İranın vurduğu AWACS təyyarəsi tam yararsız vəziyyətə düşüb
ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin ən dəyərli aktivlərindən biri kimi qeyd edilən E-3 Sentry (AWACS) havadan erkən xəbərdarlıq və idarəetmə təyyarəsinin İran tərəfindən vurulduğu bildirilib. Sosial mediada paylaşılan və doğruluğu böyük ölçüdə təsdiqlənən fotoların yayımlandığı qeyd olunur. Həmin fotolarin E-3 Sentry (AWACS) havadan erkən xəbərdarlıq və idarəetmə təyyarəsinin (Seri No: 81-0005) tamamilə yararsız vəziyyətə düşdüyünü göstərdiyi iddia edilir.
Redaksiya məlumat verir ki, sosial mediada paylaşılan və doğruluğu böyük ölçüdə teyid edilən fotoların ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin E-3 Sentry (AWACS) havadan erkən xəbərdarlıq və idarəetmə təyyarəsinin (Seri No: 81-0005) tamamilə hurdaya döndüyünü göstərdiyi bildirilir.
Yayımlanan məlumatda, “uçan radar” kimi təqdim edilən AWACS təyyarəsinin yerə vurulduğu mövzusuna diqqət çəkilir. Mənbədə həmçinin qeyd olunur ki, bu barədə sosial mediada paylaşılan fotoların doğruluğu böyük ölçüdə təsdiqlənib. Xəbər “DefenceTurk” saytında dərc edilən paylaşımın davamı kimi təqdim olunur.

The E-3 Sentry (AWACS) airborne early warning and control aircraft, noted as one of the most valuable assets of the US Air Force, has reportedly been hit by Iran. It is stated that photos shared on social media, largely confirmed to be authentic, have been released. These photos are claimed to show that the E-3 Sentry (AWACS) airborne early warning and control aircraft (Seri No: 81-0005) has been rendered completely unusable.
Redaksiya reports that photos shared on social media, largely confirmed to be authentic, reportedly show that the US Air Force's E-3 Sentry (AWACS) airborne early warning and control aircraft (Seri No: 81-0005) has been completely scrapped.
The published information draws attention to the topic of the AWACS aircraft, presented as a "flying radar," being shot down. The source also notes that the authenticity of the photos shared on social media regarding this matter has been largely confirmed. The news is presented as a continuation of a post published on the "DefenceTurk" website.