İsrail zabiti, Qəzzada baş verən hadisələrlə bağlı araşdırmaya cəlb edildi
Son günlərdə İsrail Müdafiə Qüvvələrinin (IDF) yüksək rütbəli hüquq zabitinin fəaliyyəti ilə bağlı yaranan vəziyyət, Qəzza zəminində baş verən hadisələrlə əlaqədar olaraq, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini çəkib. Haaretz mətbuatı məlumat yayıb ki, Sde Teiman həbsxanasında saxlanılan bir Qəzza sakininə qarşı zorakılıq hallarını əks etdirən videonun sızdırılması iddiaları, hərbi dairələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, İsrail Müdafiə Qüvvələrinin (IDF) yüksək rütbəli hüquq zabiti, ötən il Sde Teiman həbsxanasında saxlanılan bir Qəzza sakininə qarşı zorakılıq hallarını əks etdirən videonun sızdırılması ilə əlaqədar olaraq, araşdırmaya cəlb edilib. "Haaretz" nəşrinə məlumat verən, hərbi araşdırmalarla tanış olan mənbələr, bu barədə məlumat veriblər. Məlumata görə, araşdırma, videonun yayılmasına kimin və ya kimlərin səbəb olduğu, eləcə də bu hadisənin arxasında hansı motivlərin dayandığı suallarını araşdırır.
Bu hadisə, İsrail hərbi qüvvələrinin Qəzza zəminindəki fəaliyyəti ilə bağlı beynəlxalq tənqidlərin artdığı bir dövrə təsadüf edir. Sde Teiman həbsxanası, Qəzza sakinlərinin saxlandığı yer kimi, dəfələrlə insan hüquqları təşkilatlarının diqqətini çəkib. Bu həbsxanada saxlanılan şəxslərə qarşı pis rəftar və işgəncə iddiaları, beynəlxalq ictimaiyyətin narahatlığına səbəb olub. Hərbi rəhbərliyin bu məsələyə necə yanaşacağı və araşdırmanın nəticələrinin necə qiymətləndiriləcəyi, gələcək addımların müəyyən edilməsində mühüm rol oynayacaq. Bu araşdırma, İsrail hərbi qüvvələrinin daxili nizam-intizamının və insan hüquqlarına riayət etməsinin vacibliyini bir daha gündəmə gətirir. Nəticələr, həm də beynəlxalq hüquq normalarına uyğunluğun təmin edilməsi baxımından əhəmiyyət kəsb edəcək.

Израильский офицер привлечен к расследованию событий в Газе
В последние дни ситуация, возникшая в связи с деятельностью высокопоставленного юридического офицера Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ), привлекла внимание международного сообщества в контексте событий, происходящих в секторе Газа. Издание Haaretz сообщило, что утверждения об утечке видео, демонстрирующего акты насилия в отношении жителя Газы, содержащегося в тюрьме Сде-Тейман, вызвали широкие дискуссии в военных кругах.
Редакция сообщает, что высокопоставленный юридический офицер Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) был привлечен к расследованию в связи с утечкой видео, демонстрирующего акты насилия в отношении жителя Газы, содержавшегося в тюрьме Сде-Тейман в прошлом году. Источники, знакомые с ходом военного расследования, сообщили об этом изданию "Haaretz". Согласно информации, расследование выясняет, кто или что стало причиной распространения видео, а также какие мотивы стоят за этим инцидентом.
Этот инцидент совпадает с периодом усиления международной критики в отношении деятельности израильских вооруженных сил в секторе Газа. Тюрьма Сде-Тейман, как место содержания жителей Газы, неоднократно привлекала внимание правозащитных организаций. Утверждения о плохом обращении и пытках в отношении лиц, содержащихся в этой тюрьме, вызвали обеспокоенность международного сообщества. То, как военное руководство подойдет к этому вопросу и как будут оценены результаты расследования, сыграет важную роль в определении дальнейших шагов. Это расследование вновь поднимает на повестку дня важность внутренней дисциплины израильских вооруженных сил и соблюдения ими прав человека. Результаты также будут иметь значение с точки зрения обеспечения соответствия нормам международного права.