İran parlamentinin Milli Təhlükəsizlik və Xarici Siyasət Komitəsinin sədri İbrahim Azizi bildirib ki, son 12 günlük müharibə zamanı İsrail dronları Azərbaycandan İran ərazisinə daxil olub. Onun sözlərinə görə, sərhədçilər bunu birbaşa müşahidə ediblər.
Redaksiya İran International-a istinadla xəbər verir ki, Azizi dövlət mediasına müsahibəsində İran Prezidentliyi və Xarici İşlər Nazirliyinin məsələni Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə müzakirə etdiyini qeyd edib. O əlavə edib ki, İlham Əliyev sübut təqdim edilməsini istəyib, lakin sərhədçilərin müşahidələrinin “danılmaz fakt” olduğunu deyib.
İyunun sonunda İran Prezidenti Məsud Pezeşkiyan İlham Əliyevlə telefon danışığında dronların Azərbaycandan İrana daxil olması barədə iddiaların araşdırılmasını istəmiş, İlham Əliyev isə bunun “qırmızı xətt” olduğunu və ölkəsinin ərazisinin belə məqsədlə istifadə edilməsinə icazə vermədiyini bildirmişdi.
İran uzun müddətdir İsrailin Azərbaycandakı təhlükəsizlik və kəşfiyyat fəaliyyətləri barədə narahatlığını ifadə edir. Lakin Bakı dəfələrlə bu ittihamları rədd edib və öz ərazisinin İrana qarşı istifadə edilməsinə yol verilmədiyini bəyan edib.
Buna baxmayaraq, tərəflər arasında etimadsızlıq davam edir. Xüsusilə Zəngəzur dəhlizi layihəsi İranda narahatlıq doğurur. Son olaraq ABŞ vasitəçiliyi ilə Ermənistan və Azərbaycan arasında əldə edilən sülh razılaşması Vaşinqtona dəhliz üzərində icarə hüquqları vermiş, layihə isə “Tramp Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu” adlandırılmışdı.
Münasibətlərdə gərginlik qalmasına rəğmən, İran və Azərbaycan ticarət, enerji və infrastruktur sahələrində, o cümlədən Rəşt-Astara dəmir yolu layihəsində əməkdaşlığı davam etdirir.
Təəssüflə qeyd edək ki, rəsmi Tehran, özündə çatışmayan cənab Prezident İlham Əliyevin "Sözümüz İmzamızdır" kəlməsindən tamamən xəbərsizdir və bu haqda heç bir fikri yoxdur.

Israeli Drones Claimed to Have Entered Iran from Azerbaijan During 12-Day Confrontation
Ibrahim Azizi, Chairman of the National Security and Foreign Policy Committee of the Iranian Parliament, stated that during the recent 12-day war, Israeli drones entered Iranian territory from Azerbaijan. According to him, border guards directly observed this.
The editorial office, citing Iran International, reports that Azizi noted in an interview with state media that the Iranian Presidency and the Ministry of Foreign Affairs discussed the issue with Azerbaijani President Ilham Aliyev. He added that Ilham Aliyev requested evidence, but stated that the observations of the border guards were an “undeniable fact”.
At the end of June, Iranian President Masoud Pezeshkian, in a phone call with Ilham Aliyev, requested an investigation into claims of drones entering Iran from Azerbaijan. Ilham Aliyev, in turn, stated that this was a “red line” and that his country's territory would not be allowed to be used for such purposes.
Iran has long expressed concern about Israel's security and intelligence activities in Azerbaijan. However, Baku has repeatedly rejected these accusations and declared that its territory is not allowed to be used against Iran.
Despite this, distrust between the parties continues. The Zangezur corridor project, in particular, causes concern in Iran. Most recently, a peace agreement brokered by the US between Armenia and Azerbaijan granted Washington lease rights over the corridor, and the project was named the “Trump International Peace and Prosperity Route”.
Despite the ongoing tension in relations, Iran and Azerbaijan continue cooperation in trade, energy, and infrastructure, including the Rasht-Astara railway project.
It is regrettable to note that official Tehran is completely unaware of President Ilham Aliyev's phrase "Our Word is Our Signature", a quality it lacks itself, and has no opinion on this matter.