İsrail: Trampın İranla danışıqları barədə qiymətləndirmə
İsrailin "Yedioth Ahronoth" qəzetinin İsrailli bir rəsmidən sitat gətirdiyi xəbərə əsasən, İsrail, ABŞ prezidenti Donald Trampın İranla danışıqların aparıldığına dair açıqlamalarına dair öz qiymətləndirmələrini bölüşüb. Bu qiymətləndirmələr, İranın enerji infrastrukturuna qarşı potensial hücumlar fonunda ABŞ-İran münasibətlərinin mürəkkəb dinamikasını əks etdirir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, İsrailli rəsmi bildirib ki, "ABŞ bizdən İrandakı elektrik stansiyalarına hədəf almamağımızı xahiş etdi." Bu tələb, regionda gərginliyin artmasının qarşısını almaq məqsədi daşıyan ABŞ-ın daha təmkinli mövqeyini vurğulayır.
Həmin rəsmi həmçinin Qətərin "ABŞ-ə tətbiq etdiyi təzyiqin" Donald Trampa təsir etdiyini iddia edib. O, İranın enerji infrastrukturuna hücum təhdidinin vəziyyəti daha da mürəkkəbləşdirdiyini anlayan ABŞ prezidentinin geri addım atdığını irəli sürüb. İsrailli rəsmilərin qiymətləndirmələrinə görə, ABŞ-İran danışıqları İran parlamentinin sədri Kalibaf vasitəsilə aparılır, lakin bu müzakirələr əsasən birbaşa deyil, dolayısı ilə həyata keçirilir.

Израиль: Оценка переговоров Трампа с Ираном
Согласно сообщению израильской газеты "Yedioth Ahronoth" со ссылкой на израильского чиновника, Израиль поделился своей оценкой заявлений президента США Дональда Трампа о ведущихся переговорах с Ираном. Эти оценки отражают сложную динамику американо-иранских отношений на фоне потенциальных атак на энергетическую инфраструктуру Ирана.
Redaksiya, ссылаясь на источник, сообщает, что израильский чиновник заявил: "США попросили нас не нацеливаться на электростанции в Иране". Это требование подчеркивает более сдержанную позицию США, направленную на предотвращение эскалации напряженности в регионе.
Тот же чиновник также утверждал, что "давление, оказанное Катаром на США", повлияло на Дональда Трампа. Он предположил, что президент США, осознавая, что угроза атаки на энергетическую инфраструктуру Ирана усложняет ситуацию, сделал шаг назад. По оценкам израильских чиновников, переговоры между США и Ираном ведутся через спикера иранского парламента Калибафа, однако эти обсуждения осуществляются в основном косвенно, а не напрямую.