İsrail xarici mediaları nəzarətə götürən qanun layihəsini qəbul etdi
İsrail hökumətinin xarici media orqanlarını bağlamaq səlahiyyəti verən qanun layihəsi, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini çəkib və tənqidlərə səbəb olub. Bu addım, İsrailin Fələstin xalqına qarşı törətdiyi əməlləri ört-basdır etmək cəhdi kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Həmasın Mətbuat Ofisinin rəhbəri İzzət ər-Rişk, İsrail parlamentinin hökumətə məhkəmə qərarı olmadan xarici media quruluşlarını bağlamaq səlahiyyəti verən qanun layihəsini səsverməyə qoymasını, mətbuat azadlığına birbaşa təhdid və müxalifləri susdurma siyasətinin gücləndirilməsi kimi dəyərləndirib. Rişk, bu qanunun İsrailin Fələstin xalqına qarşı cinayətlərini artırma niyyətinin açıq bir göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Rişk, İsrailin bu addımının, Fələstin xalqına qarşı törətdiyi cinayətlərin və hücumların dünya tərəfindən öyrənilməsinin qarşısını almaq məqsədi daşıdığını bildirib. O, İsrailin dövlət təhlükəsizliyinə zərərli kimi qiymətləndirdiyi məzmunların əslində "qətl, yerdəyişmə, məskunlaşma, yəhudiləşdirmə və evlərin dağıdılması" kimi cinayətləri ifşa etdiyini və işğal altında olan fələstinlilərin çəkdiyi əziyyətləri sənədləşdirdiyini qeyd edib. Rişk, beynəlxalq mətbuat sendikatlarını, dərnəkləri və media quruluşlarını, "beynəlxalq jurnalistlərin işğal altında olan Fələstin torpaqlarına daxil ola bilməsi, həqiqəti görə bilməsi, baş verənləri çatdıra bilməsi və Fələstin davasını dəstəkləməsi üçün" İsrailə qarşı güclərini birləşdirməyə çağırıb.
O, ölkələri və insan haqları təşkilatlarını "bu qanunun ləğvi üçün dərhal hərəkətə keçməyə və hər cür təzyiq tətbiq etməyə" çağırıb. Rişk, xarici medianın sıxışdırılmasının, yalnız bu pozuntuları gizlətməyə yönəlik qəsdən atılan bir addım kimi şərh edilə biləcəyini, qınanmalı və hesab sorulmalı olduğunu ifadə edib. Qeyd edək ki, hökumətin məhkəmə qərarı olmadan xarici media quruluşlarını bağlamasına imkan verən qanun layqihəsi dünən İsrail parlamentində keçirilən ilk səsvermədə qəbul edilib. Parlamentdəki səsvermədə 120 deputatdan 50-si lehinə, 41-i əleyhinə səs verib. Qanun layihəsinin qüvvəyə minməsi üçün parlamentdəki 3 səsvermədə qəbul edilməsi lazımdır.

Законопроект, предоставляющий правительству Израиля полномочия закрывать иностранные СМИ, привлек внимание международного сообщества и вызвал критику. Этот шаг расценивается как попытка Израиля скрыть свои действия против палестинского народа.
Redaksiya сообщает, что глава пресс-службы ХАМАС Иззат ар-Ришк расценил вынесение на голосование в израильском парламенте законопроекта, дающего правительству право закрывать иностранные медиаструктуры без решения суда, как прямую угрозу свободе прессы и усиление политики подавления оппозиции. Ришк подчеркнул, что этот закон является явным показателем намерения Израиля усилить свои преступления против палестинского народа.
Ришк заявил, что этот шаг Израиля направлен на то, чтобы помешать миру узнать о преступлениях и нападениях, совершенных против палестинского народа. Он отметил, что контент, который Израиль расценивает как вредный для государственной безопасности, на самом деле разоблачает такие преступления, как «убийства, перемещения, заселение, иудаизация и разрушение домов», и документирует страдания палестинцев на оккупированных территориях. Ришк призвал международные профсоюзы прессы, ассоциации и медиаструктуры объединить свои усилия против Израиля, «чтобы международные журналисты могли попасть на оккупированные палестинские территории, увидеть правду, сообщить о происходящем и поддержать палестинское дело».
Он призвал страны и правозащитные организации «немедленно принять меры для отмены этого закона и оказать всяческое давление». Ришк заявил, что подавление иностранных СМИ можно интерпретировать только как преднамеренный шаг, направленный на сокрытие этих нарушений, и что это должно быть осуждено и за это должна быть ответственность. Отметим, что законопроект, позволяющий правительству закрывать иностранные медиаструктуры без решения суда, был принят вчера на первом голосовании в израильском парламенте. В ходе голосования в парламенте 50 из 120 депутатов проголосовали «за», 41 – «против». Для вступления законопроекта в силу необходимо его принятие на трех голосованиях в парламенте.