarən bütün növ əmək pensiyalarının artımı baş verəcək. Bu artım təxminən 1 milyon 100 min vətəndaşı əhatə edəcək və 2025-ci ildə nominal orta aylıq əmək haqqındakı artım faizinə uyğun həyata keçiriləcək. Belə ki, bu ilin ilk 9 ayında orta aylıq nominal əməkhaqqı əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 9,7 % artaraq 1 093 manata çatıb. İlkin gözləntilərə əsasən, gələn ildən pensiyalar 9,2 % artırılacaq." (Report)

Фонд страхования от безработицы при Министерстве труда и социальной защиты населения должен быть переименован в Фонд занятости и страхования от безработицы.
Об этом заявил член Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Вугар Байрамов на совместном заседании представляемой им структуры с Комитетом парламента по труду и социальной политике.
"В следующем году расходы Фонда, как ожидается, составят 266,4 миллиона манатов, из которых 77 миллионов манатов, то есть около 30%, будут направлены на организацию мер по самозанятости. Страховые выплаты по безработице составят 28 миллионов манатов, что составляет 10,5% от общих расходов. Как видно, значительная часть средств Фонда будет направлена на цели, не связанные со страховыми выплатами по безработице. Учитывая, что больше средств направляется на активные социальные программы, изменение названия фонда было бы более соответствующим его направлениям деятельности и философии", - отметил он.
Депутат добавил, что в следующем году повышение критерия нуждаемости до 300 манатов приведет к увеличению адресной государственной социальной помощи: "Установление нового критерия нуждаемости важно с точки зрения увеличения числа обращений за адресной помощью. Поскольку критерий нуждаемости повышается, больше семей смогут обратиться за адресной социальной помощью. В настоящее время 353 тысячи 300 членов 80 тысяч 300 малообеспеченных семей получают помощь. Это означает, что число семей, которые воспользуются повышениями, будет достаточно большим".
Кроме того, по его словам, в следующем году доходы Государственного фонда социальной защиты при министерстве составят 8 миллиардов 323 миллиона манатов, из которых 1,7 миллиарда манатов будут выделены из государственного бюджета: "То есть более 20% доходов Фонда будет обеспечено за счет бюджета, и этот показатель практически идентичен утвержденному бюджету фонда на 2025 год.
8 миллиардов 146 миллионов манатов расходов Фонда составляют выплаты населению, в том числе 7 миллиардов 882 миллиона манатов - расходы на выплату трудовых пенсий. Это означает, что более 94% расходов Фонда - это средства, выплачиваемые именно пенсионерам. По сравнению с 2025 годом, в следующем году средства, выделяемые на пенсии, будут увеличены на 10%. Это означает, что укрепление социальной защиты пенсионеров останется в центре внимания и в следующем году.
В соответствии с законодательством, в следующем году также будет осуществлена индексация и повышение пенсий. Таким образом, с января 2026 года произойдет повышение всех видов трудовых пенсий. Это повышение охватит примерно 1 миллион 100 тысяч граждан и будет осуществлено в соответствии с процентом роста номинальной среднемесячной заработной платы в 2025 году. Так, за первые 9 месяцев текущего года среднемесячная номинальная заработная плата увеличилась на 9,7% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, достигнув 1 093 манатов. По предварительным прогнозам, с будущего года пенсии будут увеличены на 9,2%." (Report)