İsrail ordusu Qəzzada atəşkəsə baxmayaraq hücumları davam etdirir
Qəzzada atəşkəs rejiminin davam etməsinə baxmayaraq, İsrail ordusu tərəfindən Fələstinlilərə qarşı hücumlar davam edir. Bu hücumlar, müxtəlif iddialarla əsaslandırılır və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini çəkir.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, İsrail ordusu Qəzza zolağında baş verən hadisələrlə bağlı açıqlama yayıb. Açıqlamada, Fələstinlilərin Qəzza zolağının şimalında iki ayrı hadisədə öldürüldüyü etiraf edilib. Bu hadisələr, İsrail ordusunun Fələstinlilərə qarşı həyata keçirdiyi əməliyyatların bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
İsrail ordusunun açıqlamasında, "sarı xətti" keçdiyi iddia edilən Fələstinlilərin İsrail ordusuna təhdid yaratdığı bildirilib. Bu iddiaya əsasən, bir Fələstinlinin İsrail ordusuna aid texnikanı ələ keçirməyə çalışması səbəbindən hava hücumu həyata keçirilib. Digər bir hadisədə isə "sarı xətti" keçdiyi iddia edilən iki Fələstinlinin də hava hücumu nəticəsində öldürüldüyü qeyd olunub.
Xatırladaq ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp, 9 oktyabr tarixində Misirdə davam edən danışıqlarda İsrail ilə Həmasın Qəzzada atəşkəs planının ilk mərhələsini təsdiqlədiyini açıqlamışdı. Misirdə imzalanan razılaşma, İsrail hökumətinin təsdiqi ilə 10 oktyabr tarixində qüvvəyə minmişdi. Lakin atəşkəs rejiminin elan olunmasına baxmayaraq, İsrail ordusu tərəfindən Qəzza zolağında müxtəlif iddialarla Fələstinlilərə qarşı hücumlar davam edir. Bu hücumlar, bölgədəki gərginliyin azalmasına mane olur və beynəlxalq ictimaiyyətin narahatlığına səbəb olur.

Несмотря на продолжающийся режим прекращения огня в Газе, атаки израильской армии против палестинцев продолжаются. Эти атаки обосновываются различными утверждениями и привлекают внимание международного сообщества.
Как сообщает Redaksiya со ссылкой на TRT Haber, израильская армия распространила заявление о событиях в секторе Газа. В заявлении признается, что палестинцы были убиты в двух отдельных инцидентах на севере сектора Газа. Эти инциденты оцениваются как часть операций, проводимых израильской армией против палестинцев.
В заявлении израильской армии говорится, что палестинцы, которые якобы пересекли "желтую линию", представляли угрозу для израильской армии. На основании этого утверждения был нанесен авиаудар, поскольку один палестинец пытался захватить технику, принадлежащую израильской армии. В другом инциденте отмечается, что два палестинца, которые якобы пересекли "желтую линию", также были убиты в результате авиаудара.
Напомним, что президент США Дональд Трамп 9 октября объявил, что Израиль и ХАМАС одобрили первый этап плана прекращения огня в Газе в ходе продолжающихся переговоров в Египте. Соглашение, подписанное в Египте, вступило в силу 10 октября с одобрения израильского правительства. Однако, несмотря на объявление режима прекращения огня, атаки израильской армии против палестинцев в секторе Газа продолжаются под различными предлогами. Эти атаки препятствуют снижению напряженности в регионе и вызывают обеспокоенность международного сообщества.