İsrail: Trampın İranla danışıqları barədə qiymətləndirmə
İsrailin "Yedioth Ahronoth" qəzetinin İsrailli bir rəsmidən sitat gətirdiyi xəbərə əsasən, İsrail, ABŞ prezidenti Donald Trampın İranla danışıqların aparıldığına dair açıqlamalarına dair öz qiymətləndirmələrini bölüşüb. Bu qiymətləndirmələr, İranın enerji infrastrukturuna qarşı potensial hücumlar fonunda ABŞ-İran münasibətlərinin mürəkkəb dinamikasını əks etdirir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, İsrailli rəsmi bildirib ki, "ABŞ bizdən İrandakı elektrik stansiyalarına hədəf almamağımızı xahiş etdi." Bu tələb, regionda gərginliyin artmasının qarşısını almaq məqsədi daşıyan ABŞ-ın daha təmkinli mövqeyini vurğulayır.
Həmin rəsmi həmçinin Qətərin "ABŞ-ə tətbiq etdiyi təzyiqin" Donald Trampa təsir etdiyini iddia edib. O, İranın enerji infrastrukturuna hücum təhdidinin vəziyyəti daha da mürəkkəbləşdirdiyini anlayan ABŞ prezidentinin geri addım atdığını irəli sürüb. İsrailli rəsmilərin qiymətləndirmələrinə görə, ABŞ-İran danışıqları İran parlamentinin sədri Kalibaf vasitəsilə aparılır, lakin bu müzakirələr əsasən birbaşa deyil, dolayısı ilə həyata keçirilir.

Israel: Assessment of Trump's Talks with Iran
According to a report by Israel's "Yedioth Ahronoth" newspaper, quoting an Israeli official, Israel has shared its assessments regarding US President Donald Trump's statements about ongoing talks with Iran. These assessments reflect the complex dynamics of US-Iran relations against the backdrop of potential attacks on Iran's energy infrastructure.
The source reported that the Israeli official stated, "The US asked us not to target power plants in Iran." This request highlights the US's more restrained stance, aimed at preventing an escalation of tensions in the region.
The same official also claimed that Qatar's "pressure on the US" had influenced Donald Trump. He suggested that the US president took a step back, understanding that the threat of attacking Iran's energy infrastructure further complicated the situation. According to the assessments of Israeli officials, US-Iran talks are being conducted through the speaker of the Iranian parliament, Kalibaf, but these discussions are primarily taking place indirectly rather than directly.