İsrailin Təhlükəsizlik Kabinetinin Qəzza atəşkəsi və əsirlərin azad edilməsi üzrə razılaşmanı təsdiqləmək üçün çağırılan iclası səsvermə aparılmadan yekunlaşıb. Yığıncaq yerli vaxtla saat 17:00-da planlaşdırılsa da, “Yedioth Ahronoth” qəzetinə görə, bir saatdan çox gec başlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, iclas dörd saatdan çox davam etdikdən sonra qərar qəbul edilmədən bağlanıb. Razılaşmanın təsdiqi üçün hökumətin növbəti iclası cümə axşamı saat 22:00-da keçiriləcək. Hökumət sözçüsü Şoş Bedrosian bildirib ki, Qəzzada atəşkəs razılaşma təsdiqləndikdən 24 saat sonra qüvvəyə minəcək.
Məlum olduğu kimi, razılaşma dörd günlük dolayı danışıqlardan sonra Misirin Şarm əl-Şeyx şəhərində Türkiyə, Misir, Qətər və ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə əldə edilib. Trampın sentyabrın 29-da açıqladığı 20 maddəlik Qəzza planı bütün israilli əsirlərin azad edilməsi, təxminən 2000 fələstinli məhbusun sərbəst buraxılması, daimi atəşkəs və İsrail qüvvələrinin Qəzzadan mərhələli çıxarılmasını nəzərdə tutur.
Planın ikinci mərhələsində HƏMAS-ın iştirak etmədiyi yeni idarəetmə mexanizminin qurulması, fələstinlilərdən və ərəb-İslam ölkələrinin hərbçilərindən ibarət təhlükəsizlik qüvvəsinin formalaşdırılması, HƏMAS-ın tərksilah edilməsi, eləcə də Qəzzanın bərpası üçün ərəb və İslam fondlarının yaradılması nəzərdə tutulur.

Заседание Кабинета безопасности Израиля, созванное для утверждения соглашения о прекращении огня в Газе и освобождении заложников, завершилось без голосования. Встреча, запланированная на 17:00 по местному времени, началась более чем на час позже, по данным газеты «Yedioth Ahronoth».
Редакция сообщает, что заседание завершилось без принятия решения после более чем четырех часов обсуждений. Следующее заседание правительства для утверждения соглашения состоится в четверг в 22:00. Пресс-секретарь правительства Шош Бедросян заявила, что прекращение огня в Газе вступит в силу через 24 часа после утверждения соглашения.
Как известно, соглашение было достигнуто после четырехдневных непрямых переговоров в египетском Шарм-эль-Шейхе при посредничестве Турции, Египта, Катара и США. План по Газе из 20 пунктов, обнародованный Трампом 29 сентября, предусматривает освобождение всех израильских заложников, освобождение около 2000 палестинских заключенных, постоянное прекращение огня и поэтапный вывод израильских войск из Газы.
Вторая фаза плана предусматривает создание нового механизма управления без участия ХАМАС, формирование сил безопасности, состоящих из палестинцев и военнослужащих арабских и исламских стран, разоружение ХАМАС, а также создание арабских и исламских фондов для восстановления Газы.