İsrail ordusu Qəzzada atəşkəsə baxmayaraq hücumları davam etdirir
Qəzzada atəşkəs rejiminin davam etməsinə baxmayaraq, İsrail ordusu tərəfindən Fələstinlilərə qarşı hücumlar davam edir. Bu hücumlar, müxtəlif iddialarla əsaslandırılır və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini çəkir.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, İsrail ordusu Qəzza zolağında baş verən hadisələrlə bağlı açıqlama yayıb. Açıqlamada, Fələstinlilərin Qəzza zolağının şimalında iki ayrı hadisədə öldürüldüyü etiraf edilib. Bu hadisələr, İsrail ordusunun Fələstinlilərə qarşı həyata keçirdiyi əməliyyatların bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
İsrail ordusunun açıqlamasında, "sarı xətti" keçdiyi iddia edilən Fələstinlilərin İsrail ordusuna təhdid yaratdığı bildirilib. Bu iddiaya əsasən, bir Fələstinlinin İsrail ordusuna aid texnikanı ələ keçirməyə çalışması səbəbindən hava hücumu həyata keçirilib. Digər bir hadisədə isə "sarı xətti" keçdiyi iddia edilən iki Fələstinlinin də hava hücumu nəticəsində öldürüldüyü qeyd olunub.
Xatırladaq ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp, 9 oktyabr tarixində Misirdə davam edən danışıqlarda İsrail ilə Həmasın Qəzzada atəşkəs planının ilk mərhələsini təsdiqlədiyini açıqlamışdı. Misirdə imzalanan razılaşma, İsrail hökumətinin təsdiqi ilə 10 oktyabr tarixində qüvvəyə minmişdi. Lakin atəşkəs rejiminin elan olunmasına baxmayaraq, İsrail ordusu tərəfindən Qəzza zolağında müxtəlif iddialarla Fələstinlilərə qarşı hücumlar davam edir. Bu hücumlar, bölgədəki gərginliyin azalmasına mane olur və beynəlxalq ictimaiyyətin narahatlığına səbəb olur.

Despite the ongoing ceasefire regime in Gaza, attacks by the Israeli army against Palestinians continue. These attacks are justified by various claims and are attracting the attention of the international community.
Redaksiya, citing TRT Haber, reports that the Israeli army has released a statement regarding the events in the Gaza Strip. The statement admitted that Palestinians were killed in two separate incidents in the northern Gaza Strip. These incidents are considered part of the operations carried out by the Israeli army against Palestinians.
The Israeli army's statement claimed that Palestinians who crossed the "yellow line" posed a threat to the Israeli army. Based on this claim, an airstrike was carried out because one Palestinian attempted to seize Israeli army equipment. In another incident, it was noted that two Palestinians who allegedly crossed the "yellow line" were killed as a result of an airstrike.
It is worth recalling that US President Donald Trump announced on October 9 that Israel and Hamas had approved the first phase of a ceasefire plan in Gaza during ongoing negotiations in Egypt. The agreement signed in Egypt came into effect on October 10 with the approval of the Israeli government. However, despite the announcement of the ceasefire regime, attacks by the Israeli army against Palestinians in the Gaza Strip continue under various pretexts. These attacks hinder the reduction of tension in the region and cause concern among the international community.