İsrail xarici mediaları nəzarətə götürən qanun layihəsini qəbul etdi
İsrail hökumətinin xarici media orqanlarını bağlamaq səlahiyyəti verən qanun layihəsi, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini çəkib və tənqidlərə səbəb olub. Bu addım, İsrailin Fələstin xalqına qarşı törətdiyi əməlləri ört-basdır etmək cəhdi kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Həmasın Mətbuat Ofisinin rəhbəri İzzət ər-Rişk, İsrail parlamentinin hökumətə məhkəmə qərarı olmadan xarici media quruluşlarını bağlamaq səlahiyyəti verən qanun layihəsini səsverməyə qoymasını, mətbuat azadlığına birbaşa təhdid və müxalifləri susdurma siyasətinin gücləndirilməsi kimi dəyərləndirib. Rişk, bu qanunun İsrailin Fələstin xalqına qarşı cinayətlərini artırma niyyətinin açıq bir göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Rişk, İsrailin bu addımının, Fələstin xalqına qarşı törətdiyi cinayətlərin və hücumların dünya tərəfindən öyrənilməsinin qarşısını almaq məqsədi daşıdığını bildirib. O, İsrailin dövlət təhlükəsizliyinə zərərli kimi qiymətləndirdiyi məzmunların əslində "qətl, yerdəyişmə, məskunlaşma, yəhudiləşdirmə və evlərin dağıdılması" kimi cinayətləri ifşa etdiyini və işğal altında olan fələstinlilərin çəkdiyi əziyyətləri sənədləşdirdiyini qeyd edib. Rişk, beynəlxalq mətbuat sendikatlarını, dərnəkləri və media quruluşlarını, "beynəlxalq jurnalistlərin işğal altında olan Fələstin torpaqlarına daxil ola bilməsi, həqiqəti görə bilməsi, baş verənləri çatdıra bilməsi və Fələstin davasını dəstəkləməsi üçün" İsrailə qarşı güclərini birləşdirməyə çağırıb.
O, ölkələri və insan haqları təşkilatlarını "bu qanunun ləğvi üçün dərhal hərəkətə keçməyə və hər cür təzyiq tətbiq etməyə" çağırıb. Rişk, xarici medianın sıxışdırılmasının, yalnız bu pozuntuları gizlətməyə yönəlik qəsdən atılan bir addım kimi şərh edilə biləcəyini, qınanmalı və hesab sorulmalı olduğunu ifadə edib. Qeyd edək ki, hökumətin məhkəmə qərarı olmadan xarici media quruluşlarını bağlamasına imkan verən qanun layqihəsi dünən İsrail parlamentində keçirilən ilk səsvermədə qəbul edilib. Parlamentdəki səsvermədə 120 deputatdan 50-si lehinə, 41-i əleyhinə səs verib. Qanun layihəsinin qüvvəyə minməsi üçün parlamentdəki 3 səsvermədə qəbul edilməsi lazımdır.

A bill granting the Israeli government the authority to close foreign media outlets has drawn the attention of the international community and sparked criticism. This move is seen as an attempt to cover up Israel's actions against the Palestinian people.
Redaksiya reports that Izzat al-Rishq, head of Hamas's Press Office, described the Israeli parliament's vote on a bill granting the government the authority to close foreign media organizations without a court order as a direct threat to press freedom and an intensification of the policy to silence opponents. Rishq emphasized that this law is a clear indication of Israel's intention to escalate its crimes against the Palestinian people.
Rishq stated that Israel's move aims to prevent the world from learning about the crimes and attacks it commits against the Palestinian people. He noted that the content Israel deems harmful to state security actually exposes crimes such as "murder, displacement, settlement, Judaization, and destruction of homes," and documents the suffering of Palestinians under occupation. Rishq called on international press syndicates, associations, and media organizations to unite their forces against Israel "so that international journalists can enter the occupied Palestinian territories, see the truth, report what is happening, and support the Palestinian cause."
He called on countries and human rights organizations "to take immediate action and apply all kinds of pressure for the repeal of this law." Rishq stated that the suppression of foreign media can only be interpreted as a deliberate step aimed at concealing these violations, and that it should be condemned and held accountable. It should be noted that the bill allowing the government to close foreign media organizations without a court order was approved yesterday in the first reading in the Israeli parliament. In the parliamentary vote, 50 out of 120 deputies voted in favor, and 41 voted against. For the bill to come into force, it must be approved in three parliamentary votes.