İrlandiyada keçirilən prezident seçkilərində sol baxışlı müstəqil namizəd Ketrin Konolli səslərin 63 faizini toplayaraq qalib gəlib. Onun əsas rəqibi kimi tanınan keçmiş UFC çempionu və dünya şöhrətli döyüşçü Konor Makqreqor isə bir müddət öncə namizədliyini geri çəkmişdi və seçki yarışında iştirak etməmişdi.
Redaksiya xəbər verir ki, Makqreqorun namizədliyini geri çəkməsi idman karyerasına və şəxsi layihələrinə diqqət yetirmək istəyi ilə izah olunub. Buna baxmayaraq, onun adı seçki kampaniyası boyunca ictimai müzakirələrin əsas mövzularından biri olaraq qalıb.
Ketrin Konolli isə sosial ədalət, gender bərabərliyi və iqlim siyasətinə dair çağırışları ilə seçicilərin etimadını qazanıb. Yeni prezident çıxışında milli həmrəyliyin və sosial ədalətin gücləndirilməsini əsas prioritetləri kimi açıqlayıb.

Кэтрин Коннолли победила на президентских выборах в Ирландии
На президентских выборах в Ирландии независимый кандидат левых взглядов Кэтрин Коннолли одержала победу, набрав 63 процента голосов. Ее главный соперник, бывший чемпион UFC и всемирно известный боец Конор Макгрегор, ранее снял свою кандидатуру и не участвовал в предвыборной гонке.
Редакция сообщает, что снятие Макгрегора с выборов было объяснено его желанием сосредоточиться на спортивной карьере и личных проектах. Несмотря на это, его имя оставалось одной из главных тем общественных дискуссий на протяжении всей избирательной кампании.
Кэтрин Коннолли завоевала доверие избирателей своими призывами к социальной справедливости, гендерному равенству и климатической политике. В своем выступлении новый президент объявила укрепление национальной солидарности и социальной справедливости своими основными приоритетами.