İranın hücumlarına 12 ərəb ölkəsindən və Azərbaycandan cavab
Ər-Riyadda keçirilən görüşün yekunlarına əsasən, 12 ərəb və İslam ölkəsinin Xarici İşlər Nazirləri birgə bəyanat qəbul edərək İranın hücumlarını qınayıblar. Bu barədə Səudiyyə Ərəbistanı Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb. Bəyanatda vurğulanıb ki, İranın dövlətlərin qonşuluq prinsiplərini və suverenliyini davamlı şəkildə pozması ciddi nəticələrə gətirib çıxaracaq.
Redaksiya məlumat verir ki, bu pozuntular İran üçün ağır fəsadlar törədəcək və regionun təhlükəsizliyinə təsir göstərəcək. Eyni zamanda, bu vəziyyət İranın region ölkələri və xalqları ilə münasibətlərinə də böyük yük olacaq. Qeyd olunub ki, region ölkələri öz imkanlarına qarşı yaranan təhdidlər qarşısında sakit qalmayacaq.
Ər-Riyaddakı danışıqlarda Səudiyyə Ərəbistanı ilə yanaşı, Azərbaycan, Bəhreyn, Misir, İordaniya, Küveyt, Livan, Pakistan, Qətər, Suriya, Türkiyə və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri iştirak ediblər. Bu ölkələrin birgə mövqeyi regionda sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addım kimi dəyərləndirilir.

По итогам встречи, прошедшей в Эр-Рияде, министры иностранных дел 12 арабских и исламских стран приняли совместное заявление, осуждающее атаки Ирана. Об этом сообщило Министерство иностранных дел Саудовской Аравии. В заявлении подчеркивается, что постоянное нарушение Ираном принципов добрососедства и суверенитета государств приведет к серьезным последствиям.
Редакция сообщает, что эти нарушения повлекут за собой тяжелые последствия для Ирана и повлияют на безопасность региона. В то же время, эта ситуация станет большим бременем для отношений Ирана со странами и народами региона. Отмечается, что страны региона не останутся безучастными перед лицом угроз, возникающих в отношении их возможностей.
В переговорах в Эр-Рияде, помимо Саудовской Аравии, приняли участие Азербайджан, Бахрейн, Египет, Иордания, Кувейт, Ливан, Пакистан, Катар, Сирия, Турция и Объединенные Арабские Эмираты. Единая позиция этих стран оценивается как важный шаг в обеспечении стабильности в регионе.