Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi Nazirliyi yanında İşsizlikdən Sığorta Fondunun adı dəyişdirilərək Məşğulluq və İşsizlikdən Sığorta Fondu adlandırılmalıdır.
Bunu Milli Məclisinin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vüqar Bayramov təmsil etdiyi qurumun parlamentin Əmək və sosial siyasətin komitəsi ilə birgə iclasında bildirib.
"Gələn il Fondun xərclərinin 266,4 milyon manat olacağı gözlənilir ki, bunun da 77 milyon manatı, yəni 30 %-ə yaxını özünüməşğulluq tədbirlərinin təşkilinə sərf ediləcək. İşsizliyə görə sığorta ödənişləri isə 28 milyon manat olacaq ki, bu da ümumi xərclərin 10,5 %-i deməkdir. Göründüyü kimi, Fondun vəsaitlərin əhəmiyyətli hissəsi işsizliyə görə sığorta ödənişlərindən kənar istiqamətlərə yönəldiləcək. Aktiv sosial proqramlara daha çox vəsait yönəldildiyini nəzərə alaraq fondun adının dəyişdirilməsi onun fəaliyyət istiqamətlərinə və fəlsəfəsinə daha uyğun olardı", - deyə o qeyd edib.
Deputat əlavə edib ki, gələn il ehtiyac meyarının 300 manata çatdırlması ünvanlı dövlət sosial yardımının artmasına səbəb olacaq: "Yeni ehtiyac meyarı müəyyənləşdirilməsi ünvanlı yardım üçün müraciətlərin sayının artması baxımından vacibdir. Ehtiyac meyarı artırıldığı üçün daha çox ailə ünvanlı sosial yardıma müraciət edə biləcək. Hazırda 80 min 300 aztəminatlı ailənin 353 min 300 üzvü yardım alır. Bu isə o deməkdir ki, artımlardan faydalanan ailələrin sayı kifayət qədər çox olacaq".
Bundan başqa, onun sözlərinə görə, gələn il nazirlik yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun gəlirlərinin 8 milyard 323 milyon manat olması, bunun 1,7 milyard manatının dövlət büdcəsindən ayrılması nəzərdə tutulub: "Yəni, Fondun gəlirlərinin 20 %-dən çoxu büdcə hesabına təmin ediləcək və bu göstərici 2025-ci il üçün fondun təsdiq olunmuş büdcəsi ilə demək olar, eynidir.
Fondun xərclərinin 8 milyard 146 milyon manatı əhaliyə ödənişlər, o cümlədən 7 milyard 882 milyon manatı əmək pensiyalarının ödənilməsi xərcidir. Bu o deməkdir ki, Fondun xərclərinin 94 %-dən çoxu məhz pensiyaçılara ödənilən vəsaitdir. 2025-ci il ilə müqayisədə gələn il pensiyalara ayrılacaq vəsait 10 % artırılacaq. Bu isə pensiyaçıların sosial təminatının gücləndirilməsinin gələn ildə də diqqət mərkəzində olacağı deməkdir.
Qanunvericiliyə əsasən, gələn ildə də pensiyaların indeksləşdirilməsi və artırılması həyata keçiriləcək. Bununla, 2026-cı ilin yanvar ayından etibarən bütün növ əmək pensiyalarının artımı baş verəcək. Bu artım təxminən 1 milyon 100 min vətəndaşı əhatə edəcək və 2025-ci ildə nominal orta aylıq əmək haqqındakı artım faizinə uyğun həyata keçiriləcək. Belə ki, bu ilin ilk 9 ayında orta aylıq nominal əməkhaqqı əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 9,7 % artaraq 1 093 manata çatıb. İlkin gözləntilərə əsasən, gələn ildən pensiyalar 9,2 % artırılacaq." (Report)

The name of the Unemployment Insurance Fund under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population should be changed to the Employment and Unemployment Insurance Fund.
This was stated by Vugar Bayramov, a member of the Milli Majlis's Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Committee, at a joint meeting of the institution he represents with the Parliament's Labor and Social Policy Committee.
"Next year, the Fund's expenses are expected to be 266.4 million manats, of which 77 million manats, or nearly 30%, will be spent on organizing self-employment measures. Unemployment insurance payments, however, will be 28 million manats, which means 10.5% of the total expenses. As can be seen, a significant portion of the Fund's resources will be directed to areas other than unemployment insurance payments. Considering that more funds are directed to active social programs, changing the fund's name would be more consistent with its areas of activity and philosophy," he noted.
The MP added that reaching the needs criterion of 300 manats next year will lead to an increase in targeted state social assistance: "Determining a new needs criterion is important in terms of increasing the number of applications for targeted assistance. Since the needs criterion is increased, more families will be able to apply for targeted social assistance. Currently, 353,300 members from 80,300 low-income families receive assistance. This means that the number of families benefiting from the increases will be quite large."
Furthermore, according to him, next year, the revenues of the State Social Protection Fund under the Ministry are expected to be 8 billion 323 million manats, with 1.7 billion manats of this allocated from the state budget: "That is, more than 20% of the Fund's revenues will be provided from the budget, and this indicator is almost the same as the Fund's approved budget for 2025.
8 billion 146 million manats of the Fund's expenses are payments to the population, including 7 billion 882 million manats for the payment of labor pensions. This means that more than 94% of the Fund's expenses are funds paid specifically to pensioners. Compared to 2025, the funds allocated for pensions next year will be increased by 10%. This means that strengthening the social security of pensioners will remain a focus next year as well.
According to legislation, the indexation and increase of pensions will also be carried out next year. With this, an increase in all types of labor pensions will occur starting from January 2026. This increase will cover approximately 1 million 100 thousand citizens and will be implemented in accordance with the percentage increase in the nominal average monthly wage in 2025. Thus, in the first 9 months of this year, the average monthly nominal wage increased by 9.7% compared to the corresponding period of the previous year, reaching 1,093 manats. According to initial expectations, pensions will be increased by 9.2% starting next year." (Report)