İsrail zabiti, Qəzzada baş verən hadisələrlə bağlı araşdırmaya cəlb edildi
Son günlərdə İsrail Müdafiə Qüvvələrinin (IDF) yüksək rütbəli hüquq zabitinin fəaliyyəti ilə bağlı yaranan vəziyyət, Qəzza zəminində baş verən hadisələrlə əlaqədar olaraq, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini çəkib. Haaretz mətbuatı məlumat yayıb ki, Sde Teiman həbsxanasında saxlanılan bir Qəzza sakininə qarşı zorakılıq hallarını əks etdirən videonun sızdırılması iddiaları, hərbi dairələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, İsrail Müdafiə Qüvvələrinin (IDF) yüksək rütbəli hüquq zabiti, ötən il Sde Teiman həbsxanasında saxlanılan bir Qəzza sakininə qarşı zorakılıq hallarını əks etdirən videonun sızdırılması ilə əlaqədar olaraq, araşdırmaya cəlb edilib. "Haaretz" nəşrinə məlumat verən, hərbi araşdırmalarla tanış olan mənbələr, bu barədə məlumat veriblər. Məlumata görə, araşdırma, videonun yayılmasına kimin və ya kimlərin səbəb olduğu, eləcə də bu hadisənin arxasında hansı motivlərin dayandığı suallarını araşdırır.
Bu hadisə, İsrail hərbi qüvvələrinin Qəzza zəminindəki fəaliyyəti ilə bağlı beynəlxalq tənqidlərin artdığı bir dövrə təsadüf edir. Sde Teiman həbsxanası, Qəzza sakinlərinin saxlandığı yer kimi, dəfələrlə insan hüquqları təşkilatlarının diqqətini çəkib. Bu həbsxanada saxlanılan şəxslərə qarşı pis rəftar və işgəncə iddiaları, beynəlxalq ictimaiyyətin narahatlığına səbəb olub. Hərbi rəhbərliyin bu məsələyə necə yanaşacağı və araşdırmanın nəticələrinin necə qiymətləndiriləcəyi, gələcək addımların müəyyən edilməsində mühüm rol oynayacaq. Bu araşdırma, İsrail hərbi qüvvələrinin daxili nizam-intizamının və insan hüquqlarına riayət etməsinin vacibliyini bir daha gündəmə gətirir. Nəticələr, həm də beynəlxalq hüquq normalarına uyğunluğun təmin edilməsi baxımından əhəmiyyət kəsb edəcək.

In recent days, the situation that has arisen concerning the activities of a high-ranking legal officer of the Israel Defense Forces (IDF), in connection with events occurring in the Gaza Strip, has drawn the attention of the international community. Haaretz media reported that allegations of a leaked video depicting acts of violence against a Gaza resident detained in Sde Teiman prison have led to widespread discussions in military circles.
Redaksiya reports that a high-ranking legal officer of the Israel Defense Forces (IDF) has been drawn into an investigation in connection with the leaking of a video depicting acts of violence against a Gaza resident detained last year in Sde Teiman prison. Sources familiar with military investigations, who provided information to "Haaretz", have reported this. According to the information, the investigation is examining questions of who or what caused the video's dissemination, as well as the motives behind this incident.
This incident coincides with a period of increasing international criticism regarding the activities of Israeli military forces in the Gaza Strip. Sde Teiman prison, as a place where Gaza residents are detained, has repeatedly drawn the attention of human rights organizations. Allegations of ill-treatment and torture against individuals detained in this prison have caused concern in the international community. How the military leadership will approach this issue and how the results of the investigation will be evaluated will play a significant role in determining future steps. This investigation once again highlights the importance of internal discipline within the Israeli military forces and their adherence to human rights. The results will also be significant in terms of ensuring compliance with international legal norms.