İsrail-Türkiyə vətəndaşı olan Cessika Bexer İstanbulda ailəsini ziyarət edərkən saxlanıldıqdan sonra diplomatik müdaxilə nəticəsində İsrailə aparılıb.
Redaksiya The Jerusalem Post-a istinadla xəbər verir ki, 28 yaşlı Bexer Türkiyəyə valideynlərini görmək üçün qayıtdıqdan sonra saxlanılıb. Məlumata görə, onun azad edilməsi İsrail Xarici İşlər Nazirliyinin təzyiqi və ABŞ rəsmilərinin müdaxiləsindən sonra mümkün olub.
The Jerusalem Post yazır ki, Bexer 17 yaşında Türkiyədən İsrailə köçüb və sonradan İsrail Müdafiə Qüvvələrində xidmət edib. İDF İsrail Müdafiə Qüvvələrinin ingiliscə qısaltmasıdır və ölkənin ordusunu ifadə edir.
Məlumata görə, Türkiyədə bəzi islamçı qruplar fevral ayında Bexerin İsrail ordusunda xidmət etdiyini əsas gətirərək onun saxlanılmasını tələb edən sosial media kampaniyası başladıb. Həmin qruplar onun hərbi formada foto və videolarını yayıblar.
The Jerusalem Post-un yazdığına əsasən, kampaniya zamanı Bexerin və ailəsinin şəxsi məlumatları, o cümlədən valideynlərinin ünvanı da dərc edilib. Bu proses doxxing adlanır. Doxxing şəxsin razılığı olmadan onun şəxsi məlumatlarının internetdə yayılması deməkdir.
Bundan təxminən iki həftə sonra Türkiyə authorities Bexeri “xarici orduda xidmət etmək” şübhəsi ilə saxlayıb. The Jerusalem Post-un məlumatına görə, saxlanılma ilə bağlı şikayət Türkiyə Cinayət Məcəlləsinin soyqırımı cinayəti ilə əlaqəli 76-cı maddəsinə istinadla təqdim olunub.
N12 News-un məlumatına görə, Bexer diplomatik müdaxilədən sonra azad edilib və İsrail təhlükəsizlik müşayiəti altında üçüncü ölkə üzərindən İsrailə aparılıb. Uçuşun hansı ölkə vasitəsilə həyata keçirildiyi açıqlanmayıb.
Hadisə Türkiyədə İsrail ordusunda xidmət etmiş ikili vətəndaşlara qarşı sosial media kampaniyalarının artdığı dövrə təsadüf edir. The Jerusalem Post yazır ki, oxşar kampaniyalar Türkiyədə İsrail vətəndaşlığı olan şəxsləri hədəfə alır.
Məsələ Ankara ilə Tel-Əviv arasında münasibətlərin gərgin olduğu fonda baş verib. Türkiyə Qəzza müharibəsi ilə bağlı İsraili sərt tənqid edir, İsrail tərəfi isə Türkiyədə İsrail vətəndaşlarının təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıq bildirir.
Hadisə həm də ikili vətəndaşlıq, xarici orduda xidmət və siyasi kampaniyaların şəxsi təhlükəsizlik riskinə çevrilməsi məsələsini gündəmə gətirib. Bexerin saxlanılması göstərir ki, Yaxın Şərqdəki hərbi-siyasi gərginlik artıq fərdi şəxslərin səfər və təhlükəsizlik risklərinə də birbaşa təsir edir.

Гражданка Израиля и Турции задержана в Стамбуле из-за службы в ЦАХАЛ
Джессика Бехар, гражданка Израиля и Турции, была доставлена в Израиль в результате дипломатического вмешательства после задержания в Стамбуле во время посещения семьи.
Редакция, ссылаясь на The Jerusalem Post, сообщает, что 28-летняя Бехар была задержана после возвращения в Турцию, чтобы навестить своих родителей. По имеющимся данным, ее освобождение стало возможным после давления со стороны Министерства иностранных дел Израиля и вмешательства официальных лиц США.
The Jerusalem Post пишет, что Бехар переехала из Турции в Израиль в возрасте 17 лет и впоследствии служила в Армии обороны Израиля. ЦАХАЛ — это английская аббревиатура Армии обороны Израиля (Israel Defense Forces) и означает армию страны.
По имеющимся данным, в феврале некоторые исламистские группы в Турции начали кампанию в социальных сетях, требуя ее задержания на том основании, что Бехар служила в израильской армии. Эти группы распространяли ее фотографии и видео в военной форме.
Согласно The Jerusalem Post, во время кампании были опубликованы личные данные Бехар и ее семьи, включая адрес ее родителей. Этот процесс называется доксингом. Доксинг означает распространение личной информации человека в интернете без его согласия.
Примерно через две недели после этого турецкие власти задержали Бехар по подозрению в «службе в иностранной армии». По данным The Jerusalem Post, жалоба на задержание была подана со ссылкой на статью 76 Уголовного кодекса Турции, связанную с преступлением геноцида.
По данным N12 News, Бехар была освобождена после дипломатического вмешательства и доставлена в Израиль через третью страну под охраной израильских служб безопасности. Не уточняется, через какую страну был осуществлен перелет.
Инцидент произошел на фоне роста кампаний в социальных сетях против граждан с двойным гражданством, служивших в израильской армии в Турции. The Jerusalem Post пишет, что аналогичные кампании нацелены на лиц с израильским гражданством в Турции.
Этот вопрос возник на фоне напряженных отношений между Анкарой и Тель-Авивом. Турция резко критикует Израиль в связи с войной в Газе, в то время как израильская сторона выражает обеспокоенность по поводу безопасности израильских граждан в Турции.
Инцидент также поднял вопросы двойного гражданства, службы в иностранной армии и превращения политических кампаний в угрозу личной безопасности. Задержание Бехар показывает, что военно-политическая напряженность на Ближнем Востоке уже напрямую влияет на риски для поездок и безопасности отдельных лиц.